Przelewy do Polski 4.6900 -0.21% 

Przelewy do Wielkiej Brytanii 4.8350 -0.21% 

Przelewy do Polski 4.6900 -0.21% 

Przelewy do Wielkiej Brytanii 4.8350 -0.21% 

Wielka Brytania walczy ze światowym problemem niedożywienia

Niedożywienie jest zasadniczą przyczyną śmierci dzieci poniżej piątego roku życia na świecie, każdego dnia odnotowuje się 8 tys. zgonów z tego tytułu. Jednak jest promyk nadziei, który ma położyć temu kres. Otóż 8 czerwca br. na szczycie G8 w Londynie w sprawie głodu, którego gospodarzem był David Cameron 51 państw w tym Wielka Brytania obiecało pomoc finansową w wysokości 2,7 mld. funtów.  

Prawie 2,7 mld. funtów jest zapewnionych na zmaganie się z głodem na świecie począwszy od dnia dzisiejszego aż do 2020 roku. Rząd brytyjski zobowiązał się przeznaczyć 655 mln. funtów na rzecz pomocy w zmaganiu się ze światowym problemem niedożywienia.  Inicjatywa ma uratować 1,7 mln. dzieci, poprawić odżywianie pół mln. kobiet w ciąży oraz zmniejszyć liczbę niedożywionych dzieci poniżej 5 roku życia o 20 mln.

Pierwsza transza pomocy finansowej zostanie przeznaczona na naukę matek, dotyczącą głównie karmienia piersią, na zapasy żywności bogatej w składniki odżywcze i witaminy dla matek i dzieci. Przewiduje się, że firmy handlowe pomogą zrealizować program, zwłaszcza poprzez stworzenie witaminizowanych odmian warzyw dla rolników, którzy zajęli by się ich hodowlą. Jednak ta inicjatywa nie podoba się wszystkim, przeciwnicy skrytykowali włączenie w akcję firm biotechnologicznych, takich jak Syngenta i Monsanto. We wspólnym oświadczeniu organizacje działające na rzecz zwalczania głodu, między innymi War on Want oskarżyły Wielką Brytanię i inne kraje o rozpoczynanie nowej fali kolonizacji Afryki, domagając się tym samym, aby zrezygnowały z prywatyzacji techniki rolnej.   

Kolejnym wydarzeniem niosącym nadzieje na polepszenie sytuacji niedożywionych dzieci to masowe demonstracje w Hyde Park, które odbyły się również 8 czerwca br. David Bull, rzecznik kampanii Enough Food For Everyone IF, zorganizował  owe zgromadzenie. Aby zobrazować problem głodu zlecił posadzenie 250 tys. sztucznych kwiatków z ośmioma płatkami. Te 2 mln. płatków miały przedstawiać liczbę dzieci, które umierają w wyniku niedożywienia każdego roku.  

Wśród osób wygłaszających przemówienie podczas demonstracji w Hyde Park byli przedstawiciele krajów rozwijających się, rozwiniętych, oraz grupy przedsiębiorców i przedstawicieli organizacji charytatywnych, filantrop Bill Gates, Kofi Annan Sekretarz Generalny ONZ, Paul Polman dyrektor zarządzający Unilevera oraz  Danny Boyle, reżyser ceremonii otwarcia Igrzysk Olimpijskich w Londynie. Podkreślił on, że zakończenie głodu na świecie będzie stanowić “złoty medal” dla Wielkiej Brytanii  w 2013 roku, a podczas kolejnych Igrzysk Olimpijskich żadna flaga państwa nie będzie kojarzona, że w danym państwa właśnie umiera dziecko.  Bez takich kluczowych postaci Wielka Brytania nie jest w stanie poradzić sobie z problemem głodu, przyznał Cameron.

Była to największa brytyjska demonstracja przeciwko światowej nierówności od roku 2005 kiedy odbył się marsz przeciw nędzy „Make Poverty History”. Na łamach medycznego tygodnika „The Lancet” dowiadujemy się, że każdego roku prawie połowa zgonów dzieci poniżej piątego roku życia czyli 3,1 mln. jest spowodowana niedożywieniem. Według ekspertów, między innymi Sekretarz ds. Rozwoju Międzynarodowego, Justine Greening, niedożywienie spowalnia rozwój dzieci, ograniczając ich potencjał, a w niektórych krajach podkopuje gospodarkę o 11%.   

Silna i zdrowa siła robocza jest niezbędna do dobrego prosperowania kraju. Dlatego też świat biznesu i nauki walczy o zmiany, w tym przypadku o odpowiednie odżywianie,  stanowi to rozsądny i mądry sposób w zwalczaniu skrajnej biedy, umieralności dzieci i słabszego prosperowania kraju.  Pomoc finansowa z pewnością pomoże zmienić życie milionów dzieci  utrzymując tym samym długoterminowy rozwój gospodarczy.

Opracowanie: Kornelia Toczyska

Aktualności 

Orientacyjny kurs dla transakcji
powyżej 10 000 GBP

Do Polski4.7300 

Do W. Brytanii4.7790 

Negocjacje możliwe już
od 2000 GBP


Kontakt do Dealera 

Wysyłasz do Niemiec, Holandii, Włoch czy Norwegii?