Przelewy do Polski 4.6800 0.43% 

Przelewy do Wielkiej Brytanii 4.8290 0.29% 

Przelewy do Polski 4.6800 0.43% 

Przelewy do Wielkiej Brytanii 4.8290 0.29% 

Współczesne niewolnictwo w UK

Niewolnictwo nie przeszło do historii, jest obecne nawet w XXI wieku. Bezbronne osoby z całego świata stają się towarem na „brytyjskim rynku niewolników”. Większość z nich przybywa na Wyspy Brytyjskie kończąc pracując bez płacy, bez praw, bez nadziei.

Jest jednak szansa na polepszenie sytuacji współczesnych niewolników w postaci nowego prawa w sprawie handlu ludźmi, które ma zostać wdrożone podczas zbliżającego się posiedzenia parlamentu.  

Od śmierci 23 Chińczyków, którzy w 2005 roku byli zatrudnieni przy zbiorach sercówki jadalnej w zatoce Morza Irlandckiego, Morecambe Bay, wszyscy szefowie grup nielegalnych pracowników muszą być członkami Gangmasters Licensing Authority (GLA). Wyjaśnijmy kim są szefowie grup nielegalnych pracowników. Zatem są to indywidualiści, którzy zaopatrują pracowników do pracy w sektorze rolnictwa, leśnictwa, ogrodnictwa, zbieractwa, przetwórstwa spożywczego.     

Na mocy nowego prawa specjaliści w sprowadzaniu imigrantów do Wielkiej Brytanii jako niewolników mają zmagać się z surowszymi wyrokami. Rządowa ustawa Modern Slavery Bill uniemożliwi osobom uznanym za winne z powodu przestępstwa handlu ludźmi i wykorzystywania pracowników prowadzenie jakichkolwiek działalności, zdobycie członkostwa GLA, pracowanie z dziećmi oraz kobietami. Osoby uznane za winne, które dokonały porwania, szantażu czy też używały groźnego zachowania w celu trzymania kontroli nad niewolnikami otrzymają karę pozbawienia wolności do lat 14. Zmaganie z handlem będzie należeć do priorytetów organu ścigania National Crime Agency, który od 7 października br. zastąpi istniejący organ Serious and Organised Crime Agency.

Oskarżenia za niewolnictwo pozostają rzadkością na Wyspach Brytyjskich. Trzy lata temu, 68 letnia lekarka Saeeda Khan przemyciła kobietę z Tanzanii do Wielkiej Brytanii zmuszając ją do wykonywania prac domowych nie otrzymując przy tym żadnego wynagrodzenia. Saeeda Khan stała się pierwszą osobą oskarżoną na mocy zasad współczesnego niewolnictwa. Organizacje praw człowieka podejrzewają, że aż 1000 osób przybywa do Wielkiej Brytanii do pracy jako niewolnicy każdego roku. Raport sporządzony przez centroprawicowy think tank Centre for Social Justice założony przez Duncana Smitha wskazuje, że współczesne niewolnictwo jest rozpowszechnione na Wyspach Brytyjskich, a rząd brytyjski nie jest zbyt dobrze poinformowany o całym zajściu. W artykule dla The Sunday Times, brytyjska minister spraw wewnętrznych Theresa May powiedziała, że sprawozdania prasowe dotyczące wykorzystywania, na przykład takie jak Wietnamka pracująca jako niewolnik seksualny oraz  manikiurzystka w salonie piękności, pozostawiły ją w szoku.  

Surowe realia wskazują, że w roku 2013 są osoby na Wyspach Brytyjskich, która są zmuszane do egzystowania w okropnych warunkach wbrew swojej woli. Bez względu na narodowość ofiar, pierwszą kwestią musi być ich uwolnienie. Jednak na dłuższą metę, jedyny sposób zminimalizowania liczby ofiar jest uznanie za winnych i uwięzienie zwiększonej liczby współczesnych poganiaczy niewolników.

Zbyt długo współczesne niewolnictwo było uważane za problem kogoś innego. Niektórzy wierzą, że jest to problem nielegalnej imigracji, inni utrzymują, że powinno stawić się temu czoła poprzez wsparcie ofiar, jednak co najważniejsze wiele osób nie przekonało się czym tak naprawdę jest współczesne niewolnictwo. May uważa, że współczesne niewolnictwo jest potwornym przestępstwem i jest problemem każdego z nas, problem który musi być koniec końców zakończony.

Opracowanie: Kornelia Toczyska

Aktualności 

Orientacyjny kurs dla transakcji
powyżej 10 000 GBP

Do Polski4.7611 

Do W. Brytanii4.7903 

Negocjacje możliwe już
od 2000 GBP


Kontakt do Dealera 

Wysyłasz do Niemiec, Holandii, Włoch czy Norwegii?