Przelewy do Polski 4.7200 -0.21% 

Przelewy do Wielkiej Brytanii 4.8690 0.00% 

Przelewy do Polski 4.7200 -0.21% 

Przelewy do Wielkiej Brytanii 4.8690 0.00% 

Brytyjscy nastolatkowie mają jeździć za darmo

Norman Baker z brytyjskiego ministerstwa transportu ogłosił, że na mocy nowych ustaw Brytyjscy nastolatkowie poniżej 16 roku życia mają mieć zapewnione darmowe przejazdy autobusem. Miałoby to mieć odzwierciedlenie w rzeczywistości przed wyborami w 2015 roku, Baker już prowadzi rozmowy z sektorem komunikacji autobusowej co mogłoby być osiągnięte wspólnymi siłami.

Liberalny Demokrata Nick Clegg aprobuje wdrożenie bezpłatnych przejazdów autobusowych dla nastolatków na terenie Wielkiej Brytanii. Celem inicjatywy miałoby być niesienie pomocy rodzinom, aby te mogły poradzić sobie z kosztami utrzymania. Ponadto całe przedsięwzięcie miałoby również oddźwięk pozytywny w kwestii korków ulicznych, z pewnością liczba samochodów na drogach zmniejszyłaby się. Spadłaby również liczba rodziców odwożących dzieci do szkół, w konsekwencji stałyby się one bardziej niezależne i samodzielne. Obecnie młodzież płaci za bilet o połowę mniej niż osoby dorosłe. Co więcej profesor Judith Green, współautor raportu, przyznał, że zauważono także korzyści dla środowiska.    

Autobusowy bilet okresowy danego nastolatka zastąpiłby obecny system, który ogranicza, że jedynie darmowe podróże do szkoły są dostępne dla dzieci pochodzących z uboższych rodzin bądź tych, które są zmuszone pokonywać długie dystanse do najbliższej państwowej szkoły.

Wprowadzona w 2006 roku przez uprzedniego burmistrza Londynu Kena Livingstone’a polityka zwalniająca nastolatków poniżej 16 roku życia od płacenia za bilety autobusowe w Londynie oraz pozwalająca dzieciom poniżej 11 roku życia podróżować za darmo metrem w Londynie zostałaby rozszerzona na całą Wielką Brytanię, a co najważniejsze ocena dochodów przestałby być brana pod uwagę. Uczący się nastolatkowie w wieku od 16 do 18 lat zamieszkujący dzielnice Londynu mogą ubiegać się o bezpłatne przejazdy autobusowe i tramwajowe.

Badania przeprowadzone przez London School of Hygiene and Tropical Medicine dowodzą, że w skutek wprowadzenia darmowych autobusowych biletów miesięcznych na terenie Londynu zmniejszyła się liczba wypadków z udziałem dzieci.  Przed podróżowaniem za darmo wskaźnik wypadków wynosił 1,5%  na 1000 dzieci, obecnie zmalał on do 0,9% na 1000 dzieci. Samorządy lokalne płaciłyby za bilety okresowe dla nastolatków oraz ubiegałyby się o kompensację z ramienia rządu brytyjskiego.

Mówi się, że autobusowe bilety okresowe dla emerytów, które kosztuje podatników 1 mld. rocznie są jednym z ulubionych państwowych wsparć.  Więcej szczegółów dotyczących bezpłatnych przejazdów zostanie ogłoszonych pod koniec br. wraz z prorodzinnym programem w postaci ulg podatkowych dla małżeństw.

Norman Baker przeprowadził debatę dotyczącą przejazdów autobusowych, opłata za przejazd wśród młodych osób znacznie się różni w zależności w jakim regionie mieszkają. Spójność w opłatach za przejazd bez wątpienia byłaby sprawiedliwsza.

Opracowanie: Kornelia Toczyska

Aktualności 

Orientacyjny kurs dla transakcji
powyżej 10 000 GBP

Do Polski4.7800 

Do W. Brytanii4.8270 

Negocjacje możliwe już
od 2000 GBP


Kontakt do Dealera 

Wysyłasz do Niemiec, Holandii, Włoch czy Norwegii?