Przelewy do Polski 4.7700 0.42% 

Przelewy do Wielkiej Brytanii 4.8990 0.00% 

Przelewy do Polski 4.7700 0.42% 

Przelewy do Wielkiej Brytanii 4.8990 0.00% 

Wielkanocny “wypad” Brytyjczyków

Brytyjskie świętowanie Wielkanocy rozpoczyna się w Wielki Piątek (Good Friday) i trwa aż do poniedziałku (Easter Monday), a wszystkie cztery świąteczne dni są wolne od pracy, przy czym w Poniedziałek Wielkanocny otwarte są sklepy, w których na klientów czekają wyprzedaże.

Robienie zakupów po atrakcyjnych cenach pozostaje rozrywką dla obywateli UK, którzy postanowili spędzić Wielkanoc w kraju. Takich „wiernych” Brytyjczyków z roku na roku jest coraz mniej. Widoczny jest zaś wzrost liczby mieszkańców UK udających się poza granice ojczyzny.

W tym roku aż 1,6 mln Brytyjczyków ma zamiar wyjechać z Wielkiej Brytanii w okresie Świąt Wielkanocnych. Francja, Arabia Saudyjska, Turcja, czy Hiszpania należą do najbardziej popularnych celi podróży w tym czasie, według biura podróży Abta.   Szacuje się, że 370 tys. Brytyjczyków uda się w podróż z lotniska Heathrow, 200 tys. wyleci z lotniska Gatwick, 120 tys. z lotniska Stansted, 60 tys. z lotniska Luton i niespełna 5 tys. z lotniska Bournemouth. Jeśli chodzi o pozostałe lotniska umiejscowione w północnej i środkowej Anglii, East Midlands i Szkocji zabiorą one w podróż prawie 300 tys. Brytyjczyków. Tysiące Brytyjczyków wybrało podróż promem a także tunelem pod kanałem la Manche, na pokładzie pociągu Eurostar ma znaleźć się ponad 130 tys. pasażerów – jest to 15% więcej w porównaniu z okresem Wielkiej Nocy w 2013 roku. W oparciu o dane firm Trafficmaster i AA przewiduje się, że na ulice Wielkiej Brytanii wyjedzie blisko 16 mln samochodów. Inna firma tj. Inrix prognozuje, że najbardziej zatłoczona będzie wschodnio – południowa Anglia, mówi się, że natężenie ruchu w okresie świątecznym będzie dwa razy większe, aniżeli ma to miejsce w dni powszednie. Najgorzej będzie w Wielki Czwartek, w Wielki Piątek od 10 rano do 15 oraz od 10 rano do 16 w Wielkanocny Poniedziałek. Inrix podała najbardziej zatłoczone odcinki dróg. Odcinek autostrady M4 pomiędzy Hampshire a West Country,  zachodni odcinek autostrady M25, autostrada A303 w hrabstwie Wiltshire, odcinek autostrady M55 pomiędzy Preston a Blackpool, oraz autostrada M4 na odcinku Londyn i Reading w hrabstwie Berkshire. W czasie świątecznego zgiełku warto zachować „podwójny” zdrowy rozsądek na drodze.

W związku z dużą liczbą osób podróżujących wystąpią utrudnienia w funkcjonowaniu brytyjskiej komunikacji miejskiej. Brytyjczycy, którzy postanowili zostać w ojczyźnie w okresie Wielkiej Nocy doświadczą nie tylko utrudnień na drodze, ale także niesprzyjających warunków pogodowych. W Wielki Piątek i Wielką Sobotę, podczas gdy miliony Brytyjczyków będzie wylegiwać się na gorącym piasku sącząc drinki, rodacy w ojczyźnie będą uciekać przed deszczem. „Wierni” Brytyjczycy będą cieszyć się słońcem w Niedzielę Wielkanocną oraz Poniedziałek Wielkanocny. Jak to zwykle bywa w czasie świąt państwowych Network Rail – państwowy zarządca infrastruktury kolejowej w Wielkiej Brytanii będzie realizował program prac inżynierskich, przez który nastąpią liczne zakłócenia na głównych stacjach, takich jak London’s Charing Cross, London Bridge, Paddington, King's Cross a także Southampton Central i Sheffield.
 
Osoby, które spędzą Wielkanoc na Wyspach bez wątpienia znajdą urokliwe miejsca. Jednak warto dodać, że urokliwe zakątki to nie wszystko, w dni wolne liczy się również towarzystwo, które często bywa cenniejsze od egzotycznych celi podróży.

Opracowanie: Kornelia Sawicka

 

 

 

 

Aktualności 

Orientacyjny kurs dla transakcji
powyżej 10 000 GBP

Do Polski4.8250 

Do W. Brytanii4.8543 

Negocjacje możliwe już
od 2000 GBP


Kontakt do Dealera 

GG_logo