Przelewy do Polski 4.6600 -1.27% 

Przelewy do Wielkiej Brytanii 4.8150 -1.11% 

Przelewy do Polski 4.6600 -1.27% 

Przelewy do Wielkiej Brytanii 4.8150 -1.11% 

Wyższy wskaźnik samobójstw w brytyjskich więzieniach

Liczba samobójstw oraz morderstw w brytyjskich więzieniach (szczególnie w Anglii i Walii) jest na najwyższym poziomie od lat. Według danych sporządzonych przez brytyjskie ministerstwo sprawiedliwości ilość samobójstw i samookaleczeń wśród więźniów rośnie z roku na rok.

Samobójstwo uważane jest przez wielu jako egoistyczny sposób odejścia z tego świata. Jednak decyzję o zakończeniu życia podejmuje coraz więcej brytyjskich więźniów, gdyż zamknięcie człowieka za kratami ma dramatyczny wpływ na umysł ludzki. Niestety z ostatnich statystyk wynika również, że więźniowie odbierają życie swoim "kolegom za krat". Summa summarum liczba samobójstw oraz morderstw w brytyjskich więzieniach (szczególnie w Anglii i Walii) jest na najwyższym poziomie od lat. Według danych sporządzonych przez brytyjskie ministerstwo sprawiedliwości ilość samobójstw i samookaleczeń wśród więźniów rośnie z roku na rok. W 2013 roku, 5 więźniów zmarło po trzeciej próbie samobójczej.  Natomiast liczba zgonów wśród więźniarek jest niższa. Wynika to z ulepszonych standardów bezpieczeństwa w więzieniach dla kobiet, które zostały zalecone w opublikowanym raporcie w 2007 roku przez byłą posłankę Partii Pracy Jean Corston. Raport został opublikowany w wyniku znacznego wzrostu samobójstw więźniarek, między innymi odnotowano, że 6 skazanych skutecznie targnęło się na życie w więzieniu dla kobiet HMP Styal w 2003 roku.

W roku 2013 odnotowano cztery domniemane zabójstwa - jest to najwyższa liczba od roku 1998 - oraz 70 rzekomych samobójstw, stanowi to więcej niż miało to miejsce od 2008 roku. Całkowita liczba zgonów w brytyjskich i walijskich więzieniach wyniosła 199 istnień ludzkich.
 
Przyjrzyjmy się statystykom sporządzonym przez Prison Reform Trust. Wskazują one, że problemy natury psychicznej mogą być jedną z przyczyn wzrostu wskaźnika samobójstw i samookaleczeń wśród więźniów. 26% kobiet oraz 16% mężczyzn było leczonych z powodu problemów psychicznych przed trafieniem do więzienia. U 62% więźniów oraz 52% więźniarek stwierdzono zaburzenia osobowości.
David Wilson, profesor kryminologii z Birmingham City University oraz były naczelnik więzienia podkreśla, że wysoki wskaźnik rzekomych zabójstw mający miejsce od 1998 roku odzwierciedla głębokie problemy strukturalne dotyczące kontroli oraz porządku w naszych więzieniach - nie tylko w więzieniach o maksymalnym poziomie bezpieczeństwa, a w każdym więzieniu, gdzie odbywają karę skazani.

W lutym 2013 roku, Subhan Anwar, lat 25, odbywający dożywotnią karę więzienia za zabójstwo dziecka swojej partnerki, został zamordowany w więzieniu Long Lartin. Dwóch więźniów odpowiedzialnych za zabójstwo oczekuje na proces. W tym samym miesiącu, czterech więźniów zostało oskarżonych o morderstwo 25-ego Adnana Rafiq, odbywającego karę w więzieniu Hewell. Natomiast w październiku, więźniowi odsiadującemu karę w więzieniu Lincoln zarzucono morderstwo Alana Goode'a, 73-ego mężczyznę skazanego na dziewięć miesięcy za seryjny „wojeryzm”. W grudniu zaś 22-letni więzień, Michael Hennesym zmarł w wyniku poniesionych ran kutych w więzieniu Lindholme. Dwóch więźniów oskarżonych o zabójstwo wkrótce rozpocznie proces.
 
Ubiegłoroczny raport kontrolny więzienia Lindholme (więzienie kategorii C) był wysoce niepokojący w kwestii zapewnienia bezpieczeństwa w więzieniu. Ponad 1/3 więźniów potwierdziła, że nie czuje się bezpiecznie w więzieniu, a inspektorzy ujawnili, że narkotyki i alkohol są łatwo dostępne.

W teorii zarówno dokonane morderstwa jak i samobójstwa w więzieniach mogły być uniknione. Jednak jak się okazuje praktyka kontroli więźniów stanowi nie lada wyzwanie dla służby więziennej.

Opracowanie: Kornelia Toczyska

Aktualności 

Orientacyjny kurs dla transakcji
powyżej 10 000 GBP

Do Polski4.7150 

Do W. Brytanii4.7590 

Negocjacje możliwe już
od 2000 GBP


Kontakt do Dealera 

Wysyłasz do Niemiec, Holandii, Włoch czy Norwegii?