Przelewy do Polski 4.6900 0.21% 

Przelewy do Wielkiej Brytanii 4.8390 0.21% 

Przelewy do Polski 4.6900 0.21% 

Przelewy do Wielkiej Brytanii 4.8390 0.21% 

Zakaz przecen alkoholu w UK

Sprzedawcy detaliczni w Anglii i Walii będą mieli zakaz sprzedawania alkoholu poniżej kosztów, ogłosiło brytyjskie MSW. Rozważa się również, aby sprzedaż przez Internet na terenie Walii i Anglii również podlegała zakazowi.

Brytyjscy kibice, którzy lubią pić piwo oglądając ich ulubiona drużynę w telewizji nie będą   zadowoleni z nowej polityki rządu brytyjskiego zakazującej dyskontowania alkoholu. Promocje na alkohol przed wydarzeniami sportowymi to częsta taktyka stosowana przez sprzedawców detalicznych, aby zachęcić potencjalnych kibiców do zakupu większej ilości towaru. Jednak wszystko wskazuje na to, że jeszcze przed XX Mistrzostwami Świata w Piłce Nożnej zostanie wdrożona polityka zakazująca stosowania przecen alkoholu poniżej kosztów.
 
Sprzedawcy detaliczni w Anglii i Walii będą mieli zakaz sprzedawania alkoholu poniżej kosztów, ogłosiło brytyjskie Ministerstwo Spraw Wewnętrznych. Rozważa się również, aby sprzedaż przez Internet na terenie Walii i Anglii również podlegała zakazowi. Okazuje się, że nadmierne dyskontowanie alkoholu doprowadza do tego, że Brytyjczycy  płacą mniej za puszkę piwa niż za butelkę wody. Nowe prawo obowiązywać ma od 6 kwietnia br. Ministrowie są pełni nadziei, że wprowadzenie nowej polityki w pewnym stopniu ograniczy nadmierne "szybkie picie" w kraju.
 
Napoje alkoholowe muszą kosztować więcej od sumy akcyzy i podatku VAT (20 proc). Sumę akcyzy oblicza się na podstawie pojemności butelki i mocy trunku oraz stawki podatku.  Zatem zgodnie z nowymi restrykcjami puszka piwa 440 ml o mocy 5 proc nie będzie mogła kosztować mniej niż 50 pensów, cena butelki wódki 0,7l o mocy 37,5 proc nie będzie mogła być niższa od 8,99 funtów, a cena butelki wina 750 ml o mocy 12,5 proc nie będzie mogła wynosić mniej niż 2,41 funtów. Niskoprocentowe piwa zawierające 1,2 proc albo mniej alkoholu nie będą podlegać nowej polityce, ceny w sklepach bezcłowych na promach, lotniskach, w samolotach czy pociągach również będą zwolnione z przyszłej polityki.

Minister Spraw Wewnętrznych Norman Baker utrzymuje, że rząd brytyjski jest zdeterminowany zmagać się ze stratami budżetu państwa, który pokrywa wszelkie interwencje mające związek z pijanymi Brytyjczykami. Szacuje się, że dzięki nowej polityce publiczna służba zdrowia (w Wielkiej Brytanii) zaoszczędzi 5,3 mln funtów rocznie; policja 3,6 mln funtów, a przedsiębiorstwa 500 tys. funtów, sumę którą przeznacza się na zwolnienia chorobowe  pracowników, którzy przez alkohol nie mogą stawić się w pracy. Zakaz sprzedaży alkoholu  po niższej cenie niż wynosi suma akcyzy i podatku VAT może po części wpłynąć pozytywnie na zdrowie obywateli kraju. Jest to jeden krok w walce przeciwko nadużywaniu alkoholu przez Brytyjczyków.
 
Nie wszyscy jednak podzielają zdanie polityków. Eric Appleby, dyrektor wykonawczy Alcohol Concern, nie aprobuje wprowadzenia nowej polityki. Według Appleby’ego wprowadzenie zakazu sprzedaży alkoholu po kosztach, aby wyprowadzić niektórych Brytyjczyków z nałogu jest absurdalny. Powołuje się on na fakt, że zakaz będzie dotyczyć sprzedaży jedynie 1,3proc produktów alkoholowych w sklepikach i supermarketach. W dalszym ciągu jednak wiele napoi alkoholowych będzie dostępnych na rynku skierowanym jawnie do młodych dorosłych. Z ostatnich badań wynika, że 2/3 młodych Anglików przyznało, że zostało aresztowanych z tytułu popełnienia „przestępstwa” między innymi za zakłócanie spokoju w miejscu publicznym czy wszczynanie bójek etc. będąc pod wpływem alkoholu, dodając, że obecne promile we krwi zawdzięczali szybkiemu piciu taniego alkoholu zakupionego właśnie w supermarkecie.

Mimo pesymistycznej wizji Appleby'ego mówi się, że dzięki nowej reformie zmniejszy się liczba Brytyjczyków pijących alkohol. Osoby uzależnione od trunku nie będą wychwalać owej idei, jednak może koniec końców zrozumieją, że nadmierne picie nie popłaca.

Opracowanie: Kornelia Toczyska

 
 

Aktualności 

Orientacyjny kurs dla transakcji
powyżej 10 000 GBP

Do Polski4.7624 

Do W. Brytanii4.7916 

Negocjacje możliwe już
od 2000 GBP


Kontakt do Dealera 

Wysyłasz do Niemiec, Holandii, Włoch czy Norwegii?