Przelewy do Polski 4.7500 0.00% 

Przelewy do Wielkiej Brytanii 4.9390 0.49% 

Przelewy do Polski 4.7500 0.00% 

Przelewy do Wielkiej Brytanii 4.9390 0.49% 

Bezpieczne życie na Wyspach Brytyjskich

Wielka Brytania jest coraz bardziej bezpiecznym miejscem do życia. Wskaźnik morderstw i brutalnych przestępstw zmniejszył się o połowę od 2003 roku, spada on szybciej niż ma to miejsce w innych krajach Europy Zachodniej. Według oficjalnych statystyk wskaźnik ten jest najniższy od 30 lat.

Życie jest tylko jedno, o które trzeba się troszczyć jednak bywa tak, że ginie ktoś niewinny, ktoś zupełnie przypadkowy, ktoś kto nie miał żadnych porachunków, co w konsekwencji rujnuje życie bliskich zmarłej osoby. Trzeba mieć oczy szeroko otwarte, być ostrożnym, i nie łudzić się, że nic nam nie grozi. Brytyjczycy mogą cieszyć się z reputacji o ich kraju, otóż w ostatnim czasie według statystyk Wielka Brytania w porównaniu do innych państw europejskich jest oazą spokoju i bezpieczeństwa.

Wielka Brytania jest coraz bardziej bezpiecznym miejscem do życia. Wskaźnik morderstw i brutalnych przestępstw zmniejszył się o połowę od 2003 roku, spada on szybciej niż ma to miejsce w innych krajach Europy Zachodniej. Według oficjalnych statystyk wskaźnik ten jest najniższy od 30 lat. Statystyki te pochodzą z najnowszego rankingu UK Peace Index prowadzonego przez Institute for Economics and Peace, liczba morderstw w Wielkiej Brytanii przypadająca na 100 tys. osób w 2003 roku wynosiła 1,99, natomiast w 2012 roku spadła do 1.  

Do najbardziej niebezpiecznych miejsc w Wielkiej Brytanii należą dzielnice Londynu, na czele stoi Lewisham ze wskaźnikiem morderstw wynoszącym 2,5 w 2012 roku, jest to dwa i pół razy więcej niż wynosi krajowy średni wskaźnik morderstw. Rok 2011 był najgorszy w dekadzie z łączną liczbą przestępstw wynoszącą 11, wliczając morderstwa, nieumyślne spowodowanie śmierci i dzieciobójstwo. Tuż za dzielnicą Lewisham plasują się dzielnice Lambeth, Hackney, Newham oraz Tower Hamlets.

Najbezpieczniejszym miejscem okazał się Broadland, dystrykt w hrabstwie Norfolk w Anglii, gdzie odnotowano jedynie 8 przestępstw z użyciem broni w 2012 roku, kolejno Three Rivers w hrabstwie Hertfordshire, South Cambridgeshire, East Dorset oraz Maldon w hrabstwie Essex. W sumie w wyżej wymienionych miejscach odnotowano 24 morderstwa w przeciągu ostatnich 10 lat. Na tle światowym wskaźnik morderstw w Londynie był o wiele niższy niż w Nowym Jorku, Amsterdamie, Brukseli i Pradze.

Jeśli chodzi o wskaźnik morderstw w miastach, Glasgow klasyfikuje się jako najbardziej niebezpieczne miasto Wielkiej Brytanii ze wskaźnikiem dwa razy większym od narodowego wskaźnika. Natomiast Cardiff oraz Swansea są najbezpieczniejszymi miastami, w których jest o 60% mniej brutalnych przestępstw niż w Glasgow.

Głównym czynnikiem odpowiadającym za spadek przestępczości jest znaczne ulepszenie praktyki policyjnej związanej z zastosowaniem nowoczesnej technologii, kamer przemysłowych, lepszych alarmów antywłamaniowych czy też analizy odcisku linii papilarnych DNA (ang. DNA fingerprinting). Mniejszy wskaźnik przestępstw można zawdzięczać również biorąc pod uwagę fakt, że jest przewaga starzejącej się populacji, która jest uważana za mniej agresywną od młodych osób;  mniejsze spożycie alkoholu co powoduje redukcję ulicznych bijatyk i nocnych napadów; zarobek realny, poparty wprowadzeniem płacy minimalnej i podniesienie minimalnego wieku, w którym uczeń może zakończyć naukę.

Pozostaje tylko przestrzec przed niebezpieczeństwem jakie mogą nieść niektóre istoty ludzkie stąpającej po tej ziemi. Wieczorne schadzki lepiej spędzać w towarzystwie, to prawda, że i w biały dzień jesteśmy narażeni na niebezpieczeństwo ze strony osób trzecich. Jednak nie dajmy się zwariować, i po prostu bądźmy czujni. Bo nawet w tych niepozornie bezpiecznych miejscach na Wyspie może dojść do tragedii, a popełnione przestępstwo będzie jedynie statystyką.

Opracowanie: Kornelia Toczyska

Aktualności 

Orientacyjny kurs dla transakcji
powyżej 10 000 GBP

Do Polski4.8500 

Do W. Brytanii4.8990 

Negocjacje możliwe już
od 2000 GBP


Kontakt do Dealera 

Wysyłasz do Niemiec, Holandii, Włoch czy Norwegii?