Przelewy do Polski 4.7000 0.00% 

Przelewy do Wielkiej Brytanii 4.8450 -0.21% 

Przelewy do Polski 4.7000 0.00% 

Przelewy do Wielkiej Brytanii 4.8450 -0.21% 

Czy książę Karol niebawem zostanie królem UK?

Następca brytyjskiego tronu książę Karol

Urodzony w 1948 r. książę Karol był od dziecka przygotowywany do wstąpienia na tron, ale siłą rzeczy zawsze pozostawał w cieniu swej matki. Zarówno królowa Elżbieta II jak i członkowie jej najbliższej rodziny pełnią wiele obowiązków związanych z urzędem, reprezentacją i ceremoniałem dworskim.

W niedalekiej przyszłości najstarszy wiekiem następca brytyjskiego tronu książę Karol w coraz szerszym zakresie będzie pełnił obowiązki swojej matki. Z kolei synowie księcia Karola tj. książę William i książę Harry będą musieli przejąć jego obowiązki.  

Królowa Elżbieta II, która skończy 88 lat w kwietni br. podjęła świadome decyzje w sprawie przyznania jej najstarszemu synowi części jej dotychczasowych obowiązków. Najdłużej oczekujący na sukcesję dziedzic w historii korony brytyjskiej przyjmie odpowiedzialność odbywania zagranicznych podróży czy też inwestytur (nadawania tytułów szlacheckich). Doradcy królowej podkreślają, że nie zapowiada się na to, aby monarcha miała intencje przejścia na emeryturę, wręcz przeciwnie będzie kontynuowała obowiązki „za kulisami”.

Jak podały pałacowe źródła, terminarz na rok 2014 jest bardziej napięty, aniżeli rok 2012, w którym to królowa Elżbieta II obchodziła swój diamentowy jubileusz. Dowiadujemy się również, że zaplanowana podróż do Normandii, gdzie 6 czerwca odbędą się obchody 70-tej rocznicy lądowania Aliantów nie będzie ostatnią. Podczas planowanej podróży u boku królowej pojawi się książę Karol. Mówi się również o kolejnej zagranicznej wizycie w drugiej połowie roku 2014, jednak nie ma być to podróż dalekobieżna.

Podjęcie kroków, aby książę Karol odgrywał bardziej kluczową rolę umożliwi królowej skupić się na równie ważnej roli jaką jest rola głowy państwa – wliczając w to przyjmowanie zagranicznych ambasadorów i odbywanie wizyt państwowych, spotkań z premierem Davidem Cameronem oraz przeglądanie urzędowych dokumentów każdego dnia.  

Przyszłe ogłoszenia publiczne dotyczące monarchy oraz księcia Karola będą pochodziły z tego samego źródła, gdyż podjęto decyzję o połączeniu biur prasowych Pałacu Buckingham i będącego rezydencją księcia Walii Clarence House. W konsekwencji powstanie wspólne biuro ds. komunikacji, kierowane przez pracującą obecnie dla księcia Sally Osman, byłą dyrektor do spraw public relations w BBC.  Mówi się, że jest to ostatni najbardziej znaczący krok w drodze księcia Karola do objęcia brytyjskiego tronu.  

Pogorszenie stanu zdrowia królowej Elżbiety II przez wielu może zostać uznane za powód dla którego monarcha rozdziela obowiązki i scala biura prasowe, aby zakończyć panowanie. Dodajmy, że w ubiegłym roku królowa Elżbieta II przebywała w szpitalu w wyniku nieżytu żołądka i jelit. Czy zatem mamy być rzeczywiście gotowi na bardziej radykalne zmiany w brytyjskiej monarchii? Być może królowa Elżbieta II szykuje się do abdykacji? Pozostaje nam czekać czy podzieli ona los holenderskiej królowej Beatrycze, która 28 stycznia 2013 roku zrzekła się tronu.

Opracowanie: Kornelia Toczyska

Aktualności 

Orientacyjny kurs dla transakcji
powyżej 10 000 GBP

Do Polski4.7500 

Do W. Brytanii4.7990 

Negocjacje możliwe już
od 2000 GBP


Kontakt do Dealera 

Wysyłasz do Niemiec, Holandii, Włoch czy Norwegii?