Przelewy do Polski 4.6600 -1.27% 

Przelewy do Wielkiej Brytanii 4.8150 -1.11% 

Przelewy do Polski 4.6600 -1.27% 

Przelewy do Wielkiej Brytanii 4.8150 -1.11% 

Gibraltar - spór o sztuczną rafę

Gibraltar - brytyjskie terytorium zamorskie, członek Unii Europejskiej, gdzie kontrole graniczne zasadniczo są dozwolone ponieważ Wielka Brytania oraz Gibraltar pozostają poza strefą Schengen, jest kwestią sporną pomiędzy UK a Hiszpanią od wielu lat. Jednak konflikt ten zaostrza się coraz bardziej od końca lipca br.

Rząd brytyjski rozważa bezprecedensowe działania prawne przeciwko Hiszpanii, która nałożyła restrykcyjne kontrole na przejściach granicznych do Gibraltaru. 13 sierpnia 2013 roku kierowcy chcący przekroczyć granicę doświadczyli długich opóźnień. Na odprawę musieli czekać od 3 do 5 godzin, poinformowało Downing Street. Rzecznik premiera Wielkiej Brytanii Davida Camerona jest zawiedziony faktem, że rząd hiszpański nie wycofa się z zaostrzonych kontroli, określił on jego działania jako „nieodpowiedzialne i politycznie motywowane”. Hiszpania argumentuje swoje działania tym, że są one potrzebne, aby ustrzec się od przemytu. Ponadto według rządu hiszpańskiego cała inicjatywa kontroli jest legalna, dlatego też jako rodzaj obrony chce zwrócić się do Rady Bezpieczeństwa ONZ,  co mogłoby się skończyć znalezieniem wsparcia ze strony Argentyny, która toczy „wojnę” o Falklandy. Nieustający spór pomiędzy Wielką Brytanią a Argentyną o Falklandy oraz spór w kwestii Gibraltaru to różne wątki, jednak można znaleźć podobieństwa w tych dwóch „kłótniach”.

Gibraltar - brytyjskie terytorium zamorskie, członek Unii Europejskiej, gdzie kontrole graniczne zasadniczo są dozwolone ponieważ Wielka Brytania oraz Gibraltar pozostają poza strefą Schengen, jest kwestią sporną pomiędzy UK a Hiszpanią od wielu lat. Jednak konflikt ten zaostrza się coraz bardziej od końca lipca br.  po tym jak Gibraltar zbudował sztuczną rafę koralową odgradzając tym samym wody terytorialne Gibraltaru od Hiszpanii. Według rządu hiszpańskiego w wyniku tego przedsięwzięcia został naruszony obszar chroniony przyrody oraz cierpi gałąź rybołówstwa w tym rejonie. Na domiar tego w konsekwencji całego zajścia rząd hiszpański zagroził wprowadzeniem opłaty w wysokości 50 euro w przeliczeniu 43 funtów za przekraczanie granicy z Gibraltarem. W między czasie Wielka Brytania wysłała w morze do Gibraltaru okręty wojenne w ramach wcześniej zaplanowanych rutynowych manewrów, kroki te nie mają jednak nic wspólnego z podjudzaniem rządu hiszpańskiego, zapewnia Londyn.
 
Ashley Fox członek Partii Konserwatywnej, który reprezentuje południowo-zachodnią Anglię i Gibraltar powiedział, że działania Hiszpanii są motywowane przez polityczne i ekonomiczne słabości państwa, aniżeli są sporem o rybołówstwo z Gibraltarem. „Szykanowanie” Gibraltaru jest zamierzeniem mającym na celu odwrócenie uwagi od krajowych kwestii z jakimi obecnie boryka się Hiszpania.  Dyplomatyczny korespondent BBC James Robbins uznał, że kolejny krok UK może być formalną skargą do Komisji Europejskiej w Brukseli, gdzie zostałaby zakwestionowana sprawa naruszania prawa Unii Europejskiej przez Hiszpanię  poprzez zapobieganie swobodnego ruchu ludzi.
 
Ignacio Ibanez, dyrektor naczelny ds. polityki zagranicznej powiedział: “Dopóki sztuczna rafa koralowa nie zostanie usunięta dopóty będzie trwał spór”. Co więcej Ibanez zaprzecza, że kontrole graniczne były odwetem za budowę sztucznej rafy koralowej i podtrzymuje, że można  przedyskutować całe zajście, jednak potrzebne jest środowisko w którym można sobie zaufać, w tym wypadku jednak trudno zaufać Wielkiej Brytanii, gdy ta w ostatnim czasie podjęła kroki ze szkodą dla hiszpańskich rybaków.
 
Spory znane są od zarania dziejów, toczą się długimi latami. Dwie wrogie sobie strony walczą o to by dojść koniec końców do konsensusu, jednak często bywa tak, że żadna ze stron nie chce pójść na kompromis, gdyż twierdzi, że to będzie sprzeczne z jej postanowieniami. Ciężko zatem sprecyzować jak długo będzie trwał spór o Gibraltar.

Opracowanie: Kornelia Toczyska

Aktualności 

Orientacyjny kurs dla transakcji
powyżej 10 000 GBP

Do Polski4.7150 

Do W. Brytanii4.7590 

Negocjacje możliwe już
od 2000 GBP


Kontakt do Dealera 

Wysyłasz do Niemiec, Holandii, Włoch czy Norwegii?