Przelewy do Polski 4.6900 0.21% 

Przelewy do Wielkiej Brytanii 4.8390 0.21% 

Przelewy do Polski 4.6900 0.21% 

Przelewy do Wielkiej Brytanii 4.8390 0.21% 

Obywatele Wielkiej Brytanii też głodują

Produkty żywnościowe w brytyjskich sklepach należą do jednych z najdroższych a ich ceny często ulegają zmianom w porównaniu do innych krajów zachodniej Europy. Oxfam domaga się, aby Wielka Brytania rozpoczęła działania w celu zmiany życia obywateli.

Światowy obraz sytuacji żywnościowej nie przedstawia się zbyt optymistycznie. W każdym państwie na świecie można znaleźć głodujące osoby. Jedna na 8 osób na świecie głoduje, pomimo, że globalnie produkuje się więcej żywności niż potrzeba. Niestety w wyniku zmian klimatycznych sytuacja może ulec pogorszeniu. Dlatego też już dziś należy poczynić stopniowe kroki, aby zapobiec klęsce głodu.

Oxfam, międzynarodowa organizacja humanitarna, zajmująca się walką z głodem na świecie i pomagająca w krajach rozwijających się uznała Wielką Brytanię, jako jedno z najgorszych krajów w ogólnym rankingu dotyczącego rynku żywnościowego, umieszczając ją na 13 pozycji, pomimo że kraj znajduje się w szóstce najbogatszych państw na świecie. Produkty żywnościowe w brytyjskich sklepach należą do jednych z najdroższych a ich ceny często ulegają zmianom w porównaniu do innych krajów zachodniej Europy. Oxfam domaga się, aby Wielka Brytania rozpoczęła działania w celu zmiany życia obywateli. Holandia znalazła się na pierwszym miejscu rankingu państw oferujących najlepszy rynek żywnościowy, tuż za nią uplasowała się Francja i Szwajcaria. Na dole tabeli znalazła się między innymi Angola, Etiopia i Czad. Oxfam zbadała 125 krajów na podstawie kryteriów takich jak procent niedożywionych dzieci, dostępność i zmienność cen żywności, jakość produktów spożywczych i dostępność do czystej wody, oraz procent otyłych i cukrzyków.

Cięcia zasiłków, bezrobocie, niskie zarobki, rosnące ceny żywności i paliwa pogarszają sytuację w Wielkiej Brytanii, doprowadzając tym samym do nierówności społecznej i zwiększonej liczby Brytyjczyków polegających na bankach żywnościowych, powiedział Mark Goldring, dyrektor wykonawczy Oxfam. Ponad 500 tys. Brytyjczyków zwraca się do banków żywnościowych o pomoc. Pod względem dostępności do produktów żywnościowych Wielka Brytania znalazła się na 20 miejscu.

Profesor Elizabeth Dowler, ekspert od spraw polityki żywnościowej i społecznej z Uniwersytetu Warwick utrzymuje, że nie jest zdziwiona miejscem, jakie zdobyła Wielka Brytania. Rząd brytyjski zdecydował się na ostrzejsze środki oszczędnościowe niż miało to miejsce w Niemczech czy we Francji. Ceny energii są również wyższe, gdyż ma to związek z wysokością przychodu. Według rzecznika prasowego z Department of Environment, Food and Rural Affairs, rząd brytyjski stara się ograniczyć wzrost cen poprzez otwarcie rynków globalnych i promowanie konkurencji w sektorze żywnościowym. Ceny produktów żywnościowych już są niższe niż w kilku innych krajach europejskich wliczając Niemcy, Francję czy Irlandię.

Oxfam już podsunęła sprytne rozwiązania kambodżańskim farmerom w celu podwojenia produkcji ryżu, co w konsekwencji ma doprowadzić do poprawy bytu wielu obywateli kraju. Lepsze zarządzanie rynkiem żywnościowym oraz skoordynowane działania niosą nadzieję zmiany życia milionów ludzi na świecie, co koniec końców doprowadzi do zakończenia głodu, który panuje wszędzie - nawet w Wielkiej Brytanii.

Opracowanie: Kornelia Toczyska

Aktualności 

Orientacyjny kurs dla transakcji
powyżej 10 000 GBP

Do Polski4.7638 

Do W. Brytanii4.7931 

Negocjacje możliwe już
od 2000 GBP


Kontakt do Dealera 

Wysyłasz do Niemiec, Holandii, Włoch czy Norwegii?