Przelewy do Polski 4.7500 0.00% 

Przelewy do Wielkiej Brytanii 4.9390 0.49% 

Przelewy do Polski 4.7500 0.00% 

Przelewy do Wielkiej Brytanii 4.9390 0.49% 

Brytyjscy naukowcy otrzymają nagrodę Breakthrough Prize in Mathematics

Nagroda Abela, nagroda Wolfa, medal Fieldsa oraz Instytut Matematyczny Claya związany jest z przyznawaniem nagrody w dziedzinie matematyki. Od 2013 roku Breakthrough Prize in Mathematics dołączyło do tego grona.

Pierwsi laureaci nagród w konkursie Breakthrough Prize 2014 zostali ogłoszeni. Ceremonia wręczenia nagród nastąpi w Kalifornii w listopadzie br. Wśród pięciu zwycięzców znalazło się dwóch Brytyjczyków, którzy otrzymają najbardziej intratne nagrody z matematyki w historii. Mowa o Richardzie Taylorze i Simonie Donaldsonie, każdy z nich otrzyma 3 mln dolarów amerykańskich (1,8 mln funtów) oraz trofeum. Pozostała trójka zwycięzców to Maxim Kontsevich z Francji, Jacob Lurie oraz Terry Tao z USA. Cała piątka stworzy komitet, który zdecyduje o przyszłorocznych zwycięzcach konkursu Breakthrough Prize. Nagrody Breakthrough Prize są przyznawane za ostatnie osiągnięcia w dziedzinie fizyki fundamentalnej, nauk przyrodniczych i matematyki. Organizatorzy określają nagrody największymi w historii, jako że każdy zwycięzca może otrzymać aż 1,8 mln funtów.
 
Taylor dodał, że nie zdecydował jeszcze, na co wyda zwycięskie funty, jednak wie jedno, że chce je wydać na coś, co przyniesie korzyści w jego dziedzinie. Nagrody matematyczne są istotne, ponieważ pomagają przyciągnąć najlepsze umysły w naukach ścisłych, które niezasłużenie mają reputację nudnych i nieefektownych.  Taylor jest profesorem matematyki w Instytucie Badań Zaawansowanych w Princeton oraz liderem w dziedzinie teorii liczb, ponadto pomógł opracować zaawansowane techniki do rozwiązywania długotrwałych problemów matematycznych. Skromnie przyznał w wywiadzie dla BBC News, że jest bardzo zaskoczony i podekscytowany wyborem jego osoby do nagrody.

Celem organizatorów jest wprowadzenie nieco „zamieszania” w kwestii nagród w dziedzinie nauk ścisłych opisując zwycięzców, jako „prawdziwe gwiazdy rocka”. Wśród założycieli Fundacji Breakthrough Prize in Life Sciences (nagród przyznawanych za przełomowe dokonania w naukach o życiu) jest grupa miliarderów – filantropów: twórca Facebooka Marc Zuckerberg i jego żona Priscilla Chan, Sergiej Brin z Google’a z małżonką Anne Wojcicki, Jack Ma – twórca Alibaba.com oraz inwestor Jurij Milner, który w ubiegłym roku ustanowił nagrodę za odkrycia w zakresie fizyki.

Poza dziedziną rozrywki, błyskotliwi intelektualiści są zaniedbywani w naszym społeczeństwie. 58 lat temu, jeden z najsłynniejszych ludzi na ziemi nie był aktorem, sportowcem czy muzykiem, a fizykiem-teoretykiem. Twarz Alberta Einsteina była na okładkach magazynów, gazet i w telewizji na całym świecie. Jednak większość dzisiejszych czołowych naukowców – pomimo ulepszonej technologii przekazu informacji jest nieznana dla ogółu społeczeństwa. Najwięksi myśliciele naszych czasów powinni być supergwiazdami, tak jak „geniusze” telewizyjni i sportowi.
 
Matematyka jest istotna do napędzania ludzkiego postępu i innowacji w XXI wieku. Tegoroczni zwycięzcy nagród Breakthrough Prize przyczynili się w wielkim stopniu w tej dziedzinie i cieszymy się, że możemy ich nagrodzić za ich trud i wysiłek, powiedział Mark Zuckerberg.

 

Opracowanie: Kornelia Sawicka, 26.06.2014

 

 

 

 

Aktualności 

Orientacyjny kurs dla transakcji
powyżej 10 000 GBP

Do Polski4.8500 

Do W. Brytanii4.8990 

Negocjacje możliwe już
od 2000 GBP


Kontakt do Dealera 

Wysyłasz do Niemiec, Holandii, Włoch czy Norwegii?