Przelewy do Polski 4.6500 0.22% 

Przelewy do Wielkiej Brytanii 4.7990 0.29% 

Przelewy do Polski 4.6500 0.22% 

Przelewy do Wielkiej Brytanii 4.7990 0.29% 

Biała Księga ujrzała światło dzienne

Alex Salmond

Dnia 18 września 2014 roku będzie miało miejsce szkockie referendum niepodległościowe. W tym czasie obywatele Szkocji odpowiedzą na pytanie czy Szkocja powinna stać się niepodległym państwem. Już dzisiaj możemy otrzymać zarys strategii, w jaki sposób „szkocka ziemia” może odłączyć się od Wielkiej Brytanii.

26 listopada br. w Glasgow premier Szkocji Alex Salmond przedstawił oficjalny dokument tj. Białą Księgę (ang. White Paper) zatytułowaną „Scotland's Future – Your Guide to an Independent Scotland”, czyli „Przyszłość Szkocji: twój przewodnik do niepodległej Szkocji". 670-stronicowa księga została wydana przez rząd krajowy Szkocji i Szkocką Partię Narodową SNP i zapowiada rewolucję w historii UK, bowiem przedstawia szczegółowo ewentualną drogę do secesji Szkocji. A wraz z nią wiele rewolucyjnych zmian w sferze zatrudnienia oraz polityki społecznej, na czele z transformacyjną reformą opieki nad dzieckiem. Dostępna jest również wersja elektroniczna dokumentu, można go pobrać ze strony internetowej: http://www.scotreferendum.com/, na której każdy zainteresowany referendum uzyska odpowiedzi na nurtujące go pytania.
   
Według Salmonda, Szkocja ma potencjał w postaci uzdolnionych obywateli oraz środków finansowych, aspekty te złożone w całość mogą sprawić, że niezależna Szkocja będzie znacznie lepiej prosperować. Kraj potrzebuje narzędzi ekonomicznych oraz potęgi gospodarczej w celu budowy bardziej konkurencyjnej, dynamicznej struktury gospodarki i stworzenia więcej miejsc pracy. Premier podtrzymuje, że niepodległość Szkocji nie jest celem w samym sobie, a sposobem jej zmiany na lepsze. Dlatego też Biała Księga porusza kwestie związane z polityką społeczną. Autonomiczny rząd Szkocji przewiduje wprowadzenie 30 godzin opieki tygodniowo dla trzy i czterolatków, a także w niektórych przypadkach dla dwulatków. Planuje reformę zasiłku mieszkaniowego Housing Benefit, zniesienie „bedroom tax” (pol. podatku od pokojów), oraz powstrzymanie rozszerzenia na skalę krajową Universal Credit. Zmiany mają także dotyczyć systemu podatkowego oraz systemu emerytalnego. Mówi się również o podniesieniu stawki płacy minimalnej. Ponadto rozważa opcję usunięcia broni atomowej z bazy HMNB Clyde.  Zmiany nie dotyczyłyby kwestii obowiązującej waluty w Szkocji, pozostałaby ona przy funcie, a także przy Banku Anglii, który byłby dla Szkocji nadal pożyczkodawcą ostatniej instancji.

Oczywiście nie brakuje głosów krytyki w tej kwestii, Alistair Darling, były kanclerz skarbu, uważa, że Biała Księga ma charakter fikcyjny i jest pełna fałszywych zapewnień oraz bezsensownych twierdzeń. Dokument zamiast wiarygodnego planu przedstawia polityczną listę życzeń bez słowa wyjaśnienia jak wszystkie te strategie znajdą odzwierciedlenie w rzeczywistości. A co z planem awaryjnym, jeśli chodzi przykładowo o obieg tą samą walutą? Niestety, nie znajdziemy na to odpowiedzi. Rząd Szkocji w sposób lekkomyślny planuje przyszły ustrój państwa.
 
Przez niespełna 300 dni będą trwały debaty dotyczące losów Szkocji. Na dzień dzisiejszy wiemy, że obywatele Szkocji otrzymali dokument pełen życzeń bez “cennika”. Jak zatem poradzi sobie Szkocja w sferze finansowej, aby pokryć wszelkie stawiane przed sobą wyzwania i założenia? Czy rzeczywiście stanie się niezależna od Wielkiej Brytanii?

Opracowanie: Kornelia Toczyska

Aktualności 

Orientacyjny kurs dla transakcji
powyżej 10 000 GBP

Do Polski4.7100 

Do W. Brytanii4.7650 

Negocjacje możliwe już
od 2000 GBP


Kontakt do Dealera