Przelewy do Polski 4.7400 0.21% 

Przelewy do Wielkiej Brytanii 4.8690 0.00% 

Przelewy do Polski 4.7400 0.21% 

Przelewy do Wielkiej Brytanii 4.8690 0.00% 

Exodus Brytyjczyków z Hiszpanii

Brytyjscy emigranci tłumnie wyjeżdżają z Hiszpanii, według nowych danych pochodzących z hiszpańskiego Państwowego Instytutu Statystyki. Trwający skutek kryzysu w strefie euro, ogromny spadek cen nieruchomości oraz gwałtownie „kurczący” się rynek pracy przyczynia się do exodusu Brytyjczyków, zmniejszając przy tym całkowitą populację Hiszpanii drugi rok z rzędu.

Wielu Europejczyków wybiera Wielką Brytanię jako miejsce rozpoczęcia nowego życia. Według nich Wyspy Brytyjskie oferują o wiele więcej perspektyw aniżeli ich kraj ojczysty. Jednak tak jak większość osób na całym świecie nawet rodowici Brytyjczycy szukają lepszego miejsca do życia, wybierają oni głównie Hiszpanię. Niestety w ostatnim czasie państwo na Półwyspie Iberyjskim nie spełnia oczekiwań obywateli Wysp.

Brytyjscy emigranci tłumnie wyjeżdżają z Hiszpanii, według nowych danych pochodzących z hiszpańskiego Państwowego Instytutu Statystyki. Trwający skutek kryzysu w strefie euro, ogromny spadek cen nieruchomości oraz gwałtownie „kurczący” się rynek pracy przyczynia się do exodusu Brytyjczyków, zmniejszając przy tym całkowitą populację Hiszpanii drugi rok z rzędu. Tylko w ubiegłym roku około 90 tys. Brytyjczyków zrezygnowało ze swoich śródziemnomorskich marzeń wracając do ojczyzny.

Na terenie Hiszpanii odnotowano ostry spadek liczby Brytyjczyków. Ich liczba zmniejszyła się o 23%, 1 stycznia 2013 roku wynosiła 385,179 a już pod koniec roku 2013 wyniosła ona 297,229. Inni europejscy emigranci również opuszczają Hiszpanię – zarejestrowana niemiecka populacja w Hiszpanii spadła o 23,6%, i wynosi obecnie 138,917 Niemców. Liczba Francuzów obniżyła się o 12,7% i  wynosi ponad 100 tys. Jedyna grupa narodowa, której widoczny jest wzrost na terenie Hiszpanii to Chińczycy. Warto dodać, że pomimo spadku liczby obywateli Wysp w Hiszpanii oficjalne statystyki wskazują, że Brytyjczycy pozostają drugą społecznością uchodźców z Unii Europejskiej w Hiszpanii, ich liczba jest mniejsza jedynie od obywateli Rumunii.  

Jackie Miles jest jednym z uchodźców, którzy opuścili Hiszpanię w ubiegłym roku. Pani Miles przeprowadziła się z mężem i dwójką dzieci do Dubaju. Państwo Miles mieszkali w Hiszpanii przez 13 lat, uwielbiali ten kraj, jednak jak wielu innych Brytyjczyków mieli problem ze znalezieniem pracy w rejonie Andaluzji. W związku z tym zostali zmuszeni do przeprowadzki. Inna para zamieszkała w Mojacar w południowej części Hiszpanii, gdzie pan Kirby prowadził agencję nieruchomości a jego żona była właścicielką siłowni. Wraz z trwającym kryzysem, agencja nieruchomości została zamknięta, a siłownia nie przynosiła zysków jak na początku.

Maura Hillen, przewodnicząca grupy o nazwie AUAN, świadczącej pomoc prawną Brytyjczykom, którzy nieświadomie zakupili nielegalne nieruchomości w Andaluzji w okresie bumu gospodarczego przyznaje, że wiele osób nie chce żyć już w Hiszpanii z powodu niekończącej się walki o legislację ich nieruchomości. Jest jeszcze kolejny trend, za którym podążają Brytyjczycy. Otóż osoby będące w wieku od 50 do 70 lat zauważyły, że ich sytuacja materialna ulega zmianie. Postępujący wiek, utrata partnera, oraz wzrost kosztów życia sprawia, że życie w Hiszpanii jest mniej atrakcyjne.

Według ostatnich badań wynika, że osoby, które emigrują na południe Europy są często mniej szczęśliwi niż osoby, które pozostają w ojczyźnie. Dr David Bartram z Uniwersytetu w Leicester w Wielkiej Brytanii przeanalizował ankiety 329 osób, które przeprowadziły się z północnych krajów europejskich do Hiszpanii, Portugalii, Grecji czy też na Cypr. Wynik respondentów na emigracji, którzy zostali zapytani jak szczęśliwi są na południu Europy w skali od 1 do 10 wyniósł średnio 7,3. Dla porównania osoby zamieszkujące kraje północnej Europy są szczęśliwe w skali 7,5 na 10. Spadek obcokrajowców wybierających Hiszpanię jako miejsce do zamieszkania doprowadza do zmniejszenia się całkowitej populacji kraju drugi rok z rzędu.
 
Podczas gdy całkowita populacja rdzennych Hiszpanów wzrosła o 141,361, wyjazd imigrantów spowodował spadek mieszkańców Hiszpanii z 47,129,783 do 46,725,164. Analitycy sugerują, że wzrost obywateli hiszpańskich nie może być przypisany jedynie wskaźnikowi urodzeń, ale również prawdopodobnie naturalizacji tych imigrantów, którzy mieszkają w Hiszpanii przez pewien okres czasu.

Poruszając kwestię emigracji warto zacytować słowa piosenki Wojciecha Młynarskiego: "wszędzie jest dobrze tam gdzie nas nie ma". Ludzie zawsze będą mieć wyimaginowaną wizję "lepszego" bytu poza granicami ojczyzny. Trzeba jednak pamiętać, że szczęście zależy w głównej mierze od nas samych. W każdym miejscu na ziemi można uwić bezpieczne rodzinne gniazdo.

 

Opracowanie: Kornelia Sawicka, 27.04.2014

 

 

 

 

Aktualności 

Orientacyjny kurs dla transakcji
powyżej 10 000 GBP

Do Polski4.7940 

Do W. Brytanii4.8235 

Negocjacje możliwe już
od 2000 GBP


Kontakt do Dealera 

GG_logo