Przelewy do Polski 4.7200 -0.21% 

Przelewy do Wielkiej Brytanii 4.8690 0.00% 

Przelewy do Polski 4.7200 -0.21% 

Przelewy do Wielkiej Brytanii 4.8690 0.00% 

Zadowolony Nigel Farage - UKIP wygrała wybory do PE

Nigel Farage

Sen Nigela Farage’a ziścił się w momencie, gdy jego Partia Niepodległości Zjednoczonego Królestwa (United Kingdom Independence Party, UKIP) zdobyła miażdżące zwycięstwo w wyborach do Parlamentu Europejskiego.

Rozradowany Farage obwieścił “polityczne trzęsienie ziemi” w związku z historycznym zwycięstwem buntowniczej partii. Mówi się, że obecne zwycięstwo UKIP będzie punktem zwrotnym dla partii w przyszłorocznych wyborach powszechnych. W Wielkiej Brytanii, ostatni ogólnokrajowy test opinii publicznej przed wyborami powszechnymi w 2015 roku potwierdził, że UK wkroczyła w erę polityki „czterech partii”.

Po raz pierwszy UKIP znalazła się na brytyjskiej scenie politycznej w wyborach do Parlamentu Europejskiego przed Torysami i Laburzystami. UKIP to bez wątpienia narodowa siła, która będzie napędzać istnienie partii, powiedział Farage. Były premier Wielkiej Brytanii Tony Blair opowiada się negatywnie względem UKIP, otwarcie mówi, że zwycięska partia nie poradzi sobie z potencjalnymi problemami XXI-wieku, i nie będzie potrafiła działać doraźnie. Jednak odłóżmy na bok opinie „zawistnych polityków” i skupmy się na faktach. UKIP uzyskała 27,5proc. głosów, co pozwoli wysłać do Brukseli kontyngent 24 europosłów. Partia Pracy otrzymała 25,4proc. i 20 mandatów prześcigając Partię Konserwatywną, która zdobyła 23,9proc. głosów i 19 mandatów. Druzgoczący wynik zdobyli Liberalni Demokraci – tylko 6,8 proc. głosów i jeden mandat. Lider partii Nick Clegg utrzymuje, że nie będzie to dla niego powodem do rezygnacji z dalszego życia politycznego, chociaż wielu nakłania go do podjęcia takiej decyzji. Najłatwiej w polityce jest „umyć ręce i odejść” w momencie, gdy los nie sprzyja politykom, jednak Clegg podtrzymuje, że ani on ani jego partia nie usunie się.

Już na początku lipca do Brukseli przybędzie aż 130 eurosceptyków z różnych krajów – Niemiec, Francji, Danii, Węgier, Grecji czy Polski. W krajach UE, nacjonalistyczne i eurosceptyczne partie osiągnęły duże poparcie. Przykładowo we Francji, Front Narodowy, któremu przewodniczy Marine Le Pen uzyskał największą liczbę głosów - 25 proc. i 24 mandaty do PE. W Polsce Kongres Nowej Prawicy, na którego czele stoi Janusz Korwin-Mikke również został okrzyknięty największym zwycięzcą do europarlamentu zdobywając 7,5 proc. głosów i 4 mandaty. Niemiecka partia AfD osiągnęła 7 proc.; Duńska Partia Narodowa 27proc.; Jobbik 15proc.; grecki Złoty Świt 9 proc. Przewodniczący wyżej wspomnianych partii mówią wspólnym anty-unijnym głosem, na razie tylko to ich łączy. Jednak czy partie w momencie powstających problemów i wszelkiego rodzaju dylematów nadal będą się solidaryzować?

Tymczasem wracając do stricte brytyjskiej polityki, obywatele będą doświadczać kolejnych „gierek” ze strony Partii Konserwatywnej i Partii Pracy, które będą starały się odbudować zaufanie obywateli przed zbliżającymi się wyborami powszechnymi. W trakcie naprawiania relacji politycy-obywatele rozstrzygnie się kolejna kwestia referendum „in/out” dotycząca niepodległej Szkocji. Nie jest jeszcze przesądzone jak potoczą się losy Wielkiej Brytanii, można tylko przypuszczać, co zmieni się w kraju na przestrzeni kilku miesięcy. Póki, co bieg wydarzeń na brytyjskiej scenie politycznej dozuje emocje, które nie dla wszystkich okazują się przychylne.

 

Opracowanie: Kornelia Sawicka, 28.05.2014

 

 

 

 

Aktualności 

Orientacyjny kurs dla transakcji
powyżej 10 000 GBP

Do Polski4.7800 

Do W. Brytanii4.8270 

Negocjacje możliwe już
od 2000 GBP


Kontakt do Dealera 

Wysyłasz do Niemiec, Holandii, Włoch czy Norwegii?