Przelewy do Polski 4.7200 -0.21% 

Przelewy do Wielkiej Brytanii 4.8690 0.00% 

Przelewy do Polski 4.7200 -0.21% 

Przelewy do Wielkiej Brytanii 4.8690 0.00% 

Walka z demencją

Jesteśmy świadkami, że demencja staje się poważnym problemem współczesnego świata, jej kwestia została poruszona w ramach brytyjskiej prezydencji szczytu G8. Postępujący spadek sprawności intelektualnej u osób starszych budzi obawy, że są oni zaniedbywani ze strony rządu danego kraju.

Wraz ze starzejącą się populacją, demencja wkrótce stanie się największym obciążeniem systemów opieki zdrowotnej na całym świecie. W 2010 roku, koszt globalny demencji wyniósł około 400 mld funtów, niestety przewiduje się, że liczba ta wzrośnie, gdyż każdego roku u coraz więcej osób stwierdza się demencję. Stowarzyszenie Alzheimer's Disease International szacuje, że do 2050 roku około 135 mln osób będzie należeć do tej grupy. W Wielkiej Brytanii żyje około 800 tys. osób cierpiących na demencję, 63% z nich jest dotkniętych chorobą Alzheimera. Każdego roku państwo jest obciążone kosztami w wysokości 23 mld funtów, stanowi to więcej niż jest przeznaczone solidarnie na pacjentów po wylewach, mających raka oraz choroby serca.
 
Test Amyvid – opracowany przez  firmę farmaceutyczną Lilly z siedzibą w Stanach Zjednoczonych - był stosowany na świecie, jednak jedynie w prywatnych badaniach klinicznych. Podczas szczytu G8 premier Wielkiej Brytanii David Cameron ogłosił, że nowa technika skanowania mózgu zostanie wprowadzona w ramach publicznej służby zdrowia (NHS). Stanowi to debiut w systemie zdrowotnym finansowanym przez państwo. Cameron podał do publicznej wiadomości, że dzień 11 grudnia 2013r. stał się dniem rozpoczęcia walki z demencją. Dziś jesteśmy tak samo zdeterminowani jak w przeszłości, kiedy to świat wspólnymi siłami "zmagał się" ze śmiertelnymi chorobami takimi jak malaria, rak, HIV czy Aids, dodał premier.
 
Nowy test na wczesne wykrycie choroby Alzheirmera polega na podaniu pacjentowi,  małej ilości substancji radioaktywnej zwanej Amyvid, dzięki której będzie można dostrzec płytki amyloidu powstające w mózgu odpowiedzialne za chorobę. Ich brak pozwoli lekarzom na niezaprzeczalne wykluczenie choroby Alzheimera u pacjenta w ciągu kolejnych pięciu lat. W związku z tym pacjent nie będzie poddany potencjalnym szkodliwym badaniom na wypadek zapadnięcia na chorobę. Po raz pierwszy lekarze są w stanie wykryć płytki amyloidu diagnozujące chorobę Alzheimera u  żyjącego pacjenta. Ówcześnie, postawienie 100% diagnozy było możliwe jedynie przy sekcji zwłok.
 
Według przeprowadzonych badań przez Cardiff University, ryzyko rozwoju demencji, choroby serca oraz cukrzycy  może zostać zmniejszone poprzez prowadzenie zdrowego trybu życia tj. regularne ćwiczenia, jedzenie owoców i warzyw, utrzymywanie prawidłowej wagi ciała, ograniczenie spożywania alkoholu oraz niepalenie tytoniu. Osoby, które przestrzegają czterech z pięciu wyżej wymienionych sposobów prowadzenia zdrowego trybu życia są w 60% mniej narażone na zaburzenia poznawcze czy demencję.
 
Jesteśmy świadkami, że demencja staje się poważnym problemem współczesnego świata, jej kwestia została poruszona w ramach brytyjskiej prezydencji szczytu G8. Postępujący spadek sprawności intelektualnej u osób starszych budzi obawy, że są oni zaniedbywani ze strony rządu danego kraju. W związku z tym nadszedł czas, aby znaleźć skuteczne metody leczenia demencji. Care Quality Commission przeprowadzi niezapowiedziane inspekcje w 150 angielskich szpitalach i domach opieki w celu sprawdzenia opieki nad pacjentami chorymi na demencję. Kroki mają usprawnić i ulepszyć jakość systemu opieki, aby każdy pacjent był traktowany w sposób humanitarny. Wyniki inspekcji zostaną opublikowane w Maju 2014 roku. Ponadto fundusze na badania naukowe nad demencją mają wzrosnąć z 66 mln funtów do 122 mln funtów.

Przez lata demencja była postrzegana jako normalna część procesu starzenia się. W dobie rozwoju nauk o chorobach, XXI wiek to czas na bardziej skoordynowane podejście do współpracy i rozwoju nowych metod leczenia demencji i terapii. Bez wątpienia przyczyni się to do poprawy jakości życia wielu starszych osób.

Opracowanie: Kornelia Toczyska

Aktualności 

Orientacyjny kurs dla transakcji
powyżej 10 000 GBP

Do Polski4.7800 

Do W. Brytanii4.8270 

Negocjacje możliwe już
od 2000 GBP


Kontakt do Dealera 

Wysyłasz do Niemiec, Holandii, Włoch czy Norwegii?