Przelewy do Polski 4.7200 -0.21% 

Przelewy do Wielkiej Brytanii 4.8690 0.00% 

Przelewy do Polski 4.7200 -0.21% 

Przelewy do Wielkiej Brytanii 4.8690 0.00% 

Exodus Brytyjczyków z Hiszpanii

Brytyjscy emigranci tłumnie wyjeżdżają z Hiszpanii, według nowych danych pochodzących z hiszpańskiego Państwowego Instytutu Statystyki. Trwający skutek kryzysu w strefie euro, ogromny spadek cen nieruchomości oraz gwałtownie „kurczący” się rynek pracy przyczynia się do exodusu Brytyjczyków, zmniejszając przy tym całkowitą populację Hiszpanii drugi rok z rzędu.

Wielu Europejczyków wybiera Wielką Brytanię jako miejsce rozpoczęcia nowego życia. Według nich Wyspy Brytyjskie oferują o wiele więcej perspektyw aniżeli ich kraj ojczysty. Jednak tak jak większość osób na całym świecie nawet rodowici Brytyjczycy szukają lepszego miejsca do życia, wybierają oni głównie Hiszpanię. Niestety w ostatnim czasie państwo na Półwyspie Iberyjskim nie spełnia oczekiwań obywateli Wysp.

Brytyjscy emigranci tłumnie wyjeżdżają z Hiszpanii, według nowych danych pochodzących z hiszpańskiego Państwowego Instytutu Statystyki. Trwający skutek kryzysu w strefie euro, ogromny spadek cen nieruchomości oraz gwałtownie „kurczący” się rynek pracy przyczynia się do exodusu Brytyjczyków, zmniejszając przy tym całkowitą populację Hiszpanii drugi rok z rzędu. Tylko w ubiegłym roku około 90 tys. Brytyjczyków zrezygnowało ze swoich śródziemnomorskich marzeń wracając do ojczyzny.

Na terenie Hiszpanii odnotowano ostry spadek liczby Brytyjczyków. Ich liczba zmniejszyła się o 23%, 1 stycznia 2013 roku wynosiła 385,179 a już pod koniec roku 2013 wyniosła ona 297,229. Inni europejscy emigranci również opuszczają Hiszpanię – zarejestrowana niemiecka populacja w Hiszpanii spadła o 23,6%, i wynosi obecnie 138,917 Niemców. Liczba Francuzów obniżyła się o 12,7% i  wynosi ponad 100 tys. Jedyna grupa narodowa, której widoczny jest wzrost na terenie Hiszpanii to Chińczycy. Warto dodać, że pomimo spadku liczby obywateli Wysp w Hiszpanii oficjalne statystyki wskazują, że Brytyjczycy pozostają drugą społecznością uchodźców z Unii Europejskiej w Hiszpanii, ich liczba jest mniejsza jedynie od obywateli Rumunii.  

Jackie Miles jest jednym z uchodźców, którzy opuścili Hiszpanię w ubiegłym roku. Pani Miles przeprowadziła się z mężem i dwójką dzieci do Dubaju. Państwo Miles mieszkali w Hiszpanii przez 13 lat, uwielbiali ten kraj, jednak jak wielu innych Brytyjczyków mieli problem ze znalezieniem pracy w rejonie Andaluzji. W związku z tym zostali zmuszeni do przeprowadzki. Inna para zamieszkała w Mojacar w południowej części Hiszpanii, gdzie pan Kirby prowadził agencję nieruchomości a jego żona była właścicielką siłowni. Wraz z trwającym kryzysem, agencja nieruchomości została zamknięta, a siłownia nie przynosiła zysków jak na początku.

Maura Hillen, przewodnicząca grupy o nazwie AUAN, świadczącej pomoc prawną Brytyjczykom, którzy nieświadomie zakupili nielegalne nieruchomości w Andaluzji w okresie bumu gospodarczego przyznaje, że wiele osób nie chce żyć już w Hiszpanii z powodu niekończącej się walki o legislację ich nieruchomości. Jest jeszcze kolejny trend, za którym podążają Brytyjczycy. Otóż osoby będące w wieku od 50 do 70 lat zauważyły, że ich sytuacja materialna ulega zmianie. Postępujący wiek, utrata partnera, oraz wzrost kosztów życia sprawia, że życie w Hiszpanii jest mniej atrakcyjne.

Według ostatnich badań wynika, że osoby, które emigrują na południe Europy są często mniej szczęśliwi niż osoby, które pozostają w ojczyźnie. Dr David Bartram z Uniwersytetu w Leicester w Wielkiej Brytanii przeanalizował ankiety 329 osób, które przeprowadziły się z północnych krajów europejskich do Hiszpanii, Portugalii, Grecji czy też na Cypr. Wynik respondentów na emigracji, którzy zostali zapytani jak szczęśliwi są na południu Europy w skali od 1 do 10 wyniósł średnio 7,3. Dla porównania osoby zamieszkujące kraje północnej Europy są szczęśliwe w skali 7,5 na 10. Spadek obcokrajowców wybierających Hiszpanię jako miejsce do zamieszkania doprowadza do zmniejszenia się całkowitej populacji kraju drugi rok z rzędu.
 
Podczas gdy całkowita populacja rdzennych Hiszpanów wzrosła o 141,361, wyjazd imigrantów spowodował spadek mieszkańców Hiszpanii z 47,129,783 do 46,725,164. Analitycy sugerują, że wzrost obywateli hiszpańskich nie może być przypisany jedynie wskaźnikowi urodzeń, ale również prawdopodobnie naturalizacji tych imigrantów, którzy mieszkają w Hiszpanii przez pewien okres czasu.

Poruszając kwestię emigracji warto zacytować słowa piosenki Wojciecha Młynarskiego: "wszędzie jest dobrze tam gdzie nas nie ma". Ludzie zawsze będą mieć wyimaginowaną wizję "lepszego" bytu poza granicami ojczyzny. Trzeba jednak pamiętać, że szczęście zależy w głównej mierze od nas samych. W każdym miejscu na ziemi można uwić bezpieczne rodzinne gniazdo.

 

Opracowanie: Kornelia Sawicka, 27.04.2014

 

 

 

 

Aktualności 

Orientacyjny kurs dla transakcji
powyżej 10 000 GBP

Do Polski4.7800 

Do W. Brytanii4.8270 

Negocjacje możliwe już
od 2000 GBP


Kontakt do Dealera 

Wysyłasz do Niemiec, Holandii, Włoch czy Norwegii?