Przelewy do Polski 4.6600 -1.27% 

Przelewy do Wielkiej Brytanii 4.8150 -1.11% 

Przelewy do Polski 4.6600 -1.27% 

Przelewy do Wielkiej Brytanii 4.8150 -1.11% 

Hojna babcia księcia Williama

Królowa Elżbieta II rozpieszcza swojego wnuka. W ostatnim czasie uraczyła parę książęcą luksusowym helikopterem Agusta A109S Grand angielsko-włoskiej firmy AgustaWestland. Jednak to nie koniec dobroci ze strony babci Williama, Elżbieta II również wspomoże parę książęcą płacąc 4 mln funtów za remont ich apartamentu 1A.  

Skąd królowa Wielkiej Brytanii czerpie takie pokłady środków finansowych? W wyniku kompleksowego przeglądu funduszy królewskich, królowa Elżbieta II, co roku dostaje pieniądze na utrzymanie domu tzw. Sovereign Grant. Na lata 2014-2015 suma opiewa się na 37,9 mln funtów. Obecna monarchini zdecydowała, że znaczny odsetek powędruje do pary książęcej na wydatki związane z niezbędnymi naprawami i utrzymaniem ich nowego „gniazda”.

Tak naprawdę są to pieniądze z podatków. Zatem odrestaurowanie apartamentu brytyjskiej pary książęcej, Williama i Kate, wyciągnie z kieszeni podatników sumę w wysokości 4 mln funtów. Trwające prace budowlane w apartamencie 1A w Pałacu Kensington złożonego z 22 pokoi mają zmienić charakter wnętrza na „rodzinny dom” z typowo biurowej przestrzeni, która niegdyś była użytkowana przez siostrę Elżbiety II księżniczkę Małgorzatę

Rzecznik Williama i Kate utrzymuje, że apartament w Pałacu Kensington jest ich jedną jedyną oficjalną rezydencją, w której para będzie żyła przez wiele najbliższych lat. Po raz ostatni apartament A1 przechodził generalny remont w 1963 roku, w związku z tym wymaga znacznego nakładu pracy, aby stał się miejscem do ponownego zamieszkania. Prace remontowe objęły usunięcie azbestu, instalację nowego dachu, kapitalną restrukturyzację instalacji elektrycznej i wodno-kanalizacyjnych a także znaczną ilość prac wewnętrznych, które miały stworzyć funkcjonalną przestrzeń do życia. Chociaż para książęca prywatnie płaci za wszelką instalacje i armaturę takie jak zasłony, firany, dywany czy meble, koszt przebudowy ich nowej sypialni, a nawet pokoju księcia Jerzego pokryją podatnicy.   

Aby przybliżyć atmosferę panującą w starym apartamencie 1A trzeba koniecznie powiedzieć, że nie było tam nawet bieżącej wody. Jako że pałac znajduje się pod nadzorem angielskiego Scheduled Ancient Monument, remont musiał być wykonany w jak najwyższym standardzie kierując się wytycznymi English Heritage.

Margaret Hodge, przewodnicząca komisji ds. publicznych Izby Gmin oświadczyła, że rachunek za remont nie będzie mile widziany przez parlament ani przez mieszkańców UK. Pieniądze pochodzą z portfeli podatników, którzy obecnie muszą zaciskać pasa, dlatego też nie ulega to wątpliwości, że pochwalą obecną inwestycje, dodaje Hodge.

Wielu rówieśników Williama i Kate zmaga się, aby wejść na „drabinę nieruchomości” i rozpocząć dorosłe życie we własnych czterech kątach. Tymczasem rzecznik pary książęcej utrzymuje, że William i Kate starali się, aby ich specyfikacja nie była ekstrawagancka. Zrobili, bowiem wszystko, co możliwe, aby utrzymać koszty na niskim poziomie. Zapłacili oni za wewnętrzne umeblowanie apartamentu rzekomo z „własnej ręki”, czyli też z pieniędzy od państwa, tyle, że przeznaczonych na ich prywatne potrzeby. Rzecznik Pałacu Buckingham dodaje, że jest to wielki projekt Royal Household, który jest stworzony według specjalnych wymogów i nie należy na wyłączność do pary książęcej, a do nas.

 

Opracowanie: Kornelia Sawicka, 22.06.2014

 

 

 

 

Aktualności 

Orientacyjny kurs dla transakcji
powyżej 10 000 GBP

Do Polski4.7150 

Do W. Brytanii4.7590 

Negocjacje możliwe już
od 2000 GBP


Kontakt do Dealera 

Wysyłasz do Niemiec, Holandii, Włoch czy Norwegii?