Przelewy do Polski 4.6600 -1.27% 

Przelewy do Wielkiej Brytanii 4.8150 -1.11% 

Przelewy do Polski 4.6600 -1.27% 

Przelewy do Wielkiej Brytanii 4.8150 -1.11% 

Powrót „kondycji” Brytyjczyków z 1924 roku

Snowboardzistka Jenny Jones

Po XXII Zimowych Igrzyskach Olimpijskich, których gospodarzem była Rosja Wielka Brytania może poszczycić się osiągnięciami swoich rodaków. Dla Wielkiej Brytanii były to drugie najlepsze zimowe Igrzyska Olimpijskie w historii kraju, jako że zdobyła w sumie 4 medale, w tym jeden złoty, srebrny, i dwa brązowe.

Suma zdobytych medali uplasowała Wielką Brytanię w klasyfikacji medalowej na 19 pozycji. Historia lubi się powtarzać, przypomnijmy, że w 1924 roku podczas Zimowych Igrzysk Olimpijskich we Francji reprezentacja Wielkiej Brytanii zdobyła również 4 medale.

Mike Hay, szef misji olimpijskiej Brytyjskiego Komitetu Olimpijskiego jest dumny z osiągnięć brytyjskiej reprezentacji, która rywalizowała wykorzystując swoje umiejętności do maksimum. Hay docenia nie tylko uczestników, którzy wywalczyli podium, lecz wszystkich zawodników. Taka postawa może mieć konstruktywny oddźwięk w przyszłych zawodach.

Hay podkreśla, że zdobycie czterech medali ustanawia nowy standard dla Wielkiej Brytanii. Jest to znaczna poprawa sprzed czterech lat, gdy podczas Zimowych Igrzysk Olimpijskich w Vancouver, reprezentacja Wielkiej Brytanii zakończyła igrzyska z tylko jednym medalem. Dziś pozostaje nam szkolić naszą reprezentację, i trzymać za nich kciuki na kolejnych Zimowych Igrzyskach Olimpijskich, które odbędą się w Korei Południowej.

Kadra sportowców reprezentujących Wielką Brytanię na igrzyskach w Soczi liczyła 56 osób. Sportowcy wystąpili w 10 dyscyplinach sportowych takich jak biathlon, biegi narciarskie, bobsleje, curling, łyżwiarstwo figurowe, narciarstwo alpejskie, narciarstwo dowolne, łyżwiarstwo szybkie, skeleton oraz snowboard.  9 lutego w historii Wielkiej Brytanii zapisał się pierwszy brązowy medal, zdobyty przez Jenny Jones w slopestyle kobiet, debiutanckiej konkurencji na zimowych igrzyskach. Kolejny krążek został zdobyty w skeletonie przez Elizabeth Yarnold 14 lutego. Stała się ona drugą Brytyjką na pierwszym miejscu na podium startującą w ślizgu, wcześniej złoto powędrowało do skeletonistki Amy Williams. 20 lutego Brytyjki zdobyły brązowy medal w curlingu. Natomiast dzień później w tej samej dziedzinie Brytyjczycy zdobyli olimpijskie srebro.
   
Igrzyska te były wyjątkowe dla Brytyjczyków nie tylko ze względu na ilości zdobytych krążków, Brytyjki udowodniły, że sport jest również dla kobiet, zdobyły one aż 3 na cztery medale. To wielka przewaga nad mężczyznami. Trzeba zmierzyć się ze stereotypami płci w sporcie, mówi Sue Tibballs, ówczesna szefowa jednej z kobiecych fundacji Women's Sport and Fitness Foundation; WSFF, której celem jest zachęcanie kobiet do uczestniczenia w sportach. Jednak na poziomie podstawowym, kulturalnym i społecznym sport jest wciąż kojarzony z męskością, mówi Helen Grant, minister sportu w Wielkiej Brytanii. Nie ma w nim miejsca na kobiecość, która na ogół kojarzona jest z pięknem i pasywnością.
 
Sportsmenki, które zyskały narodową sławę odnosząc sukces, odgrywają godny wzór do naśladowania i jednocześnie krzyżują idee powszechnego stereotypu, że kobiety nie nadają się do sportu. Obecnie sport kobiet pojawia się coraz częściach w mediach, zyskuje sponsorów, jednym słowem przestaje być rynkiem niszowym.

Opracowanie: Kornelia Toczyska

 
 

Aktualności 

Orientacyjny kurs dla transakcji
powyżej 10 000 GBP

Do Polski4.7150 

Do W. Brytanii4.7590 

Negocjacje możliwe już
od 2000 GBP


Kontakt do Dealera 

Wysyłasz do Niemiec, Holandii, Włoch czy Norwegii?