Przelewy do Polski 4.6900 -0.21% 

Przelewy do Wielkiej Brytanii 4.8350 -0.21% 

Przelewy do Polski 4.6900 -0.21% 

Przelewy do Wielkiej Brytanii 4.8350 -0.21% 

Wielkanocny “wypad” Brytyjczyków

Brytyjskie świętowanie Wielkanocy rozpoczyna się w Wielki Piątek (Good Friday) i trwa aż do poniedziałku (Easter Monday), a wszystkie cztery świąteczne dni są wolne od pracy, przy czym w Poniedziałek Wielkanocny otwarte są sklepy, w których na klientów czekają wyprzedaże.

Robienie zakupów po atrakcyjnych cenach pozostaje rozrywką dla obywateli UK, którzy postanowili spędzić Wielkanoc w kraju. Takich „wiernych” Brytyjczyków z roku na roku jest coraz mniej. Widoczny jest zaś wzrost liczby mieszkańców UK udających się poza granice ojczyzny.

W tym roku aż 1,6 mln Brytyjczyków ma zamiar wyjechać z Wielkiej Brytanii w okresie Świąt Wielkanocnych. Francja, Arabia Saudyjska, Turcja, czy Hiszpania należą do najbardziej popularnych celi podróży w tym czasie, według biura podróży Abta.   Szacuje się, że 370 tys. Brytyjczyków uda się w podróż z lotniska Heathrow, 200 tys. wyleci z lotniska Gatwick, 120 tys. z lotniska Stansted, 60 tys. z lotniska Luton i niespełna 5 tys. z lotniska Bournemouth. Jeśli chodzi o pozostałe lotniska umiejscowione w północnej i środkowej Anglii, East Midlands i Szkocji zabiorą one w podróż prawie 300 tys. Brytyjczyków. Tysiące Brytyjczyków wybrało podróż promem a także tunelem pod kanałem la Manche, na pokładzie pociągu Eurostar ma znaleźć się ponad 130 tys. pasażerów – jest to 15% więcej w porównaniu z okresem Wielkiej Nocy w 2013 roku. W oparciu o dane firm Trafficmaster i AA przewiduje się, że na ulice Wielkiej Brytanii wyjedzie blisko 16 mln samochodów. Inna firma tj. Inrix prognozuje, że najbardziej zatłoczona będzie wschodnio – południowa Anglia, mówi się, że natężenie ruchu w okresie świątecznym będzie dwa razy większe, aniżeli ma to miejsce w dni powszednie. Najgorzej będzie w Wielki Czwartek, w Wielki Piątek od 10 rano do 15 oraz od 10 rano do 16 w Wielkanocny Poniedziałek. Inrix podała najbardziej zatłoczone odcinki dróg. Odcinek autostrady M4 pomiędzy Hampshire a West Country,  zachodni odcinek autostrady M25, autostrada A303 w hrabstwie Wiltshire, odcinek autostrady M55 pomiędzy Preston a Blackpool, oraz autostrada M4 na odcinku Londyn i Reading w hrabstwie Berkshire. W czasie świątecznego zgiełku warto zachować „podwójny” zdrowy rozsądek na drodze.

W związku z dużą liczbą osób podróżujących wystąpią utrudnienia w funkcjonowaniu brytyjskiej komunikacji miejskiej. Brytyjczycy, którzy postanowili zostać w ojczyźnie w okresie Wielkiej Nocy doświadczą nie tylko utrudnień na drodze, ale także niesprzyjających warunków pogodowych. W Wielki Piątek i Wielką Sobotę, podczas gdy miliony Brytyjczyków będzie wylegiwać się na gorącym piasku sącząc drinki, rodacy w ojczyźnie będą uciekać przed deszczem. „Wierni” Brytyjczycy będą cieszyć się słońcem w Niedzielę Wielkanocną oraz Poniedziałek Wielkanocny. Jak to zwykle bywa w czasie świąt państwowych Network Rail – państwowy zarządca infrastruktury kolejowej w Wielkiej Brytanii będzie realizował program prac inżynierskich, przez który nastąpią liczne zakłócenia na głównych stacjach, takich jak London’s Charing Cross, London Bridge, Paddington, King's Cross a także Southampton Central i Sheffield.
 
Osoby, które spędzą Wielkanoc na Wyspach bez wątpienia znajdą urokliwe miejsca. Jednak warto dodać, że urokliwe zakątki to nie wszystko, w dni wolne liczy się również towarzystwo, które często bywa cenniejsze od egzotycznych celi podróży.

Opracowanie: Kornelia Sawicka

 

 

 

 

Aktualności 

Orientacyjny kurs dla transakcji
powyżej 10 000 GBP

Do Polski4.7300 

Do W. Brytanii4.7790 

Negocjacje możliwe już
od 2000 GBP


Kontakt do Dealera 

Wysyłasz do Niemiec, Holandii, Włoch czy Norwegii?