Przelewy do Polski 4.7500 0.00% 

Przelewy do Wielkiej Brytanii 4.8990 0.08% 

Przelewy do Polski 4.7500 0.00% 

Przelewy do Wielkiej Brytanii 4.8990 0.08% 

Kokaina leci z brytyjskich kranów

Spożywanie kokainy na Wyspach Brytyjskich stało się tak popularne, że narkotyk skaził wodę pitną.  W badaniu mającym ocenić poziom niebezpieczeństwa, jaki płynie z substancji farmaceutycznych występujących w wodzie pitnej, naukowcy odkryli śladowe ilości kokainy pomimo uprzedniego intensywnego uzdatniania wody.

Inspektorzy z Drinking Water Inspectorate (DWI) ocenili, że u czterech brytyjskich dostawców wody, ta cenna substancja dla życia zawiera benzoylecgoniny - związek, który powstaje w wyniku metabolizmu kokainy. Jest to ten sam składnik, który jest wykrywalny przy robieniu testu na obecność kokainy w moczu.
 
Stephen Rolles z fundacji Transform Drug Policy powiedział na łamach dziennika „The Sunday Times”, że odkrycie śladowych ilości kokainy w wodzie z kranu wskazuje na wysoki poziom spożywania narkotyków w Wielkiej Brytanii w dzisiejszych czasach. Mianowicie UK może poszczycić się niestety najwyższym poziomem spożywania kokainy w porównaniu z innymi zachodnimi krajami europejskimi. W wyniku rosnącej liczby osób sięgających po narkotyk staje się on coraz tańszy i bardziej dostępny. Według organizacji charytatywnej DrugScope około 180 tys. mieszkańców Anglii jest uzależnionych od palenia kraku, a blisko 700 tys. Brytyjczyków w wieku od 16 do 59 lat to potencjalni użytkownicy kokainy każdego roku. Kokaina to jeden z głównych narkotyków, którego spożycie wzrosło od 1996 roku, a ceny drastycznie zmalały w wyniku dużego zapotrzebowania. Obecnie w UK kokaina kosztuje 40 funtów za gram, podczas gdy za gram kokainy w USA zapłacimy aż 115 funtów.

W latach 80 i 90 XX wieku spożywanie kokainy było przypisywane ludziom z wyższych sfer, dziś jest brana przez każdą grupę społeczną, a co gorsza nawet przez nastolatków. Biuro Narodów Zjednoczonych ds. Narkotyków i Przestępczości (ang. United Nations Office on Drugs and Crime – UNODC) szacuje, że jeden na 20 młodocianych Brytyjczyków w wieku od 15 do 16 lat spróbowało kokainę. Liczba leczonych Brytyjczyków uzależnionych od kokainy wzrosła z 10,770 w 2006 roku do 12,592 w latach 2007-2008. Raport sporządzony w lutym br. przez St George’s University London ujawnia, że kokaina zabiła 115 Brytyjczyków w 2012 roku, spośród 1,700 śmiertelnych przypadków związanych z zażywaniem narkotyków.
 
Oprócz benzoylecgoniny naukowcy znaleźli również śladowe ilości powszechnych tabletek przeciwbólowych ibuprofen oraz carbamazepine, lek stosowany w leczeniu epilepsji. Testowana woda z kranu zawierała również znacznie większą ilość kofeiny. Oceniając ryzyko pochodzące z substancji farmaceutycznych występujących w wodzie pitnej, z ostatniego raportu sporządzonego przez Public Health England wynika, że ilość kokainy w wodzie, czyli około 4 nanogramy na litr cieczy nie zagraża życiu społeczeństwa. Spożycie śladowych ilości substancji wykrytych w wodzie z kranu stanowi wiele rzędów wielkości mniejszy poziom od dawek leczniczych.
 
W przeszłości można było usłyszeć o znajdowaniu śladowych ilości kokainy na prawie każdym banknocie w obiegu, w toaletach w Izbie Gmin a także 2/3 koledżach w Cambridge. Dowodem na rozprzestrzenienie się kokainy na Wyspach Brytyjskich są jej ślady w wodzie pitnej. Wykrycie w wodzie substancji psychoaktywnych stanowi alarm dla Wielkiej Brytanii, który powinien zostać wyłączony jak najszybciej.

 

Opracowanie: Kornelia Sawicka, 13.05.2014

 

 

 

 

 Aktualności 

Orientacyjny kurs dla transakcji
powyżej 10 000 GBP

Do Polski4.8100 

Do W. Brytanii4.8650 

Negocjacje możliwe już
od 2000 GBP


Kontakt do Dealera 

GG_logo