Przelewy do Polski 4.7400 0.21% 

Przelewy do Wielkiej Brytanii 4.8690 0.00% 

Przelewy do Polski 4.7400 0.21% 

Przelewy do Wielkiej Brytanii 4.8690 0.00% 

Blackpool miasto patologii i ubóstwa

Średnia długość życia mężczyzn w nadmorskim mieście Blackpool  jest najniższa w porównaniu z innymi angielskimi miastami, wynosi ona 73,8 lat, jeśli chodzi o kobiety stanowi ona około 79,4 lat. Patrick Collinson dla  dziennika brytyjskiego The Guardian wyjaśnia przyczyny tego zjawiska.

Kiepskie warunki mieszkalne oraz problemy z nadużywaniem alkoholu należą do problemów z jakim borykają się mieszkańcy Blackpool. W Bloomfield - dzielnica Blackpool najbardziej szerzy się patologia. Ponad połowa lokalnej ludności pali, co koniec końców daje najwyższy wskaźnik palaczy w państwie. Jedna na trzy ciężarne kobiety pali do dnia rozwiązania, jest to naprawdę szokujące. Alkoholizm się szerzy, a wskaźnik śmierci w wyniku uzależnienia od narkotyków konkuruje z ofiarami w najgorszych dzielnicach Londynu czy Glasgow. Doktor publicznej służby zdrowia w Blackpool, Arif Rajpura nie ma do zaoferowania cudownego lekarstwa. Dawkowanie większej ilości tabletek nie stanowi recepty, kiedy zdiagnozowano ubóstwo w mieście. Według niego planem bitwy polepszenia „stanu zdrowia” Blackpool jest likwidacja “potopu” kawalerek, tanich papierosów, całonocnego pijaństwa, pożyczkodawców tzw. payday lenders oraz punktów przyjmowania zakładów.

W Bloomfield jeden sklep monopolowy przypada na 250 osób, każdy z nich stosuje dumping tzn. sprzedaje towar po niższych cenach. W centrum miasta, całonocne imprezowanie, a wraz z nim spożywanie alkoholu i narkotyków jest znane od lat, niektóre kluby są otwarte nawet do 7 rano. Rajpura popiera plan rady miasta, aby  wprowadzić godzinę policyjną po 3 nad ranem, kiedy to wszystkie klubu zamykają bramki. Wywołuje to jednak ostry sprzeciw ze strony lokalnej społeczności. Rajpura powiedział: “Istotne jest to, aby obowiązywała godzina policyjna, przyśpieszyłby ją nawet do 2 w nocy. Po 3 nad ranem zdarza się wiele wypadków, osoby poszkodowane potrzebujące nagłej pomocy napływają na oddziały ratunkowe A&E  około 9 a nawet 10 rano.” Większość przemocy jest rezultatem pijaństwa. Według Rajpura powinna zostać wprowadzona cena minimalna alkoholu, jako narzędzie walki z alkoholizmem.  Jednak to kwestia na skalę państwową, która w ostatnim czasie została odrzucona.
 
Wyłączone z użytkowania pensjonaty przeszły we władanie osób prywatnych. Są one teraz idealnym sposobem na czerpanie zysków od osób ubiegających się o zasiłki mieszkaniowe, którzy właśnie mieszkają w tzw. House of Multiple Occupation (HMO), czyli ‘domach współlokatorskich’. W Blackpool jest 3,000 miejsc zamieszkania gdzie przeważa wynajem mieszkania na pokoje, nie jako całości. Przyciągają one wiele osób na zasiłkach chorobowych (wypłacanych w przypadku niezdolności do pracy). Blackpool jest znakomitym źródłem dochodu, właściciele mogą przekształcić trzy piętrowy szeregowiec w osiem kawalerek. Za każdą z nich otrzymują 80 funtów tygodniowo, jeśli weźmiemy pod uwagę 8 kawalerek suma dochodzi do 640 funtów tygodniowo, natomiast w ciągu roku wychodzi 33 tys. funtów. Sztucznie wysokie poziomy lokalnego zasiłku mieszkalnego znaczą, że jest to o wiele bardziej korzystniejsze pod względem finansowym dla właścicieli nieruchomości, aby wynajmować osobom otrzymującym zasiłki mieszkaniowe niż wyremontować ich domy w celu sprzedaży właścicielowi zajmowanego lokalu. Popyt na takie lokum mieszkalne ze strony petentów zasiłków mieszkaniowych  jest w rzeczywistości bezgraniczny w związku z wciąż rosnącą liczbą osób na zasiłkach z innych części państwa.

Jednym z rozwiązań jest zmniejszenie wysokości świadczeń mieszkaniowych. Według rady miasta Blackpool jest to “całkowite przeciwieństwo” do innych rejonów Wielkiej Brytanii takich jak Londyn, gdzie zasiłek może być niewystarczający. W Blackpool jest on za wysoki, co ma negatywny oddźwięk na życie mieszkańców.

Opracowanie: Kornelia Toczyska

Aktualności 

Orientacyjny kurs dla transakcji
powyżej 10 000 GBP

Do Polski4.7949 

Do W. Brytanii4.8244 

Negocjacje możliwe już
od 2000 GBP


Kontakt do Dealera 

GG_logo