Przelewy do Polski 4.7500 0.00% 

Przelewy do Wielkiej Brytanii 4.9250 0.20% 

Przelewy do Polski 4.7500 0.00% 

Przelewy do Wielkiej Brytanii 4.9250 0.20% 

Zwalczanie turystyki medycznej w UK

Wielka Brytania jest krajem, który przyciąga rzesze obcokrajowców, którzy korzystają z brytyjskiej państwowej służby zdrowia, NHS. Jak się okazuje na tle innych państw NHS na Wyspach Brytyjskich jest bardzo przychylna dla cudzoziemców.

Coraz bardziej powszechnym zjawiskiem wyjazdów za granicę staje się turystyka medyczna tj. turystyka połączona z leczeniem, w celu uzyskania tańszych usług medycznych. Wielka Brytania jest krajem, który przyciąga rzesze obcokrajowców, którzy korzystają z brytyjskiej państwowej służby zdrowia, NHS. Jak się okazuje na tle innych państw NHS na Wyspach Brytyjskich jest bardzo przychylna dla cudzoziemców.
 
Jeśli chodzi o opiekę zdrowotną dla obcokrajowców Wielka Brytania posiada jeden z najhojniejszych systemów na świecie. Do bezpłatnych świadczeń mają prawo osoby, które legalnie przebywają w Wielkiej Brytanii, przez co najmniej 12 miesięcy, oraz które przyjechały w innych celach niż leczenie; przybyły do UK, w celu osiedlenia się na stałe; przyjechały do pracy, również te prowadzące działalność; podjęły w Wielkiej Brytanii studia, lub kurs trwający, co najmniej sześć miesięcy.
 
Nadszedł czas, by podjąć działania, aby NHS był krajową służbą zdrowia, aniżeli międzynarodową. Według niezależnego raportu przeprowadzonego przez ministerstwo zdrowia szacuje się, że turyści oraz krótkoterminowi imigranci przebywający na Wyspach Brytyjskich kosztują NHS do 2 mld funtów rocznie, z czego jedynie około 16% pieniędzy udaje się odzyskać. 500 mln funtów może zostać odzyskanych, jeśli będą pobierane opłaty od obcokrajowców za korzystanie z usług medycznych, przyznaje brytyjski sekretarz zdrowia Jeremy Hunt. Z tego tytułu NHS będzie mogła zatrudnić dodatkowo 4 tys. lekarzy, dzięki którym zmniejszą się kolejki w izbie przyjęć.
 
Szacuje się, że 388 mln funtów jest przeznaczanych na turystów, którzy powinni płacić za opiekę, jednak opłaty nigdy nie są pobierane. Turyści, którzy podróżują do Wielkiej Brytanii tylko po to, by korzystać z opieki medycznej, kosztują służbę zdrowia od 70 mln funtów do 300 mln funtów. Brytyjskie ministerstwo spraw wewnętrznych planuje nałożyć roczną opłatę w wysokości 150 funtów na studentów z zagranicy oraz 200 funtów na tymczasowych imigrantów, którzy ubiegają się o wizę na okres od 6 do 12 miesięcy. Przewiduje się, że pobieranie dodatkowej opłaty przyniesie zysk dla państwa w wysokości 200 mln funtów każdego roku.  

Wielka Brytania mając powszechną służbę zdrowia musi się upewnić czy system zdrowotny jest sprawiedliwy w stosunku do ciężko pracujących brytyjskich podatników, którzy koniec końców ją sponsorują. Posłowie wyznaczyli Keitha Pearsona, byłego dyrektora NHS Confederation, na doradcę odnośnie odzyskiwania poniesionych kosztów leczenia przeznaczonych na turystów oraz imigrantów. Wprowadzi on działania w celu identyfikacji osób, które powinny płacić za otrzymywane usługi zdrowotne.  

Miejmy nadzieję, że zostaną wprowadzone bardziej rygorystyczne kroki ku zmniejszeniu bezpłatnej opieki medycznej dla obcokrajowców. W konsekwencji system NHS nie będzie dłużej funkcjonował ze szkodą dla brytyjskich podatników.

Opracowanie: Kornelia Toczyska

Aktualności 

Orientacyjny kurs dla transakcji
powyżej 10 000 GBP

Do Polski4.8569 

Do W. Brytanii4.8869 

Negocjacje możliwe już
od 2000 GBP


Kontakt do Dealera 

Wysyłasz do Niemiec, Holandii, Włoch czy Norwegii?