Przelewy do Polski 4.6900 -0.21% 

Przelewy do Wielkiej Brytanii 4.8350 -0.21% 

Przelewy do Polski 4.6900 -0.21% 

Przelewy do Wielkiej Brytanii 4.8350 -0.21% 

Brytyjczycy odchodzą od Chrześcijaństwa

Według danych spisowych z 2011 roku wśród brytyjskiej populacji liczba Chrześcijan spadła o 4,1 mln tj. 10 %, zaś liczba wyznawców Islamu znacznie wzrosła, mianowicie o 600 tys. tj. 75%. Więcej niż jedna na dziesięć osób poniżej 25 roku życia w Wielkiej Brytanii to Muzułmaninie.

Coraz mniej młodych Brytyjczyków deklaruje, że jest wyznawcą chrześcijaństwa, jest to niepokojący fakt, gdyż państwo jest ściśle chrześcijańskie, i na tej religii opiera swoje działania. A młodzież jest fundamentem, które będzie w przyszłości głosić idee następnym pokoleniom. Jednak jakie poglądy będą przekazywać, gdy zauważalny jest spadek Chrześcijan, a wzrost zwolenników Islamu. Czy Wielka Brytania zamieni się w islamskie państwo?

Według danych spisowych z 2011 roku wśród brytyjskiej populacji liczba Chrześcijan spadła o 4,1 mln tj. 10 %, zaś liczba wyznawców Islamu znacznie wzrosła, mianowicie o 600 tys. tj. 75%. Więcej niż jedna na dziesięć osób poniżej 25 roku życia w Wielkiej Brytanii to Muzułmaninie. Natomiast liczba ateistów wzrosła z 14,8% do ¼ populacji kraju.

Raport opublikowany dzięki uprzejmości Office for National Statistics ujawnia w procentach jakiej wiary są mieszkańcy Wysp. Religia chrześcijańska jest obecna w 59,3%, dane pochodzą z 2011 roku. Zauważmy, że 10 lat wcześniej liczba ta wynosiła 71,7%. Drugą najliczniejszą grupę reprezentują wyznawcy Islamu, jest ich 2,7 milionów, reprezentują 5% brytyjskiej populacji.

Liczba Chrześcijan została zwiększona o 1,2 milionów osób z zagranicy rezydujących w Wielkiej Brytanii, katolików głównie z Polski oraz ewangelików przeważnie z Nigerii. Podtrzymują oni wiarę chrześcijańską, jednak to za mało w przeciwieństwie do innych religii.
 
Dynamikę wyznaniową przypisuje się zarówno starzejącym się Chrześcijanom, z których ¼ jest w wieku 65 lat bądź więcej, oraz młodym Muzułmanom przed 25 rokiem życia. Rosnący poziom imigrantów do Anglii i Walii w ciągu ostatniej dekady jest także brany pod uwagę jako czynnik przyczyniający się do tak bardzo zróżnicowanego podziału wiary, przez ten czas napłynęło 600 tys. wyznawców Islamu.

I chociaż Chrześcijaństwo jest wciąż najbardziej rozpowszechnioną wiarą w Anglii i Walii, i liczy sobie 33,2 milionów wyznawców, taki gwałtowny spadek może doprowadzić, że może przestać być najpowszechniejszą religią wśród Brytyjczyków na przestrzeni dekady, przyznaje rzecznik Kościoła Anglii (ang. Church of England).
 
 Keith Porteous Wood, dyrektor wykonawczy  organizacji National Secular Society przyznaje, że młodz Brytyjczycy mogą postrzegać Chrześcijaństwo jako nieatrakcyjne ponieważ chrześcijański styl życia nie ma dla nich znaczenia. Keith dodaje, że młodzi Katolicy mają awersję do kościoła ponieważ nie traktuje kobiet na równi i jest przeciwko homoseksualizmowi. Co więcej rozpaczają oni z powodu stosunku kościoła do antykoncepcji oraz aborcji.

W wyniku tego, że młodzi ludzie odchodzą od kościołów chrześcijańskich, zgromadzenie wiernych zmniejszy się oraz będzie zauważalna dysproporcja wiekowa wiernych. Christian Research przewiduje, że frekwencja Anglikanów i Katolików w kościołach w Wielkiej Brytanii  spadnie poniżej 200 tys.  do 2050 roku.

Wydaje się to graniczyć z cudem, aby w Wielkiej Brytanii Muzułmanie wyparli Chrześcijan, jednak trzeba być świadomym, że stanowią oni zagrożenie dla religii chrześcijańskiej. Z biegiem czasu stopniowo napływający wyznawcy     Islamu mogą znacznie zmienić statystyki wyznawanej religii na Wyspach, i objąć panowanie.

Opracowanie: Kornelia Toczyska

Aktualności 

Orientacyjny kurs dla transakcji
powyżej 10 000 GBP

Do Polski4.7300 

Do W. Brytanii4.7790 

Negocjacje możliwe już
od 2000 GBP


Kontakt do Dealera 

Wysyłasz do Niemiec, Holandii, Włoch czy Norwegii?