Przelewy do Polski 4.6600 -1.27% 

Przelewy do Wielkiej Brytanii 4.8150 -1.11% 

Przelewy do Polski 4.6600 -1.27% 

Przelewy do Wielkiej Brytanii 4.8150 -1.11% 

Blackpool miasto patologii i ubóstwa

Średnia długość życia mężczyzn w nadmorskim mieście Blackpool  jest najniższa w porównaniu z innymi angielskimi miastami, wynosi ona 73,8 lat, jeśli chodzi o kobiety stanowi ona około 79,4 lat. Patrick Collinson dla  dziennika brytyjskiego The Guardian wyjaśnia przyczyny tego zjawiska.

Kiepskie warunki mieszkalne oraz problemy z nadużywaniem alkoholu należą do problemów z jakim borykają się mieszkańcy Blackpool. W Bloomfield - dzielnica Blackpool najbardziej szerzy się patologia. Ponad połowa lokalnej ludności pali, co koniec końców daje najwyższy wskaźnik palaczy w państwie. Jedna na trzy ciężarne kobiety pali do dnia rozwiązania, jest to naprawdę szokujące. Alkoholizm się szerzy, a wskaźnik śmierci w wyniku uzależnienia od narkotyków konkuruje z ofiarami w najgorszych dzielnicach Londynu czy Glasgow. Doktor publicznej służby zdrowia w Blackpool, Arif Rajpura nie ma do zaoferowania cudownego lekarstwa. Dawkowanie większej ilości tabletek nie stanowi recepty, kiedy zdiagnozowano ubóstwo w mieście. Według niego planem bitwy polepszenia „stanu zdrowia” Blackpool jest likwidacja “potopu” kawalerek, tanich papierosów, całonocnego pijaństwa, pożyczkodawców tzw. payday lenders oraz punktów przyjmowania zakładów.

W Bloomfield jeden sklep monopolowy przypada na 250 osób, każdy z nich stosuje dumping tzn. sprzedaje towar po niższych cenach. W centrum miasta, całonocne imprezowanie, a wraz z nim spożywanie alkoholu i narkotyków jest znane od lat, niektóre kluby są otwarte nawet do 7 rano. Rajpura popiera plan rady miasta, aby  wprowadzić godzinę policyjną po 3 nad ranem, kiedy to wszystkie klubu zamykają bramki. Wywołuje to jednak ostry sprzeciw ze strony lokalnej społeczności. Rajpura powiedział: “Istotne jest to, aby obowiązywała godzina policyjna, przyśpieszyłby ją nawet do 2 w nocy. Po 3 nad ranem zdarza się wiele wypadków, osoby poszkodowane potrzebujące nagłej pomocy napływają na oddziały ratunkowe A&E  około 9 a nawet 10 rano.” Większość przemocy jest rezultatem pijaństwa. Według Rajpura powinna zostać wprowadzona cena minimalna alkoholu, jako narzędzie walki z alkoholizmem.  Jednak to kwestia na skalę państwową, która w ostatnim czasie została odrzucona.
 
Wyłączone z użytkowania pensjonaty przeszły we władanie osób prywatnych. Są one teraz idealnym sposobem na czerpanie zysków od osób ubiegających się o zasiłki mieszkaniowe, którzy właśnie mieszkają w tzw. House of Multiple Occupation (HMO), czyli ‘domach współlokatorskich’. W Blackpool jest 3,000 miejsc zamieszkania gdzie przeważa wynajem mieszkania na pokoje, nie jako całości. Przyciągają one wiele osób na zasiłkach chorobowych (wypłacanych w przypadku niezdolności do pracy). Blackpool jest znakomitym źródłem dochodu, właściciele mogą przekształcić trzy piętrowy szeregowiec w osiem kawalerek. Za każdą z nich otrzymują 80 funtów tygodniowo, jeśli weźmiemy pod uwagę 8 kawalerek suma dochodzi do 640 funtów tygodniowo, natomiast w ciągu roku wychodzi 33 tys. funtów. Sztucznie wysokie poziomy lokalnego zasiłku mieszkalnego znaczą, że jest to o wiele bardziej korzystniejsze pod względem finansowym dla właścicieli nieruchomości, aby wynajmować osobom otrzymującym zasiłki mieszkaniowe niż wyremontować ich domy w celu sprzedaży właścicielowi zajmowanego lokalu. Popyt na takie lokum mieszkalne ze strony petentów zasiłków mieszkaniowych  jest w rzeczywistości bezgraniczny w związku z wciąż rosnącą liczbą osób na zasiłkach z innych części państwa.

Jednym z rozwiązań jest zmniejszenie wysokości świadczeń mieszkaniowych. Według rady miasta Blackpool jest to “całkowite przeciwieństwo” do innych rejonów Wielkiej Brytanii takich jak Londyn, gdzie zasiłek może być niewystarczający. W Blackpool jest on za wysoki, co ma negatywny oddźwięk na życie mieszkańców.

Opracowanie: Kornelia Toczyska

Aktualności 

Orientacyjny kurs dla transakcji
powyżej 10 000 GBP

Do Polski4.7150 

Do W. Brytanii4.7590 

Negocjacje możliwe już
od 2000 GBP


Kontakt do Dealera 

Wysyłasz do Niemiec, Holandii, Włoch czy Norwegii?