Przelewy do Polski 4.7700 0.42% 

Przelewy do Wielkiej Brytanii 4.8990 0.00% 

Przelewy do Polski 4.7700 0.42% 

Przelewy do Wielkiej Brytanii 4.8990 0.00% 

W Berkhamsted nie chcą Lidla

Sieć supermarketów Lidl podejmuje starania aby zaistnieć, tak jak jego niemiecki konkurent Aldi w Middle England czyli średniozamożnej części społeczeństwa angielskiego reprezentującej umiarkowane poglądy polityczne.

Część mieszkańców jednego z angielskich miast uważa się za zbyt wyrafinowanych i w związku z tym nie godzą się na budowę niemieckiej sieci sklepu Lidl. Chodzi o 100 mieszkańców Berkhamsted, którzy podpisali petycję przeciwko powstaniu tego sklepu. Dodajmy, że 370 mieszkańców wyraziło aprobatę. W Berkhamsted już istnieje sieć supermarketów takich jak Waitrose i Tesco, wkrótce zostanie otwarty sklep Marks & Spencer Simply Food, który otrzymał pozwolenie zaistnienia na rynku w tym mieście bez żadnych kontrowersji.

Sieć supermarketów Lidl podejmuje starania aby zaistnieć, tak jak jego niemiecki konkurent Aldi w Middle England czyli średniozamożnej części społeczeństwa angielskiego reprezentującej umiarkowane poglądy polityczne. Lidl chce zająć najlepszą lokalizację w mieście, gdzie cena domów mieszkalnych rozpoczyna się od 1 mln funtów. Ponadto sklep stawia na luksus oferując klasie średniej produkty marki Deluxe – homary czy krewetki.  Jednak na dzień dzisiejszy Lidl musi wstrzymać się z planowanymi inwestycjami ze względu na skargi ze strony pyszałkowatych Anglików, że niskobudżetowa sieć obniży „jakość i ton miasta”.

Niektórzy mieszkańcy Berkhamsted, gdzie można podziwiać ruiny zamku pochodzącego z XI wieku, stają w obronie budowy sklepu dyskontowego. Jeden z mieszkańców miasta John Waller, który wspiera projekt budowy Lidla, uważa, że inicjatywa stworzy dodatkowo około 40 miejsc pracy. Retoryka w bitwie elektronicznych petycji jest wyraźnie dosadna z oskarżeniami o snobizm i twierdzeniami, że oponenci są nikim więcej niż nadętymi pysznymi osobami.
    
Cathie George, jedna z wnioskodawczyń sprzeciwiająca się powstaniu Lidla w Berkhamsted podkreśla, że miasto nie ma odpowiedniej infrastruktury drogowej i usług, aby wspierać nowy supermarket wraz z 30 mieszkaniami nad sklepem. George dodaje, że Berkhamsted staje się coraz bardziej zatłoczone poprzez powstawanie nowych budynków mieszkalnych, przy braku rozwoju infrastruktury drogowej i usług.  Dlatego też kolejny supermarket mija się z celem. W Berkamsted widoczny jest deficyt szkół, gabinetów lekarskich i innych usług.  To na to liczą mieszkańcy miasta.
 

Niektórzy drwią, że jedną dobrą rzeczą w powstaniu Lidla w Berkhamsted będzie trzymanie z daleka osób z marginesu społecznego z Waitrosa. Inni zakładają, że większość bądź wszyscy mieszkańcy, którzy podpisali petycję zarabiają 50 tys. funtów rocznie. Znajdzie się wiele chętnych osób, którzy z chęcią będą robić zakupy w Lidlu. Nie każdy może pozwolić sobie na zakupy w Waitrose. Ludzie, którzy są przeciwni projektowi godzą się, aby inni „chodzili głodni”.  

Lidl cieszy się ogromną popularnością i sukcesem w Wielkiej Brytanii. Jest ponad 600 takich punktów sprzedaży, a sprzedaż rośnie o więcej niż 17% każdego roku. Lidl „odbiera” klientów wielkiej czwórce – Tesco, Asda, Sainsbury’s i Morrisons. Rzecznik Lidla podkreśla, że niemiecka sieć sklepu odniosła wielki sukces w zamożnych miejscach w UK  takich jak Dorking i Sevenoaks, co wskazuje, że Lidl zyskał szerokie grono angielskich klientów. Jest wiele argumentów przemawiających za słusznością wybudowania Lidla, czy Anglicy koniec końców przekonają się do tego projektu?

 

Opracowanie: Kornelia Sawicka, 29.04.2014

 

 

 

 

Aktualności 

Orientacyjny kurs dla transakcji
powyżej 10 000 GBP

Do Polski4.8266 

Do W. Brytanii4.8559 

Negocjacje możliwe już
od 2000 GBP


Kontakt do Dealera 

GG_logo