Przelewy do Polski 4.7000 0.00% 

Przelewy do Wielkiej Brytanii 4.8450 -0.21% 

Przelewy do Polski 4.7000 0.00% 

Przelewy do Wielkiej Brytanii 4.8450 -0.21% 

Wielka Brytania obciążona długiem absolwentów

Absolwenci wrócili na ziemię ojczystą nie spłacając pożyczek jakie zaciągnęli na Wyspach Brytyjskich, obciążając tym samym brytyjskich podatników niebagatelną kwotą 50 milionów funtów. Student Loans Company (SLC), organizacja rządowa non profit przyznająca kredyty studenckie chce podjąć radykalne kroki w postaci zatrudnienia prywatnych detektywów w celu odnalezienia zadłużonych studentów głównie z Unii Europejskiej.

Urzędnicy straszą nawet wszczęciem postępowania sądowego w momencie gdy pożyczki nie będą spłacane. SLC powstała w 1989 roku, aby zapewniać pożyczki i dotacje studentom podejmujących studia na brytyjskich uniwersytetach i kolegiach.

W ostatnich pięciu latach SLC wypłaciło ponad 117 milionów funtów studentom z krajów Unii Europejskiej, jednak według statystyk w ciągu ostatniego roku spłaty od pożyczkobiorców wynoszących ogółem 51 milionów funtów zatrzymały się, albo nawet się nie zaczęły. Studenci z Cypru pożyczyli najwięcej, 24 milionów funtów, z czego spłacili 15,5 milionów funtów. Absolwenci z Francji, Niemiec i Polski narobili długów w sumie na ponad 10 milionów funtów, Irlandzcy absolwenci zadłużyli się na 3,7 milionów funtów, a Greccy na 4,3 milionów funtów. Taka sytuacja pozostawia urzędników w niemocy do ubiegania się o pieniądze. Łączny dług pożyczkobiorców, którzy nie spłacają go w ogóle wynosi 41,3 milionów funtów. Do tej grupy dłużników należą osoby, które nie przekazały szczegółowych informacji na temat ich dochodu, gdzie dokładnie mieszkają, czy pracują, i ile zarabiają.  

Można śmiało powiedzieć, że sytuacja zmieniła się w system dotacji dla wielu studentów z krajów Unii Europejskiej. Posłowie żałują, że nie zostały nałożone bardziej zaostrzone kontrole na studentów, poseł Partii Pracy Frank Field nakłania National Audit Office (odpowiednik polskiej Najwyższej Izby Kontroli), aby ten prowadził dochodzenie w jaki sposób studenci są „śledzeni” po ukończeniu studiów, i opuszczeniu granic Wielkiej Brytanii.

Andrew Percy, poseł z partii konserwatystów powiedział, że jest to niedorzeczne, że przez zagranicznych studentów, którzy wyjechali z Wielkiej Brytanii pozostawiając dług, brytyjscy studenci są zmuszeni do płacenia więcej za czesne. Wielu z tych studentów nigdy nie przyczyni się do wzrostu brytyjskiego podatku dochodowego, a proces ich odnalezienia będzie kosztowny.

SLC,  potwierdziła, że wynajęła agentów śledczych, aby odszukać krnąbrnych absolwentów, i zmusić ich do spłaty kredytów, działania zostały podjęty pomimo ostrzeżeń ze strony rządu, że prawdopodobnie jeden na czterech absolwentów nigdy nie zwróci pieniędzy.

Na mocy nowych zaostrzonych kontroli każdy absolwent z zagranicy, który wziął kredyt studencki, po uprzednim poinformowaniu SLC o zamiarze  opuszczenia  Wielkiej Brytanii, będzie zobowiązany wypełnić formularz dla obcokrajowców. Jeśli taki absolwent w ciągu dwóch tygodni nie zareaguje, będzie podlegać ustalonemu harmonogramowi spłaty, a jeśli nie zastosuje się do niego, będzie zalegać w płatnościach, i w konsekwencji będzie podlegać procesowi komorniczemu.

Zaufanie jakim rząd brytyjski obdarzył obcokrajowców zostało mocno naruszone. Pożyczkobiorcy powinni się wstydzić za wykorzystanie dobroci państwa brytyjskiego, jednak ci bez skrupułów uciekli do swoich państw, ciesząc się zdobytym papierkiem, nie dając nic w zamian, pozostawiając jedynie dług i zmartwienie.

Opracowanie: Kornelia Toczyska

Aktualności 

Orientacyjny kurs dla transakcji
powyżej 10 000 GBP

Do Polski4.7500 

Do W. Brytanii4.7990 

Negocjacje możliwe już
od 2000 GBP


Kontakt do Dealera 

Wysyłasz do Niemiec, Holandii, Włoch czy Norwegii?