Przelewy do Polski 4.7000 0.00% 

Przelewy do Wielkiej Brytanii 4.8450 -0.21% 

Przelewy do Polski 4.7000 0.00% 

Przelewy do Wielkiej Brytanii 4.8450 -0.21% 

Obowiązkowo na wybory

Pierwsze głosowanie powinno być obowiązkowe dla młodych ludzi w momencie kiedy osiągnęli oni wiek uprawniający ich do głosowania czyli 16 lat. W przeciwnym razie ma czekać na nich kara w postaci grzywny. Takie zarządzenie ma zostać wdrożone w życie w ramach planów poprawy uczestnictwa wyborczego.

W skład państwa wchodzą przede wszystkim obywatele, którzy w dużym stopniu mają wpływ na sytuację w ich ojczyźnie. Można się zniechęcić faktem, że wielu polityków przed wyborami obiecuje wprowadzenie reform w pewnych kwestiach, jednak potem wszystko odchodzi w zapomnienie. Jednak im większa frekwencja na wyborach, tym bardziej zauważalne jest zaangażowanie obywateli w losy państwa, co zmotywuje osoby na scenie politycznej.

Wielka Brytania zmaga się z jedną z największych różnic w kwestii frekwencji podczas wyborów pomiędzy osobami młodymi i starszymi. Wskaźnik frekwencji podczas wyborów dla osób indywidualnych w wieku poniżej 35 lat zarabiających mniej niż 10 tys. funtów rocznie wynosi 34%, natomiast osoby po 55 roku zarabiające przynajmniej 40 tys. funtów rocznie liczą sobie 79%. Ostatnie cięcia w wydatkach nieadekwatnie dotknęły młodych ludzi w wieku od 16 do 24 lat, osoby te zmagały się z cięciami usług o wartości 28% ich rocznego dochodu gospodarstwa domowego, natomiast jeśli chodzi o osoby w wieku od 55 do 74 lat wyniosło to tylko 10%.  

Według raportu opublikowanego przez  Institute for Public Policy Research (IPPR) pierwsze głosowanie powinno być obowiązkowe dla młodych ludzi w momencie kiedy osiągnęli oni wiek uprawniający ich do głosowania czyli 16 lat. W przeciwnym razie ma czekać na nich kara w postaci grzywny. Takie zarządzenie ma zostać wdrożone w życie w ramach planów poprawy uczestnictwa wyborczego. Głosowanie po raz pierwszy przez młodych ludzi jest potrzebne, aby zapewnić, że głęboka przepaść we frekwencji na wyborach pomiędzy pokoleniami nie pogłębia się. Ponadto partie polityczne będą bardziej zaangażowane w sprawy młodych ludzi podczas opracowywania polityki.
 
Guy Lodge, jeden z autorów raportu powiedział: "Nierówna frekwencja ma znaczenie ponieważ daje wyborcom w starszym wieku nieproporcjonalny wpływ na wynik głosowania. Wskaźnik frekwencji wśród młodych osób znacznie spadł, oznacza to mniejszą zachętę dla polityków, aby zwracać na nich uwagę”. W roku 2010, różnica frekwencji pomiędzy wyborcami wyniosła 32 punkty, zaledwie 44% wyborców w wieku od 18 do 24 lat oddało głos oraz 76% wyborców po 65 roku zagłosowało w wyborach. W 1970 roku różnica ta wynosiła tylko 18 punktów. Sarah Birch, współautorka raportu przyznaje: "Pierwsze obowiązkowe głosowanie mogło by okazać się skuteczną metodą w angażowaniu młodych ludzi w politykę. Jest wiele innych rzeczy, których wymaga się od młodych ludzi, nie tylko obowiązek chodzenia do szkoły. Dodając tylko jedno więcej zadanie do tej listy z pewnością nie będzie nadmiernym obciążeniem, a pomoże ożywić demokrację”.
 
Według IPPR, około ¼ państw demokratycznych używa różnego rodzaju form, aby zachęcić obywateli do głosowania. Organizacja, która w ostatnim czasie została wyznaczona przez posłów w Wielkiej Brytanii w celu proponowania planów dla reform administracji państwowej, uprzednio poleciła, aby głosowanie było obowiązkowe, tak jak obowiązuje to w Australii. Na mocy planowanych ustaleń na każdej karcie do głosowania będzie prawo zakreślenia “none of the above” czyli “żaden z powyższych”, co pozwoli wielu obywatelom na oddanie ważnego głosu, że według nich żaden kandydat nie nadaje się na zarządzanie losami Wielkiej Brytanii.
 
Każda osoba powinna oddać głos w wyborach, w przeciwnym razie nie jest upoważniona narzekać na sytuację w państwie. Osoby, które twierdzą, że ich głos nie ma znaczenia są w wielkim błędzie.

Opracowanie: Kornelia Toczyska

Aktualności 

Orientacyjny kurs dla transakcji
powyżej 10 000 GBP

Do Polski4.7500 

Do W. Brytanii4.7990 

Negocjacje możliwe już
od 2000 GBP


Kontakt do Dealera 

Wysyłasz do Niemiec, Holandii, Włoch czy Norwegii?