Przelewy do Polski 4.6800 0.43% 

Przelewy do Wielkiej Brytanii 4.8290 0.29% 

Przelewy do Polski 4.6800 0.43% 

Przelewy do Wielkiej Brytanii 4.8290 0.29% 

Dylematy Wielkiej Brytanii

Wielka Brytania musi odrzucić zaściankowość i szowinizm UE. Brytyjski wicepremier Nick Clegg utrzymuje, że widzi lepszą przyszłość dla UE, jeśli Wielka Brytania wciąż będzie jej członkiem.

Podczas przemówienia w Oxfordzie, lider Partii Demokratycznej opowiedział się za tym, że Wielka Brytania musi kontynuować walkę o swoje wartości będąc krajem UE albo „przekazać ster” Francji, Niemcom i pozostałym krajom europejskim, by te kierowały europejskim kontynentem. UE to przykład największego sukcesu międzynarodowej współpracy mający miejsce we współczesnym świecie, jednak związek demokratycznych państw europejskich potrzebuje reformy, dodaje Clegg.
 
“Walczymy w wyborach do Europarlamentu, w dużo trudniejszych warunkach niż miało to miejsce w ostatnim czasie - jako partia rządu i w obliczu dość wszechstronnej wrogości w kraju wobec Europy”, uważa doradca członka Partii Demokratycznej, cytowany przez Press Association. Wielka Brytania w wyborach do Parlamentu Europejskiego, które odbędą się lada dzień ma do podziału 73 miejsc. Liberalni demokraci dysponują tylko 12-oma miejscami, zatem pozostają w tyle za konserwatystami, którzy są w posiadaniu 26 miejsc, Partią Pracy - 13 miejsc, oraz UKIP - 13 miejsc.
 
“The Party of In" tak określają swoją partię liberalni demokraci, którzy są za pozostaniem w UE głosząc korzyści prowadzenia interesów i pracy oraz pozostania wpływowym głosem w bloku 28 państw. Clegg docieka, dlaczego UKIP, i niektórzy członkowie Partii Konserwatywnej oraz pozostali “izolacjoniści” chcą odejść z UE, kiedy to Wielka Brytania zwyciężyła i dokonała tak wiele dla UE. Wielka Brytania była kluczowa do rozwoju wspólnego rynku UE oraz do powiększenia organizacji po zakończeniu Zimnej Wojny, szerząc wolność polityczną i możliwość gospodarczą na wschód. Nic, zatem dziwnego, trzeba otwarcie mówić, że UE jest naznaczona brytyjskością. Jak dotąd od bycia narzuconym na pasywny i niechętne rządy brytyjskie, europejski projekt od długiego czasu jest kształtowany przez Wielką Brytanię.
 
Osoby opowiadające się za opuszczeniem UE to fałszywi patrioci, którzy zostawią Wielka Brytanię odizolowaną i osłabioną. Jeśli siły zaściankowości i szowinizmu przejma kontrolę, Wielka Brytania nie będzie już dłużej czerpać korzyści z politycznego i gospodarczego rozwoju w Europie, który został ukształtowany właśnie przez nią. Clegg zaprzecza sugestiom, że Partia Liberalnych Demokratów jest naiwna w kwestii Brukseli, utrzymując przy tym, że potrzebne są reformy i robienie tego, co potrafi się najlepiej. Premier Wielkiej Brytanii David Cameron nie zgadza się z rozumowaniem Clegga o związku pomiędzy patriotyzmem a eurosceptyzmem. Patriotyzm jest określony przez miłość do kraju, jego instytucji oraz historii, aniżeli przynależności do UE czy nie.
   
Podczas dyskusji z liderem UKIP Nigelem Faragem, Clegg został skrytykowany w niektórych kręgach po tym jak powiedział, że UE nie zmieniła się zbytnio przez ostatnie 10 lat.  Według Liberalnych Demokratów referendum byłoby uzasadnione, jeśli więcej sił zostałoby przyznanych Brukseli ze strony Wielkiej Brytanii, i przeciwstawiliby się oni planowi Partii Konserwatywnej opierającemu się na renegocjacji popartej głosowaniem w 2017 roku.
 
Clegg twierdzi, że UE musi przestać mieszać się w kwestie, które są w gestii państw członkowskich a krajowe parlamenty powinny mieć prawo do odrzucania niektórych „nieodpowiednich” propozycji. Chodzi o współpracę pomiędzy państwami członkowskimi, a nie o budowę „supermocarstwa”, co w konsekwencji będzie potencjalnym sposobem na poprawę koniunktury i stabilności gospodarczej.

 

Opracowanie: Kornelia Sawicka, 23.05.2014

 

 

 

 

Aktualności 

Orientacyjny kurs dla transakcji
powyżej 10 000 GBP

Do Polski4.7557 

Do W. Brytanii4.7850 

Negocjacje możliwe już
od 2000 GBP


Kontakt do Dealera 

Wysyłasz do Niemiec, Holandii, Włoch czy Norwegii?