Przelewy do Polski 4.8300 0.42% 

Przelewy do Wielkiej Brytanii 4.9690 0.08% 

Przelewy do Polski 4.8300 0.42% 

Przelewy do Wielkiej Brytanii 4.9690 0.08% 

Wyższy wskaźnik samobójstw w brytyjskich więzieniach

Liczba samobójstw oraz morderstw w brytyjskich więzieniach (szczególnie w Anglii i Walii) jest na najwyższym poziomie od lat. Według danych sporządzonych przez brytyjskie ministerstwo sprawiedliwości ilość samobójstw i samookaleczeń wśród więźniów rośnie z roku na rok.

Samobójstwo uważane jest przez wielu jako egoistyczny sposób odejścia z tego świata. Jednak decyzję o zakończeniu życia podejmuje coraz więcej brytyjskich więźniów, gdyż zamknięcie człowieka za kratami ma dramatyczny wpływ na umysł ludzki. Niestety z ostatnich statystyk wynika również, że więźniowie odbierają życie swoim "kolegom za krat". Summa summarum liczba samobójstw oraz morderstw w brytyjskich więzieniach (szczególnie w Anglii i Walii) jest na najwyższym poziomie od lat. Według danych sporządzonych przez brytyjskie ministerstwo sprawiedliwości ilość samobójstw i samookaleczeń wśród więźniów rośnie z roku na rok. W 2013 roku, 5 więźniów zmarło po trzeciej próbie samobójczej.  Natomiast liczba zgonów wśród więźniarek jest niższa. Wynika to z ulepszonych standardów bezpieczeństwa w więzieniach dla kobiet, które zostały zalecone w opublikowanym raporcie w 2007 roku przez byłą posłankę Partii Pracy Jean Corston. Raport został opublikowany w wyniku znacznego wzrostu samobójstw więźniarek, między innymi odnotowano, że 6 skazanych skutecznie targnęło się na życie w więzieniu dla kobiet HMP Styal w 2003 roku.

W roku 2013 odnotowano cztery domniemane zabójstwa - jest to najwyższa liczba od roku 1998 - oraz 70 rzekomych samobójstw, stanowi to więcej niż miało to miejsce od 2008 roku. Całkowita liczba zgonów w brytyjskich i walijskich więzieniach wyniosła 199 istnień ludzkich.
 
Przyjrzyjmy się statystykom sporządzonym przez Prison Reform Trust. Wskazują one, że problemy natury psychicznej mogą być jedną z przyczyn wzrostu wskaźnika samobójstw i samookaleczeń wśród więźniów. 26% kobiet oraz 16% mężczyzn było leczonych z powodu problemów psychicznych przed trafieniem do więzienia. U 62% więźniów oraz 52% więźniarek stwierdzono zaburzenia osobowości.
David Wilson, profesor kryminologii z Birmingham City University oraz były naczelnik więzienia podkreśla, że wysoki wskaźnik rzekomych zabójstw mający miejsce od 1998 roku odzwierciedla głębokie problemy strukturalne dotyczące kontroli oraz porządku w naszych więzieniach - nie tylko w więzieniach o maksymalnym poziomie bezpieczeństwa, a w każdym więzieniu, gdzie odbywają karę skazani.

W lutym 2013 roku, Subhan Anwar, lat 25, odbywający dożywotnią karę więzienia za zabójstwo dziecka swojej partnerki, został zamordowany w więzieniu Long Lartin. Dwóch więźniów odpowiedzialnych za zabójstwo oczekuje na proces. W tym samym miesiącu, czterech więźniów zostało oskarżonych o morderstwo 25-ego Adnana Rafiq, odbywającego karę w więzieniu Hewell. Natomiast w październiku, więźniowi odsiadującemu karę w więzieniu Lincoln zarzucono morderstwo Alana Goode'a, 73-ego mężczyznę skazanego na dziewięć miesięcy za seryjny „wojeryzm”. W grudniu zaś 22-letni więzień, Michael Hennesym zmarł w wyniku poniesionych ran kutych w więzieniu Lindholme. Dwóch więźniów oskarżonych o zabójstwo wkrótce rozpocznie proces.
 
Ubiegłoroczny raport kontrolny więzienia Lindholme (więzienie kategorii C) był wysoce niepokojący w kwestii zapewnienia bezpieczeństwa w więzieniu. Ponad 1/3 więźniów potwierdziła, że nie czuje się bezpiecznie w więzieniu, a inspektorzy ujawnili, że narkotyki i alkohol są łatwo dostępne.

W teorii zarówno dokonane morderstwa jak i samobójstwa w więzieniach mogły być uniknione. Jednak jak się okazuje praktyka kontroli więźniów stanowi nie lada wyzwanie dla służby więziennej.

Opracowanie: Kornelia Toczyska

Aktualności 

Orientacyjny kurs dla transakcji
powyżej 10 000 GBP

Do Polski4.8800 

Do W. Brytanii4.9290 

Negocjacje możliwe już
od 2000 GBP


Kontakt do Dealera