Przelewy do Polski 4.6900 -0.21% 

Przelewy do Wielkiej Brytanii 4.8350 -0.21% 

Przelewy do Polski 4.6900 -0.21% 

Przelewy do Wielkiej Brytanii 4.8350 -0.21% 

Paralizator przy pasku policjanta

W UK od 2004 roku odnotowano siedem przypadków śmiertelnych bezpośrednio związanych z użyciem tasera, incydenty te z pewnością zniszczyły reputację taserów, które przecież nie miały nieść śmierci. Jednak nieumyślne i impulsywne posługiwanie się taką bronią może być przyczyną kolejnych nieszczęść.

Brytyjscy policjanci z pewnością czują się bezpiecznie przemierzając ulice Wielkiej Brytanii. Obecnie, 11% funkcjonariuszy policji tj. 14,700 jest uzbrojonych w paralizatory elektryczne firmy Taser, czyli w potencjalnie śmiercionośną broń o napięciu elektrycznym rzędu 50,000 woltów. Taser stanowi ważny element wyposażenia policjanta, jest on używany w celu złagodzenia niebezpiecznej sytuacji oraz zminimalizowania krzywdy względem społeczeństwa oraz funkcjonariuszy policji. Każdego dnia są one używane 5 razy, co w skali roku daje 1,800 razy. Policja stoi na linii ognia z powodu rosnącego użycia owej broni. Funkcjonariusze policji utrzymują, że tasery stanowią mniej śmiercionośną alternatywę do ostrej amunicji oraz mogą być rozwiązaniem w sytuacjach bez wyjścia. Jednak czy to upoważnia ich do nadużywania paralizatorów?
 

Starsi funkcjonariusze policji są pod presją, aby powstrzymać młodszych policjantów od używania taserów. Ma nastąpić redukcja częstotliwości takich zastosowań. Dyrektywa ma wejść w życie ponieważ najnowsze badania wskazują, że użycie taserów przez policję w Anglii i Walii wzrosła ponad dwukrotnie do 7,250 zastosowań rocznie, budzi to obawy wśród obywateli Wielkiej Brytanii, boją się oni ryzyka jakie niesie za sobą rozpowszechnione użycie owej broni. Zastosowanie broni wzrosło z około 3,500 w 2009 roku, do 7,250 w roku 2011, liczby te zostały ujawnione przez brytyjski urząd statystyczny (ang. Office for National Statistics). Zatem starsi funkcjonariusze policji przygotowują się na krytykę odnośnie zastosowania paralizatorów na terenie Wielkiej Brytanii.  

Grupy obrony praw człowieka domagają się nałożenia restrykcji dotyczących broni jako że, zmiana w prawie doprowadza do masowego wprowadzenia na rynek taserów. Wzrost użycia paralizatorów nastąpił po tym jak ministerstwo spraw wewnętrznych wprowadziło  na rynek 5,500 sztuk broni dla sił zbrojnych w 2008 roku. Miało to miejsce po reformach pozwalających na używanie taserów przez niewyspecjalizowanych funkcjonariuszy policji, jedynie po trzy dniowym szkoleniu oraz jednodniowym dorocznym kursie utrwalającym wiedzę dotyczącą jego użycia. Dyrektor brytyjskiego oddziału Amnesty International, Kate Allen podtrzymuje, że organizacje na rzecz obrony praw człowieka są pełne obaw dotyczących braku szkolenia dla zwykłych policjantów, którzy dostali pozwolenie na korzystanie z tasera. Broń powinna być używana przez specjalnie wyszkolonych policjantów i używana w określonych i ograniczonych okolicznościach.

Simon Chesterman, rzecznik Związku Wyższych Oficerów Policji (w Anglii, Walii i Irlandii Północnej) (ang. Association of Chief Police Officers (Acpo)) powiedział, że rzekome użycie Tasera w danych statystycznych odnosi się do wyciągnięcia broni, aniżeli jej użycia, wymierzenie broni w podejrzanego i jej odpalenie miało miejsce jedynie w około 25% przypadkach, według Acpo.

W UK od 2004 roku odnotowano siedem przypadków śmiertelnych bezpośrednio związanych z użyciem tasera, incydenty te z pewnością zniszczyły reputację taserów, które przecież nie miały nieść śmierci. Jednak nieumyślne i impulsywne posługiwanie się taką bronią może być przyczyną kolejnych nieszczęść. Trzeba zgodzić się z faktem, że pozwolenie na korzystanie z takiego rodzaju paralizatorów powinno byś restrykcyjne, gdyż zdarzyło się, że prądem zostały porażone niewinne osoby. Miejmy nadzieję, że tasery koniec końców będą w użyciu jedynie przez doświadczonych i specjalnie wyszkolonych policjantów, dla których błąd jest nieznanym fenomenem.

Opracowanie: Kornelia Toczyska

Aktualności 

Orientacyjny kurs dla transakcji
powyżej 10 000 GBP

Do Polski4.7300 

Do W. Brytanii4.7790 

Negocjacje możliwe już
od 2000 GBP


Kontakt do Dealera 

Wysyłasz do Niemiec, Holandii, Włoch czy Norwegii?