Przelewy do Polski 4.6900 -0.21% 

Przelewy do Wielkiej Brytanii 4.8350 -0.21% 

Przelewy do Polski 4.6900 -0.21% 

Przelewy do Wielkiej Brytanii 4.8350 -0.21% 

Premia dla matek karmiących

Kobiety mieszkające w regionach o niskich dochodach, w których karmienie niemowlaka z butelki jest normą, mają otrzymać bon na zakupy o wartości 200 funtów, pod warunkiem, że ich dziecko będzie karmione piersią do szóstego miesiąca życia. Ma być to sposób na sprawdzenie czy kulturowe bariery w karmieniu piersią mogą być przełamane za pomocą finansowej zachęty.
 
Projekt powstał z inicjatywy Sheffield University, i będzie obejmował 130 matek, które urodzą w okresie od listopada br. do marca 2014 roku i mieszkają w hrabstwach Yorkshire i Derbyshire, w których karmienie piersią jest społecznie napiętnowane. Świeżo upieczona mama podpiszę deklarację, że karmi piersią. W trakcie trwania programu pilotażowego pielęgniarka środowiskowa, czy też położna będzie sprawdzała faktyczny stan rzeczy. Bony będą rozłożone w czasie, łącznie będzie ich pięć, każdy z nich o wartości 40 funtów. Młoda mama karmiąca piersią otrzyma pierwszy bon po pierwszych dwóch dniach karmienia, kolejny będzie przysługiwał po 10 dniach, trzeci otrzyma po sześciu tygodnia, a dwa ostanie relatywnie po trzech i sześciu miesiącach. Będzie je można zrealizować w sklepach sieciowych takich jak Argos, Debenhams i Poundstretcher, oraz supermarketach Tesco, Asda i Morrisons.

Według zeszłorocznego raportu UNICEF karmienie piersią uodparnia zarówno organizm kobiety jak i dziecka. Chroni dzieci przed problemami związanymi z jelitami, infekcją dróg oddechowych czy też infekcją ucha. Ponadto dzieci w mniejszym stopniu narażone są na zachorowanie na cukrzycę czy bycie otyłym w późniejszych latach. A kobiety między innymi mają zmniejszone ryzyko zachorowania na raka piersi. Niestety Wielka Brytania ma niski wskaźnik karmienia piersią w porównaniu do innych europejskich krajów, tylko 1% kobiet karmi piersią swoje dziecko w czasie pierwszych sześciu miesięcy życia dziecka, co jest zalecane przez Światową Organizację Zdrowia, WHO (ang. World Health Organization). Obliczono również, że brytyjska służba zdrowia mogłaby zaoszczędzić ponad 40 mln funtów rocznie jeśli więcej kobiet zdecydowałoby się przez dłuższy czas karmić naturalnie. Jeśli program pilotażowy przyczyni się do zwiększenia wskaźnika karmienia piersią, zostanie rozszerzony na skalę krajową. Miałby być finansowany częściowo z portfeli podatników.
 
W całym tym zajściu nie brakuje też głosów krytyki, chociażby ze strony posłów, według których nie ma sposobności sprawdzenia czy kobiety rzeczywiście karmią piersią swoje pociechy. Projekt może wywołać wrogie nastawienie ze strony tych społeczności, w których karmienie piersią jest bardziej powszechne, oraz kobiet, które nie mają pokarmu. Cała inicjatywa przybiera formę łapówki, zatem decyzja karmienia piersią nie powinna tkwić w ofercie otrzymania zastrzyku finansowego w postaci bonów na zakupy. Musi być to chęć płynąca prosto z serca matki, która robi to w interesie dziecka, twierdzą położne z Royal College of Midwives, organizacji zrzeszającej położne w Wielkiej Brytanii.
 
Rosemary Dodds z National Childbirth Trust, brytyjskiej organizacji wspierającej kobiety w ciąży, w czasie porodu i wczesnego macierzyństwa, twierdzi, że młode mamy nie mogą być zmuszane do karmienia piersią. Wiele kobiet przestaje karmić piersią, gdyż nie jest dobrze poinformowana jak ma to właściwie robić. Kobiety potrzebują pomocy oraz wsparcia jak karmić piersią, aniżeli zachęty finansowej. W związku z tym National Childbirth Trust ma w swojej ofercie między innymi kawiarnie dla młodych mam oraz linię telefoniczną zapewniającej pomoc i wsparcie ze strony doradcy laktacyjnego.

Opracowanie: Kornelia Toczyska

Aktualności 

Orientacyjny kurs dla transakcji
powyżej 10 000 GBP

Do Polski4.7300 

Do W. Brytanii4.7790 

Negocjacje możliwe już
od 2000 GBP


Kontakt do Dealera 

Wysyłasz do Niemiec, Holandii, Włoch czy Norwegii?