Przelewy do Polski 4.7500 0.00% 

Przelewy do Wielkiej Brytanii 4.9390 0.49% 

Przelewy do Polski 4.7500 0.00% 

Przelewy do Wielkiej Brytanii 4.9390 0.49% 

W Berkhamsted nie chcą Lidla

Sieć supermarketów Lidl podejmuje starania aby zaistnieć, tak jak jego niemiecki konkurent Aldi w Middle England czyli średniozamożnej części społeczeństwa angielskiego reprezentującej umiarkowane poglądy polityczne.

Część mieszkańców jednego z angielskich miast uważa się za zbyt wyrafinowanych i w związku z tym nie godzą się na budowę niemieckiej sieci sklepu Lidl. Chodzi o 100 mieszkańców Berkhamsted, którzy podpisali petycję przeciwko powstaniu tego sklepu. Dodajmy, że 370 mieszkańców wyraziło aprobatę. W Berkhamsted już istnieje sieć supermarketów takich jak Waitrose i Tesco, wkrótce zostanie otwarty sklep Marks & Spencer Simply Food, który otrzymał pozwolenie zaistnienia na rynku w tym mieście bez żadnych kontrowersji.

Sieć supermarketów Lidl podejmuje starania aby zaistnieć, tak jak jego niemiecki konkurent Aldi w Middle England czyli średniozamożnej części społeczeństwa angielskiego reprezentującej umiarkowane poglądy polityczne. Lidl chce zająć najlepszą lokalizację w mieście, gdzie cena domów mieszkalnych rozpoczyna się od 1 mln funtów. Ponadto sklep stawia na luksus oferując klasie średniej produkty marki Deluxe – homary czy krewetki.  Jednak na dzień dzisiejszy Lidl musi wstrzymać się z planowanymi inwestycjami ze względu na skargi ze strony pyszałkowatych Anglików, że niskobudżetowa sieć obniży „jakość i ton miasta”.

Niektórzy mieszkańcy Berkhamsted, gdzie można podziwiać ruiny zamku pochodzącego z XI wieku, stają w obronie budowy sklepu dyskontowego. Jeden z mieszkańców miasta John Waller, który wspiera projekt budowy Lidla, uważa, że inicjatywa stworzy dodatkowo około 40 miejsc pracy. Retoryka w bitwie elektronicznych petycji jest wyraźnie dosadna z oskarżeniami o snobizm i twierdzeniami, że oponenci są nikim więcej niż nadętymi pysznymi osobami.
    
Cathie George, jedna z wnioskodawczyń sprzeciwiająca się powstaniu Lidla w Berkhamsted podkreśla, że miasto nie ma odpowiedniej infrastruktury drogowej i usług, aby wspierać nowy supermarket wraz z 30 mieszkaniami nad sklepem. George dodaje, że Berkhamsted staje się coraz bardziej zatłoczone poprzez powstawanie nowych budynków mieszkalnych, przy braku rozwoju infrastruktury drogowej i usług.  Dlatego też kolejny supermarket mija się z celem. W Berkamsted widoczny jest deficyt szkół, gabinetów lekarskich i innych usług.  To na to liczą mieszkańcy miasta.
 

Niektórzy drwią, że jedną dobrą rzeczą w powstaniu Lidla w Berkhamsted będzie trzymanie z daleka osób z marginesu społecznego z Waitrosa. Inni zakładają, że większość bądź wszyscy mieszkańcy, którzy podpisali petycję zarabiają 50 tys. funtów rocznie. Znajdzie się wiele chętnych osób, którzy z chęcią będą robić zakupy w Lidlu. Nie każdy może pozwolić sobie na zakupy w Waitrose. Ludzie, którzy są przeciwni projektowi godzą się, aby inni „chodzili głodni”.  

Lidl cieszy się ogromną popularnością i sukcesem w Wielkiej Brytanii. Jest ponad 600 takich punktów sprzedaży, a sprzedaż rośnie o więcej niż 17% każdego roku. Lidl „odbiera” klientów wielkiej czwórce – Tesco, Asda, Sainsbury’s i Morrisons. Rzecznik Lidla podkreśla, że niemiecka sieć sklepu odniosła wielki sukces w zamożnych miejscach w UK  takich jak Dorking i Sevenoaks, co wskazuje, że Lidl zyskał szerokie grono angielskich klientów. Jest wiele argumentów przemawiających za słusznością wybudowania Lidla, czy Anglicy koniec końców przekonają się do tego projektu?

 

Opracowanie: Kornelia Sawicka, 29.04.2014

 

 

 

 

Aktualności 

Orientacyjny kurs dla transakcji
powyżej 10 000 GBP

Do Polski4.8500 

Do W. Brytanii4.8990 

Negocjacje możliwe już
od 2000 GBP


Kontakt do Dealera 

Wysyłasz do Niemiec, Holandii, Włoch czy Norwegii?