Przelewy do Polski 4.8300 0.42% 

Przelewy do Wielkiej Brytanii 4.9690 0.08% 

Przelewy do Polski 4.8300 0.42% 

Przelewy do Wielkiej Brytanii 4.9690 0.08% 

Brytyjscy samotni rodzice

Spośród 1,8 mln brytyjskich rodziców samotnie wychowujących dzieci, 650 tys. z nich jest bezrobotnych. W konsekwencji doprowadza to do sytuacji, w której przeciętny samotny rodzic rości sobie prawo do dwa razy wyższej sumy zasiłku w porównaniu do rodziny, w której obecni są oboje rodzice.

Dziecko powinno być owocem miłości, aniżeli przypadkowym rezultatem młodocianych gier miłosnych. Niestety Wielka Brytania zna doskonale zjawisko młodocianych mam. Chociaż liczba nastolatek w ciąży spadła o 1/3 w latach 1998 – 2011, Wyspy Brytyjskie reprezentują jeden z najwyższych wskaźników ciężarnych nastolatek w krajach rozwijających się.

Dzięki badaniom przeprowadzonym przez konserwatywny niezależny komitet doradczy Policy Exchange dowiadujemy się, że Wielka Brytania zajmuje czwarte miejsce w Europie pod względem liczby rodziców samotnie wychowujący dzieci. Łotwa, Estonia i Irlandia plasują się w pierwszej trójce. ¼ brytyjskich dzieci jest wychowywana przez jednego rodzica, z których aż  1/3 nie pracuje.

Spośród 1,8 mln brytyjskich rodziców samotnie wychowujących dzieci, 650 tys. z nich jest bezrobotnych. W konsekwencji doprowadza to do sytuacji, w której przeciętny samotny rodzic rości sobie prawo do dwa razy wyższej sumy zasiłku w porównaniu do rodziny, w której obecni są oboje rodzice.

Jeśli brytyjski kanclerz skarbu George Osborne planuje jakiekolwiek cięcia w przyznawaniu zasiłków, musi on zatem podjąć działania w formie pomocy w znalezieniu pracy przez młodych i samotnych rodziców.   

Matthew Tinsley z Policy Exchange utrzymuje, że kwestia wychowania dziecka to wielka odpowiedzialność. Każdy rodzic – zwłaszcza młode samotne matki – potrzebują wsparcia. Tinsley utrzymuje, że rząd brytyjski podjął właściwy krok zapewniając wydłużoną darmową opiekę przedszkolną. Jednakże, jeśli chodzi o drugi koniec spektrum tj. o rodziców, nie powinno być żadnych przeciwwskazań, aby wymagać od nich znalezienia pracy. Mówiąc prosto poleganie na zasiłkach w przypadku, kiedy dany rodzic jest w zupełności zdolny do pracy zarówno pod względem fizycznym jak i psychicznym jest ewidentnie niesprawiedliwe.

Decydenci muszą poczynić wszelkich starań, aby bezrobotni samotni rodzice znaleźli pracę. Taki rozwój sytuacji z pewnością w znacznym stopniu poprawiłby gospodarkę Wielkiej Brytanii, chociażby poprzez oszczędności w budżecie sektora pomocy społecznej.
  
Według badań wynika, że poziom bezrobocia wśród samotnych rodziców jest częściowo przypisany czasowi, w którym urodziło im się dziecko.  52% samotnych matek, które urodziły dziecko jako nastolatki jest bezrobotnych, w porównaniu do 40% samotnych matek o tym samym społecznym statusie, które urodziły dziecko mając od 20 do 23 lat. Natomiast wśród samotnych matek, które urodziły tuż po trzydziestce wskaźnik bezrobocia wynosi już tylko 19%.

Jednakże, zauważalny jest wzrost liczby pracujących samotnych rodziców w porównaniu do lat 90 XX wieku. Zawdzięczamy to po części wsparciu zatrudnienia, oraz zaostrzeniu wymogów związanych z poszukiwaniem pracy wprowadzonych przez poprzedni rząd, jak i zwiększoną możliwości pracy na pół etatu.
 
Chyba nie ma nic gorszego, kiedy dziecko rodzi dziecko. W takiej sytuacji zabezpieczenie bytu nowo narodzonemu spoczywa przeważnie w rękach państwa. Jednak to nie państwo, a rodzic powinien być głównym żywicielem rodziny.

Opracowanie: Kornelia Toczyska

Aktualności 

Orientacyjny kurs dla transakcji
powyżej 10 000 GBP

Do Polski4.8800 

Do W. Brytanii4.9290 

Negocjacje możliwe już
od 2000 GBP


Kontakt do Dealera