Przelewy do Polski 4.7500 0.00% 

Przelewy do Wielkiej Brytanii 4.9390 0.49% 

Przelewy do Polski 4.7500 0.00% 

Przelewy do Wielkiej Brytanii 4.9390 0.49% 

Wielka Brytania pomoże Ukrainie

Wielka Brytania podobnie jak inne kraje europejskie jest gotowa pomóc sfinalizować międzynarodowy pakiet ratunkowy dla Ukrainy, gdzie jeszcze kilka dni temu miała miejsce krwawa rewolucja, która pochłonęła kilkadziesiąt ofiar, i pozostawiła setki osób rannych.

Starsi ukraińscy politycy zwracają uwagę, że gospodarka Ukrainy jest na skraju upadku, obecna sytuacja kraju prowadzi do spekulacji, że Wielka Brytania ma stać za częścią masowego wsparcia finansowego kraju.

Pośród rosnących obaw „najazdu” rosyjskich wojsk na Ukrainę oraz tajemniczego zniknięcia i miejsca pobytu poddanego do dymisji prezydenta Wiktora Janukowycza, George Osborne brytyjski kanclerz skarbu mówi otwarcie, że Wielka Brytania trzyma w pogotowiu „książeczkę czekową”, aby pomóc w odbudowie państwa. Starsi amerykańscy dyplomaci ostrzegają Władimira Putina, prezydenta Rosji, że będzie to wielki błąd, gdy zdecyduje się wysłać jego wojska na Ukrainę.
 
Osborne przyjął taką samą postawę, jaką przyjęli liderzy Stanów Zjednoczonych oraz innych krajów europejskich. Kanclerz skarbu zapewnia, że do Ukrainy będzie płynąć wsparcie finansowe poprzez programy sporządzone przez Międzynarodowy Fundusz Walutowy, MFW (ang. International Monetary Fund, IMF) i Unii Europejskiej.

Podczas spotkania G20 w Australii, Osborne powiedział, że bezpośrednim priorytetem jest stabilność polityczna i przywrócenie porządku na ulicach Kijowa. Doradcy Osborne’a przyznają, że kanclerz skarbu mówi o międzynarodowym wsparciu finansowym, aniżeli odrębnej pomocy ze strony Wielkiej Brytanii. Dodajmy, że obecny rating dla zadłużenia w walucie zagranicznej i krajowej dla Ukrainy jest na krytycznym poziomie CCC.

To początek “nowej” Ukrainy, jej obywatele poprzez demonstracje wyrażają pragnienie zmiany przyszłych losów kraju i wzmożonych relacji z Unią Europejska. Osborne przyznaje, że Wielka Brytania powinna się znaleźć wśród państw niosących pomoc Ukrainie. Bez wątpienia ofiarowanie jej będzie wiązać się z braniem pożyczek i tym podobne, jednak będzie to rentowna inwestycja w ukraińską gospodarkę.
 
Wielka Brytania jest skłonna ofiarować miliony funtów brytyjskich podatników, aby wesprzeć powstanie nowego ukraińskiego rządu. Z pewnością znajdzie się rzesza brytyjskich przeciwników, aby nie pomagać Ukrainie bogatej w złoża naturalne takie jak ropa naftowa, oraz której ówczesny prezydent wydał miliony euro na pełną luksusów prywatną willę, podczas gdy jego społeczeństwu doskwierała bieda.

Wielu przywódców na całym świecie oraz osób niezaangażowanych w politykę w ostatnim czasie było świadkami dramatycznych wydarzeń na Ukrainie. Społeczeństwo ukraińskie poprzez silną wolę i upór dokonało wielkiego postępu. Przyszłość Ukrainy będzie zależeć od nowego rządu. Już dziś chcą go wspierać głowy państw z krajów europejskich, w tym Wielka Brytania, która jest pełna podziwu dla rozwoju sytuacji na Ukrainie.

Opracowanie: Kornelia Toczyska

 
 

Aktualności 

Orientacyjny kurs dla transakcji
powyżej 10 000 GBP

Do Polski4.8500 

Do W. Brytanii4.8990 

Negocjacje możliwe już
od 2000 GBP


Kontakt do Dealera 

Wysyłasz do Niemiec, Holandii, Włoch czy Norwegii?