Przelewy do Polski 4.7500 0.00% 

Przelewy do Wielkiej Brytanii 4.9390 0.49% 

Przelewy do Polski 4.7500 0.00% 

Przelewy do Wielkiej Brytanii 4.9390 0.49% 

Samobójstwa w brytyjskiej armii

W 2012 roku więcej brytyjskich żołnierzy i weteranów popełniło samobójstwo niż zginęło walcząc z Talibami w Afganistanie. Stacja telewizyjna BBC Panorama podaje do publicznej wiadomości, że 21 czynnych zawodowo żołnierzy oraz 29 weteranów wojennych odebrało sobie życie w owym czasie.

Niestety nawet żołnierze, którzy z pozoru wydają się dzielni i wytrwali mają chwile załamania i słabości. Dowodem na to jest wzrost u brytyjskich żołnierzy wskaźnika zespołu stresu pourazowego. W konsekwencji służby w krajach Azji niektórzy z nich nie mogą sobie poradzić z doznanymi wydarzeniami podczas wojny, i są zdolni  nawet  odebrać sobie życie.

W 2012 roku więcej brytyjskich żołnierzy i weteranów popełniło samobójstwo niż zginęło walcząc z Talibami w Afganistanie. Stacja telewizyjna BBC Panorama podaje do publicznej wiadomości, że 21 czynnych zawodowo żołnierzy oraz 29 weteranów wojennych odebrało sobie życie w owym czasie. Dla porównania w 2010 roku 7 żołnierzy na misji popełniło samobójstwo, natomiast w 2011 roku odnotowano 15 samobójstw wśród żołnierzy na misji. Liczba ofiar śmiertelnych w Afganistanie wyniosła 44 żołnierzy, 40 z nich zginęło w akcji.
 
Rząd brytyjski w odróżnieniu od rządu USA nie rejestruje wskaźnika samobójstw wśród weteranów. Jednak BBC Panorama samodzielnie ustaliła, że co najmniej 29 weteranów odebrało sobie życie w 2012 roku. W formie pisemnej zwróciła się do każdego koronera w hrabstwie – odpowiednik polskiego lekarza medycyny sądowej,  o podanie nazwisk żołnierzy i weteranów, którzy odebrali sobie życie w 2012 roku. Po czym BBC Panorama dokonała analizy sprawozdań dochodzeń koronerów. Richard Dannatt, były szef sztabu generalnego brytyjskiej armii aprobuje idee, aby wskaźnik samobójstw wśród weteranów był monitorowany przez państwo. Ma to sens, gdyż poprzez dostępne statystyki można podjąć bardziej rygorystyczne kroki w walce z tym zjawiskiem.

Niektóre rodziny żołnierzy utrzymują, że żołnierze nie mieli wystarczającego wsparcia. Ministerstwo Obrony Narodowej (ang. Ministry of Defence; MoD) uważa, że każde samobójstwo żołnierza to tragedia. MoD ujawnia, że 2,9% czynnych zawodowo żołnierzy cierpi z powodu zespołu stresu pourazowego, liczba ta jest mniejsza niż ma to miejsce wśród ogólnej populacji. W konsekwencji MoD przeznaczyło 7,4 mln. funtów dla żołnierzy, którzy potrzebują pomocy w związku z zaburzeniami zdrowia psychicznego.

Nazwiska żołnierzy, którzy odebrali sobie życie podczas misji w Afganistanie są wygrawerowane na ścianie w Brytyjskim Narodowym Arboretum ( ang. National Memorial Arboretum), jest ono poświęcone poległym w I i II wojnie światowej oraz w konfliktach zbrojnych XX i XXI wieku. Jednak żołnierze, którzy popełnili samobójstwo po powrocie z misji nie są upamiętnieni w ten sam sposób. Wzbudza to jednak kontrowersje, gdyż przecież żołnierze cierpiący na zespół stresu pourazowego po powrocie z misji są ofiarami wojny, a więc ich nazwiska powinny być zapisane w pamięci narodu.
 
Jednym z czynnych zawodowo żołnierzy, który odebrał sobie życie był Dan Collins, który walczył w operacji Panther’s Claw w Afganistanie latem w 2009 roku.  Deana Collins matka żołnierza powiedziała, że jej syn był ofiarą wojny. Dan Collins z pewnością nie był pierwszym żołnierzem, który określił wojnę w Afganistanie jako piekło na ziemi. Po sześciu miesiącach misji wrócił do domu i zamieszkał ze swoją dziewczyną Vicky Roach. Zaczęła ona dostrzegać odbiegające od normy zachowania u swojego partnera, doświadczał on między innymi koszmarów, przeżywał na nowo to co miało miejsce na wojnie. Podejmował leczenie, jednak na marne. Koniec końców zakończył swoje życie.

Pozostaje nam jedynie pamiętać o żołnierzach, którzy wylali krew ginąc z rąk przeciwnika, oraz o żołnierzach samobójcach, którzy nie byli wystarczająco silni, aby poradzić sobie ze światem wojny. Nie przystoi nam oceniać ich wyboru, bezpiecznie będzie go uszanować.

Opracowanie: Kornelia Toczyska

Aktualności 

Orientacyjny kurs dla transakcji
powyżej 10 000 GBP

Do Polski4.8500 

Do W. Brytanii4.8990 

Negocjacje możliwe już
od 2000 GBP


Kontakt do Dealera 

Wysyłasz do Niemiec, Holandii, Włoch czy Norwegii?