Przelewy do Polski 4.6900 0.21% 

Przelewy do Wielkiej Brytanii 4.8390 0.21% 

Przelewy do Polski 4.6900 0.21% 

Przelewy do Wielkiej Brytanii 4.8390 0.21% 

Lepsze jutro dla osób z demencją

Według oficjalnych statystyk prawie 700 tys. Anglików cierpi z powodu demencji – przewiduje się, że liczba ta ma się podwoić w ciągu 30 lat w wyniku gwałtownie rosnącej liczby starzejącej się populacji.

Ponad 50 tys. Brytyjczyków rzuca pracę a około 66 tys. pracuje krócej z uwagi na to, że w domu czeka na nich bliska osoba cierpiąca na demencję.  W rezultacie opuszczone godziny w pracy równają się stracie dla brytyjskich przedsiębiorstw w wysokości 1,6 mld funtów rocznie. Brytyjski sekretarz ds. zdrowia Jeremy Hunt zwraca uwagę, że zbyt wielu opiekunów osób starszych jest zmuszonych do porzucania swojej pracy przedwcześnie, ponieważ pracodawcy i lokalne społeczności nie oferują im odpowiedniego wsparcia. Badania przeprowadzone przez Public Health England (PHE) tj. agencję wykonawczą Ministerstwa Zdrowia Wielkiej Brytanii wskazują, że jeden na osiem Brytyjczyków opiekuje się bliską osobą z demencją, ponad połowa takich Brytyjczyków oprócz obowiązków opiekuńczych jest nadal czynna zawodowo.

PHE oraz brytyjska organizacja Alzheimer’s Society złączyły siły w nowej telewizyjnej kampanii promującej bardziej przyjazne społeczeństwo dla spędzającej sen z powiek choroby, jaką jest demencja. Kampania reklamowa zachęcająca brytyjskie społeczeństwo do zarejestrowania się, jako „dementia friends”, gwarantuje członkom wskazówki jak wspierać chorych. W spocie reklamowym bierze udział 27 celebrytów między innymi Sir Terry Pratchett, artyści muzyczni Lily Allen i Chris Martin, prezenterzy telewizyjni Fiona Phillips i Eamonn Holmes. Więcej informacji na temat jak stać się członkiem „dementia friends” można znaleźć na stronie internetowej https://www.dementiafriends.org.uk/.  Inicjatywa jest częścią brytyjskiego Dementia Challenge czyli planu badań, opieki i zwiększenia świadomości na temat choroby, który został zadeklarowany podczas szczytu G8 w 2013 roku.  

Według oficjalnych statystyk prawie 700 tys. Anglików cierpi z powodu demencji – przewiduje się, że liczba ta ma się podwoić w ciągu 30 lat w wyniku gwałtownie rosnącej liczby starzejącej się populacji. Sprawozdanie sporządzone przez Centre for Economics and Business Research jest pierwszym dokumentem, który bada gospodarczy wpływ chorób takich jak Alzheimer na praktyczne strony przedsiębiorstw i zatrudnienie w UK.

Urzędnicy zdrowotni utrzymują, że przedstawiciele różnych sektorów działalności gospodarczych są skłonni wesprzeć osoby chore na demencje, a także ich opiekunów. W niewielu przedsiębiorstwach wprowadzono regulację w formie elastycznych godzin, wydłużonego urlopu oraz dostępu do usług doradczych. Jeden na 10 pracodawców mówi, że zatrudniło osobę z demencją, w większych firmach miało to miejsce trzy razy częściej niż w mniejszych przedsiębiorstwach. Warto nadmienić, że 33 tys. Brytyjczyków chorych na demencję jest czynnych zawodowo.

Hunt utrzymuje, że demencja nie jest jedynie schorzeniem fizycznym, choroba atakuje rodziny i przyjaciół osób dotkniętych przez tą chorobę, które w konsekwencji stawiane są przed dylematami wyboru życia osobistego a zawodowego. W związku z tym Hunt nakłania rodziny, lokalne społeczności oraz przedsiębiorstwa do zjednoczenia się i umożliwienia osobom z demencją w dalszym ciągu korzystać w pełni z życia. Na dzień dzisiejszy trzeba stwierdzić, że zauważalny jest postęp w podejmowaniu kroków, które gwarantują poprawę egzystencji chorych osób.

 

Opracowanie: Kornelia Sawicka, 13.05.2014

 

 

 

 

Aktualności 

Orientacyjny kurs dla transakcji
powyżej 10 000 GBP

Do Polski4.7653 

Do W. Brytanii4.7946 

Negocjacje możliwe już
od 2000 GBP


Kontakt do Dealera 

Wysyłasz do Niemiec, Holandii, Włoch czy Norwegii?