Przelewy do Polski 4.6800 0.43% 

Przelewy do Wielkiej Brytanii 4.8290 0.29% 

Przelewy do Polski 4.6800 0.43% 

Przelewy do Wielkiej Brytanii 4.8290 0.29% 

Eksodus Brytyjczyków do Londynu

Londyn

Masowa emigracja utalentowanych Brytyjczyków do Londynu powoduje geograficzne zniekształcenie Wielkiej Brytanii pod względem poprawy sytuacji gospodarczej kraju. Aby Wielka Brytania prosperowała w pełni, muszą prosperować brytyjskie miasta, które są „lokomotywą” zmierzającą do rozwoju kraju.

Raport Cities Outlook 2014 sporządzony przez organizację charytatywną Centre for Cities ujawnia, że duża liczba młodych Brytyjczyków decyduje się na przeprowadzkę do Londynu z innych brytyjskich miast, gdyż Londyn stanowi potęgę gospodarczą.
 
Badanie podkreśla znaczenie dominacji stolicy na tle narodowej gospodarki, wskazując, że stanowi ona 4/5 nowych miejsc pracy zarówno w prywatnym jak i państwowym sektorze w latach 2010-2012 w Wielkiej Brytanii. Mianowicie, w tym czasie zostało utworzonych ponad 215 tys. stanowisk pracy w prywatnym sektorze; natomiast w sektorze państwowym utworzenie jednego miejsca pracy w Londynie równało się dwóm zwolnionym miejscom w innych brytyjskich miastach.

Obawy rosną, gdyż rozwój ewidentnie jest widoczny w południowo-wschodniej części Anglii, co oznacza dla pozostałych miast Wielkiej Brytanii, że muszą one walczyć o wspólną korzyść. Vince Cable, brytyjski sekretarz ds. biznesu w ostatnim czasie zwrócił uwagę, że Londyn staję się  istną “maszyną wysysającą wszystkie soki życia reszty obywateli kraju”.

Centre for Cities utrzymuje, że przepaść pomiędzy stolicą a resztą kraju jest coraz większa, w związku z tym niezbędne jest podjęcie natychmiastowych kroków, aby pomóc rozwijać się innym dużym brytyjskim miastom. W corocznym „badaniu lekarskim” brytyjskich miast, organizacja ujawnia, że 1/3 absolwentów szkół wyższych w wieku od 22 do 30 lat wybiera Londyn jako docelowe miejsce rozpoczęcia życia. 80 tys. Brytyjczyków w tej grupie wiekowej wyprowadziło się do stolicy w latach 2009-2013, 31,600 osób w tym czasie opuściło Londyn, co w rezultacie daje stolicy napływ netto w wysokości 48,400 osób. Badania wskazują, że w momencie przekroczenia 30 lat, wspomniani wyżej Brytyjczycy wyprowadzają się z Londynu do pobliskich miast takich jak Essex, Kent i Sussex, jednak w dalszym stopniu pozostają na londyńskim rynku pracy.
 
Centre for Cities podaje do publicznej wiadomości, że widać pierwsze oznaki poprawy gospodarczej w brytyjskich miastach, mowa o Edynburgu, który jest drugim miastem pod względem stworzenia miejsc pracy w prywatnym sektorze, tuż za nim plasują się Birmingham, Manchester oraz Liverpool. Na drugim końcu skali znajduje się Bristol, który w dalszym ciągu wychodzi z kryzysu spowodowanym znacznymi zwolnieniami w usługach finansowych, oraz Glasgow, Bradford, Sheffield i Blackpool – miasta, które odnotowały wysoki wskaźnik utraty pracy w sektorze publicznym jak i prywatnym.

Alexandra Jones, dyrektor wykonawczy Centre for Cities przyznaje, że długotrwała potęga gospodarcza Londynu to ogromna zaleta dla Wielkiej Brytanii, jednak wymaga się, aby większość brytyjskich miast stanowiła potencjał gospodarczy. Jakie wobec tego należy poczynić kroki, aby pozostałe brytyjskie miasta oferowały więcej intratnych gospodarczych propozycji, aby powstrzymać „ucieczkę” mieszkańców? Jones widzi rozwiązanie w przekazaniu większej ilości środków finansowych oraz uprawnień brytyjskim miastom, tak, aby mogły generować więcej własnego dochodu i być odpowiedzialne za swoje mocne i słabe strony. Jaki los czeka brytyjskie miasta okaże się w najbliższej przyszłości.

Opracowanie: Kornelia Toczyska

Aktualności 

Orientacyjny kurs dla transakcji
powyżej 10 000 GBP

Do Polski4.7633 

Do W. Brytanii4.7926 

Negocjacje możliwe już
od 2000 GBP


Kontakt do Dealera 

Wysyłasz do Niemiec, Holandii, Włoch czy Norwegii?