Przelewy do Polski 4.6600 -1.27% 

Przelewy do Wielkiej Brytanii 4.8150 -1.11% 

Przelewy do Polski 4.6600 -1.27% 

Przelewy do Wielkiej Brytanii 4.8150 -1.11% 

Kokaina leci z brytyjskich kranów

Spożywanie kokainy na Wyspach Brytyjskich stało się tak popularne, że narkotyk skaził wodę pitną.  W badaniu mającym ocenić poziom niebezpieczeństwa, jaki płynie z substancji farmaceutycznych występujących w wodzie pitnej, naukowcy odkryli śladowe ilości kokainy pomimo uprzedniego intensywnego uzdatniania wody.

Inspektorzy z Drinking Water Inspectorate (DWI) ocenili, że u czterech brytyjskich dostawców wody, ta cenna substancja dla życia zawiera benzoylecgoniny - związek, który powstaje w wyniku metabolizmu kokainy. Jest to ten sam składnik, który jest wykrywalny przy robieniu testu na obecność kokainy w moczu.
 
Stephen Rolles z fundacji Transform Drug Policy powiedział na łamach dziennika „The Sunday Times”, że odkrycie śladowych ilości kokainy w wodzie z kranu wskazuje na wysoki poziom spożywania narkotyków w Wielkiej Brytanii w dzisiejszych czasach. Mianowicie UK może poszczycić się niestety najwyższym poziomem spożywania kokainy w porównaniu z innymi zachodnimi krajami europejskimi. W wyniku rosnącej liczby osób sięgających po narkotyk staje się on coraz tańszy i bardziej dostępny. Według organizacji charytatywnej DrugScope około 180 tys. mieszkańców Anglii jest uzależnionych od palenia kraku, a blisko 700 tys. Brytyjczyków w wieku od 16 do 59 lat to potencjalni użytkownicy kokainy każdego roku. Kokaina to jeden z głównych narkotyków, którego spożycie wzrosło od 1996 roku, a ceny drastycznie zmalały w wyniku dużego zapotrzebowania. Obecnie w UK kokaina kosztuje 40 funtów za gram, podczas gdy za gram kokainy w USA zapłacimy aż 115 funtów.

W latach 80 i 90 XX wieku spożywanie kokainy było przypisywane ludziom z wyższych sfer, dziś jest brana przez każdą grupę społeczną, a co gorsza nawet przez nastolatków. Biuro Narodów Zjednoczonych ds. Narkotyków i Przestępczości (ang. United Nations Office on Drugs and Crime – UNODC) szacuje, że jeden na 20 młodocianych Brytyjczyków w wieku od 15 do 16 lat spróbowało kokainę. Liczba leczonych Brytyjczyków uzależnionych od kokainy wzrosła z 10,770 w 2006 roku do 12,592 w latach 2007-2008. Raport sporządzony w lutym br. przez St George’s University London ujawnia, że kokaina zabiła 115 Brytyjczyków w 2012 roku, spośród 1,700 śmiertelnych przypadków związanych z zażywaniem narkotyków.
 
Oprócz benzoylecgoniny naukowcy znaleźli również śladowe ilości powszechnych tabletek przeciwbólowych ibuprofen oraz carbamazepine, lek stosowany w leczeniu epilepsji. Testowana woda z kranu zawierała również znacznie większą ilość kofeiny. Oceniając ryzyko pochodzące z substancji farmaceutycznych występujących w wodzie pitnej, z ostatniego raportu sporządzonego przez Public Health England wynika, że ilość kokainy w wodzie, czyli około 4 nanogramy na litr cieczy nie zagraża życiu społeczeństwa. Spożycie śladowych ilości substancji wykrytych w wodzie z kranu stanowi wiele rzędów wielkości mniejszy poziom od dawek leczniczych.
 
W przeszłości można było usłyszeć o znajdowaniu śladowych ilości kokainy na prawie każdym banknocie w obiegu, w toaletach w Izbie Gmin a także 2/3 koledżach w Cambridge. Dowodem na rozprzestrzenienie się kokainy na Wyspach Brytyjskich są jej ślady w wodzie pitnej. Wykrycie w wodzie substancji psychoaktywnych stanowi alarm dla Wielkiej Brytanii, który powinien zostać wyłączony jak najszybciej.

 

Opracowanie: Kornelia Sawicka, 13.05.2014

 

 

 

 

Aktualności 

Orientacyjny kurs dla transakcji
powyżej 10 000 GBP

Do Polski4.7150 

Do W. Brytanii4.7590 

Negocjacje możliwe już
od 2000 GBP


Kontakt do Dealera 

Wysyłasz do Niemiec, Holandii, Włoch czy Norwegii?