Przelewy do Polski 4.7000 0.00% 

Przelewy do Wielkiej Brytanii 4.8450 -0.21% 

Przelewy do Polski 4.7000 0.00% 

Przelewy do Wielkiej Brytanii 4.8450 -0.21% 

Brytyjczykom doskwiera brak przestrzeni mieszkalnej

Mieszkania Brytyjczyków są najmniejsze w Europie Zachodniej, przeciętnie są to mieszkania z jedną sypialnią, które odpowiadają rozmiarowi wagonu metra. W opinii brytyjskich architektów  mała przestrzeń mieszkalna sprawia, że pomieszczenie jest ciemne, głównie sztucznie oświetlone, co w konsekwencji ma negatywny wpływ między innymi na samopoczucie Brytyjczyków.

Mieszkania Brytyjczyków są najmniejsze w Europie Zachodniej, przeciętnie są to mieszkania z jedną sypialnią, które odpowiadają rozmiarowi wagonu metra. Według Royal Institute of British Architects (RIBA) profesjonalnej instytucji zrzeszającej architektów w Wielkiej Brytanii, mała przestrzeń mieszkalna sprawia, że pomieszczenie jest ciemne, głównie sztucznie oświetlone, co w konsekwencji ma negatywny wpływ między innymi na samopoczucie Brytyjczyków. Dodajmy, że dla 60% osób zbadanych ilość światła naturalnego jest najważniejsze przy wyborze mieszkania.

Gdyby nie zniesienie ustawy o minimalnych standardach przestrzeni w 1980 roku, dzisiaj problem ciasnych i ponurych mieszkań byłby nieobecny.  

Deweloperzy stawiają na mniejsze mieszkania, aby zaoszczędzić, ujawnia RIBA. Wysokie koszty gruntów zmuszają deweloperów, aby ci wygospodarowali miejsce na salon,  kuchnię, sypialnię i łazienkę na zaledwie 46m2.

W ciągu ostatnich 30 lat mieszkanie Brytyjczyka zmniejszyło się o 10% z 85m2 do średnio 76m2, w Irlandii rozmiar mieszkania zwiększył się o 15% i wynosi średnio 87,7m2, natomiast w Holandii o 53%  wynosząc przeciętnie 115,5m2, a w Danii o 80% co średnio wynosi 137m2.

Kevin McCloud, brytyjski projektant, pisarz i prezenter telewizyjny prowadzi kampanię HomeWise mającą na celu zmianę warunków mieszkalnych wielu Brytyjczycy. Chce, aby mieszkali oni w bardziej przestronnych i lepiej oświetlonych mieszkaniach. McCloud porównuje rozmiar przeciętnego mieszkania w UK do wielkości wagonu metra, aby oddać wizualne wyobrażenie przestrzeni.
 
Z raportu Riba’s Case for Space dowiadujemy się, że osoby kupujące dom są coraz bardziej zaniepokojone wielkością mieszkań, które nie sprostają ich oczekiwaniom. Badania wskazują, że konsumenci mają rację. Jest wiele powodów do obaw, brak przestrzeni a wraz z tym słabe oświetlenie może powodować osłabienie więzi przyjacielskich oraz problem z pomieszczeniem rzeczy materialnych. W bardziej drastycznym scenariuszu można dopatrzeć się znacznego wpływu na zdrowie, osiągnięcia naukowe czy też relacje rodzinne. Brak naturalnego światła głównie spowodowane małymi oknami w mieszkaniu może doprowadzić do zmniejszonej odporności organizmu, cukrzycy, przedwczesnego starzenia, a także do zaburzenia snu. Ponadto może zahamować rozwój dzieci ograniczając im osiągniecie pełnego potencjału w szkole.

Tak więc można zauważyć, że znaczenie jakie odgrywa światło naturalne w mieszkaniu nie wiąże się jedynie z ograniczeniem kosztów energii i poprawy części estetycznej pomieszczeń, ale w głównej mierze ze zdrowiem i dobrym samopoczuciem lokatorów. Dlatego też zachęca się, aby wszyscy pokrzywdzeni dołączyli do kampanii HomeWise.

Opracowanie: Kornelia Toczyska

Aktualności 

Orientacyjny kurs dla transakcji
powyżej 10 000 GBP

Do Polski4.7500 

Do W. Brytanii4.7990 

Negocjacje możliwe już
od 2000 GBP


Kontakt do Dealera 

Wysyłasz do Niemiec, Holandii, Włoch czy Norwegii?