Przelewy do Polski 4.7000 0.43% 

Przelewy do Wielkiej Brytanii 4.8390 -0.12% 

Przelewy do Polski 4.7000 0.43% 

Przelewy do Wielkiej Brytanii 4.8390 -0.12% 

Walka z tytoniową epidemią

Każdego roku w Wielkiej Brytanii umiera 100 tys. osób w wyniku palenia, chorują oni między innymi na raka i rozedmę płuc, według NHS.  Chociaż wskaźnik palących Brytyjczyków zmniejsza się od dekad, wciąż około 20% społeczeństwa pali pomimo dotychczasowych działań przeciwko paleniu takich jak zakaz palenia w zamkniętych pomieszczeniach.

Podczas konferencji BMA w Londynie w ubiegłym tygodniu lekarze nakłaniali rząd brytyjski, aby ten wprowadził drakońskie działania, które powstrzymają w pierwszej kolejności młodych Brytyjczyków od sięgnięcia po papierosa.

Brytyjscy lekarze specjaliści domagają się całkowitego zakazu sprzedaży papierosów każdemu, kto przyszedł na świat w XXI wieku, wszystko po to by zmniejszyć liczbę zgonów związaną z paleniem. Lekarze zwrócili się do wpływowego Brytyjskiego Stowarzyszenia Medycznego (ang. British Medical Association; BMA) o wywarcie nacisku na rząd brytyjski kwestii zakazu sprzedaży tytoniu osobom urodzonym od 2000 roku.

Ludzkość nie wynalazła do tej pory niczego bardziej śmiertelnego od papierosa, powiedział Tim Crocker-Buqué, lekarz stażysta pracujący w Tower Hamlets. Połączenie jego siły uzależnienia i niszczących skutków zdrowotnych wraz z wpływowymi kampaniami reklamowymi pochłonęło 100 mln istot ludzkich w XX wieku. Szacuje się, że trwająca epidemia zabije setki milionów osób w XXI wieku.  Statystyki wskazują, że 80% palaczy zaczyna palić w nastoletnim wieku, a osoba, która zaczyna palić w wieku 15 lat jest trzy razy bardziej narażona na śmierć z powodu raka płuc, niż osoba, która zaczyna palić w wieku od 20 lat. Papieros to wysoce uzależniający produkt, który zabija 50% palaczy. Trzeba podjąć kroki, aby uchronić kolejne pokolenie przed wpadnięciem w nikotynową pułapkę, dodaje Dr Crocker-Buqué.

Obecnie sprzedawcy detaliczni mają zakaz sprzedaży produktów tytoniowych osobom poniżej 18 roku życia. W razie uchylenia się od zakazu grozi im kara grzywny w wysokości £2,500, która została narzucona przez lokalne normy handlowe. Jeśli proponowana legislacja weszłaby w życie, obowiązujący zakaz zostałby zastąpiony przez nowe wytyczne mówiące o zakazie sprzedaży produktów tytoniowych osobom urodzonym od 1 stycznia 2000 roku. Jednakże ekspert ds. zdrowia publicznego Iain Kennedy zasugerował, że nowa polityka okaże się niemożliwa do zrealizowania oraz, że skupienie się wyłącznie na jednej grupie społecznej jest absurdalne. Według Kennedy’ego trzeba podjąć działania skierowane do wszystkich potencjalnych palaczy.

BMA zwróciło się również do brytyjskich samorządów lokalnych o wycofanie wszelkich inwestycji związanych z firmami tytoniowymi. Taavi Tillmann powiedział, że fundusze emerytalne władz lokalnych wynoszą ponad 1 mld funtów w sferze inwestycji związanych z rynkiem tytoniowym. Powoduje to bez wątpienia konflikt interesów, osoby praktykujące stoją przed wyborem polepszenia zdrowia społeczeństwa a zwiększeniem jego dochodów na emeryturze. Przemysł tytoniowy jest niezmiernie dochodowy jednak od dłuższego czasu wzbudza kontrowersje w wyniku powtarzających się zarzutów przestępstw takich jak świadoma sprzedaż papierosów dzieciom.

Czy reformy zdołają wykorzenić palaczy z brytyjskiego społeczeństwa? Biorąc pod uwagę zdrowy rozsądek jest to nie do wykonania. Jednak trzeba pozostawić iskierkę nadziei, że się uda.

Opracowanie: Kornelia Toczyska

 
 

 

 

 

 

 

 

 

 

Aktualności 

Orientacyjny kurs dla transakcji
powyżej 10 000 GBP

Do Polski4.7643 

Do W. Brytanii4.7938 

Negocjacje możliwe już
od 2000 GBP


Kontakt do Dealera 

Wysyłasz do Niemiec, Holandii, Włoch czy Norwegii?