Przelewy do Polski 4.6900 0.21% 

Przelewy do Wielkiej Brytanii 4.8390 0.21% 

Przelewy do Polski 4.6900 0.21% 

Przelewy do Wielkiej Brytanii 4.8390 0.21% 

Nauka 1000 słów

Język angielski opanował świat. Jako język obcy jest on używany przez 1,2 do 1,6 mld. osób na całym świecie. Nadszedł czas, aby Brytyjczycy udowodnili swoje umiejętności językowe i podjęli naukę języka obcego.

Posługiwanie się językiem obcym jest kluczowym elementem, aby zrozumieć inną kulturę, w związku z tym czas najwyższy obalić stereotyp „leniwego lingwisty”, jakim jest przeciętny Brytyjczyk i udowodnić, że obywatele Wielkiej Brytanii są gotowi asymilować się z wielojęzycznym światem.

Dnia 25.09.2013r. ruszyła kampania społeczna „The 1,000 Words”, jest to jedna z inicjatyw ze strony „Speak to the Future”, kampanii poświęconej poprawie kompetencji językowych wśród Brytyjczyków wraz ze wskazaniem istoty gospodarczej oraz kulturowej poprzez naukę języków obcych. Kampania jest finansowana wspólnie przez British Academy oraz Routes into Languages.  Bernadette Holmes, kierownik „Speak to the Future” przyznaje, że każdy z nas może nauczyć się podstaw języka obcego, dlatego też zachęca się, aby do projektu przyłączyło się jak najwięcej osób. Gdyby tak każdy potrafił 1000 słów w języku obcym, mógłby z łatwością przeprowadzić konwersację na poziomie podstawowym. Ponadto w znacznym stopniu poprawiłby się stosunek społeczny oraz gospodarcza perspektywa wielu Brytyjczyków.

Spójrzmy jak wyglądałoby brytyjskie społeczeństwo gdyby każdy Brytyjczyk dysponował 1000 słowami z języka obcego. Przede wszystkim przedsiębiorstwa byłyby lepiej przystosowane na sukces na światowym rynku. Kolejną kwestią byłoby podniesienie poziomu kulturalnego i edukacyjnego. Nastąpiłoby wzmocnienie nowatorstwa, kreatywności oraz przedsiębiorczości poprzez dostęp do kontaktów zagranicznych, dzięki którym można by było zyskać nowe pomysły i technologie. Dotknęłoby to również gałęzi turystycznej, i tak oto turyści czuli by się swobodniej, słysząc na obczyźnie, na przykład, powitanie w ich ojczystym języku. Istotna również byłaby zmiana opinii względem Brytyjczyków, nie byli by już oni postrzegani, jako aroganccy w stosunku do innych narodowości. Nabycie umiejętności międzykulturowych umożliwiłoby stworzenie lepszego fundamentu w przystosowaniu się do zamieszkania w odmiennej społeczności oraz bycia bardziej wyrozumiałym w zróżnicowanym środowisku.

Każdy Brytyjczyk powinien nauczyć się 1000 słówek w języku obcym. W konsekwencji Brytyjczycy, jako naród mogą pozbyć się miana „leniwych lingwistów”. Ponadto zyskają również w codziennym życiu, zrozumieją kulturę innych krajów oraz zdobędą większe możliwości na rynku pracy. Według ekspertów nauka języka obcego jest osiągalnym celem dla wszystkich. Wystarczą tylko chęci, i systematyczność. I choć nie każdy ma predyspozycje do nauki języków obcych, próba podjęcia nauki z pewnością mu nie zaszkodzi. Nie chodzi o to, by rozmawiać płynnie w języku obcym, ale o to, aby słyszany w otoczeniu język nie był zupełnie nam obcy.   

Pomimo wielu zalet, jakie płyną z nauki języków obcych, w 2012 roku na brytyjskich uniwersytetach odnotowano spadek złożonych podań na kierunku: język pozaeuropejski oraz język europejski, relatywnie wyniósł on 21,5% i 11,2%. Znajomość języków obcych może mieć ogromny wpływ zarówno w sferze prywatnej jak i zawodowej. Według przeprowadzonych badań zdolności językowe mogą z jednej strony zwiększyć nasz potencjał umysłowy, a z drugiej strony polepszyć poziom komunikacji z resztą świata. Zatem nie zwlekajmy długo, i już dziś zacznijmy naukę wybranego przez siebie języka obcego. Powodzenia.

Opracowanie: Kornelia Toczyska

Aktualności 

Orientacyjny kurs dla transakcji
powyżej 10 000 GBP

Do Polski4.7670 

Do W. Brytanii4.7964 

Negocjacje możliwe już
od 2000 GBP


Kontakt do Dealera 

Wysyłasz do Niemiec, Holandii, Włoch czy Norwegii?