Przelewy do Polski 4.6900 -0.21% 

Przelewy do Wielkiej Brytanii 4.8350 -0.21% 

Przelewy do Polski 4.6900 -0.21% 

Przelewy do Wielkiej Brytanii 4.8350 -0.21% 

Brytyjscy samotni rodzice

Spośród 1,8 mln brytyjskich rodziców samotnie wychowujących dzieci, 650 tys. z nich jest bezrobotnych. W konsekwencji doprowadza to do sytuacji, w której przeciętny samotny rodzic rości sobie prawo do dwa razy wyższej sumy zasiłku w porównaniu do rodziny, w której obecni są oboje rodzice.

Dziecko powinno być owocem miłości, aniżeli przypadkowym rezultatem młodocianych gier miłosnych. Niestety Wielka Brytania zna doskonale zjawisko młodocianych mam. Chociaż liczba nastolatek w ciąży spadła o 1/3 w latach 1998 – 2011, Wyspy Brytyjskie reprezentują jeden z najwyższych wskaźników ciężarnych nastolatek w krajach rozwijających się.

Dzięki badaniom przeprowadzonym przez konserwatywny niezależny komitet doradczy Policy Exchange dowiadujemy się, że Wielka Brytania zajmuje czwarte miejsce w Europie pod względem liczby rodziców samotnie wychowujący dzieci. Łotwa, Estonia i Irlandia plasują się w pierwszej trójce. ¼ brytyjskich dzieci jest wychowywana przez jednego rodzica, z których aż  1/3 nie pracuje.

Spośród 1,8 mln brytyjskich rodziców samotnie wychowujących dzieci, 650 tys. z nich jest bezrobotnych. W konsekwencji doprowadza to do sytuacji, w której przeciętny samotny rodzic rości sobie prawo do dwa razy wyższej sumy zasiłku w porównaniu do rodziny, w której obecni są oboje rodzice.

Jeśli brytyjski kanclerz skarbu George Osborne planuje jakiekolwiek cięcia w przyznawaniu zasiłków, musi on zatem podjąć działania w formie pomocy w znalezieniu pracy przez młodych i samotnych rodziców.   

Matthew Tinsley z Policy Exchange utrzymuje, że kwestia wychowania dziecka to wielka odpowiedzialność. Każdy rodzic – zwłaszcza młode samotne matki – potrzebują wsparcia. Tinsley utrzymuje, że rząd brytyjski podjął właściwy krok zapewniając wydłużoną darmową opiekę przedszkolną. Jednakże, jeśli chodzi o drugi koniec spektrum tj. o rodziców, nie powinno być żadnych przeciwwskazań, aby wymagać od nich znalezienia pracy. Mówiąc prosto poleganie na zasiłkach w przypadku, kiedy dany rodzic jest w zupełności zdolny do pracy zarówno pod względem fizycznym jak i psychicznym jest ewidentnie niesprawiedliwe.

Decydenci muszą poczynić wszelkich starań, aby bezrobotni samotni rodzice znaleźli pracę. Taki rozwój sytuacji z pewnością w znacznym stopniu poprawiłby gospodarkę Wielkiej Brytanii, chociażby poprzez oszczędności w budżecie sektora pomocy społecznej.
  
Według badań wynika, że poziom bezrobocia wśród samotnych rodziców jest częściowo przypisany czasowi, w którym urodziło im się dziecko.  52% samotnych matek, które urodziły dziecko jako nastolatki jest bezrobotnych, w porównaniu do 40% samotnych matek o tym samym społecznym statusie, które urodziły dziecko mając od 20 do 23 lat. Natomiast wśród samotnych matek, które urodziły tuż po trzydziestce wskaźnik bezrobocia wynosi już tylko 19%.

Jednakże, zauważalny jest wzrost liczby pracujących samotnych rodziców w porównaniu do lat 90 XX wieku. Zawdzięczamy to po części wsparciu zatrudnienia, oraz zaostrzeniu wymogów związanych z poszukiwaniem pracy wprowadzonych przez poprzedni rząd, jak i zwiększoną możliwości pracy na pół etatu.
 
Chyba nie ma nic gorszego, kiedy dziecko rodzi dziecko. W takiej sytuacji zabezpieczenie bytu nowo narodzonemu spoczywa przeważnie w rękach państwa. Jednak to nie państwo, a rodzic powinien być głównym żywicielem rodziny.

Opracowanie: Kornelia Toczyska

Aktualności 

Orientacyjny kurs dla transakcji
powyżej 10 000 GBP

Do Polski4.7300 

Do W. Brytanii4.7790 

Negocjacje możliwe już
od 2000 GBP


Kontakt do Dealera 

Wysyłasz do Niemiec, Holandii, Włoch czy Norwegii?