Przelewy do Polski 4.6600 -1.27% 

Przelewy do Wielkiej Brytanii 4.8150 -1.11% 

Przelewy do Polski 4.6600 -1.27% 

Przelewy do Wielkiej Brytanii 4.8150 -1.11% 

Tajna broń Margaret Thatcher

Margaret Thatcher

Nie ma co do tego żadnych wątpliwości, że Margaret Thatcher zmieniła Wielką Brytanię w latach 80 XX wieku, jej determinacja w działaniu wyznaczyła nową ścieżkę rządów, która jest wykorzystywana we współczesnym brytyjskim systemie politycznym.

Sprawowała władzę najlepiej jak potrafiła, ze świadomością, że jako kobieta może i powinna robić wszystko inaczej. Nie żywiła zainteresowania do doktryn emancypacji kobiet – niegdyś powiedziała, że sama nic nie zawdzięcza wolności kobiet. Przekonała się na własnej skórze jak ciężko wyłonić się spośród otaczających  mężczyzn, i koniec końców sprawować rządy jako kobieta, które rzekomo należały do męskiej sfery.

Thatcher była szczęśliwa, że sławiła nazwisko męża będąc perfekcyjną gospodynią. Prawie nigdy nie miała na sobie spodni, wybierała przeważnie garderobę w kobiecym stylu, aby nikt nie skrytykował jej za bycie feministką. W barach można ją było jedynie zobaczyć u boku mężczyzn. Można wywnioskować, że ceniła w pewien sposób płeć przeciwną, ale jednocześnie miała dość negatywną opinię na ich jej temat. Żelazna Dama uznawała mężczyzn za leniwych i próżnych, co stanowiło dla niej motywację do bycia lepszą. Całe życie pracowała ciężej niż ktokolwiek z jej otoczenia. Jako pierwsza w najbliższej rodzinie ukończyła studia wyższe na Oksfordzie, kończąc je z drugim wynikiem na roku. W późniejszym czasie  zdała egzaminy adwokackie i otrzymała uprawnienia do wykonywania zawodu, specjalizowała się głównie w sprawach podatkowych. Należy też wspomnieć, iż będąc aktywną zawodowo wychowała dwójkę dzieci.

Nigdy porozumienie w pewnej kwestii nie oznaczało dla niej, że automatycznie wszystko zostało osiągnięte ponieważ szukała faktycznych rezultatów, aniżeli pozornych. Mówiła o  rzeczach w sposób prosty i konkretny, co między innymi stanowiło sekret na jej poparcie w wyborach. Jednym z powodów dla których Thatcher była szefową rządu Partii Konserwatywnej przez 11 lat był fakt, że wielbiła niemal każdą chwilę pełniąc tą rolę. Zdecydowanie wolała męskie towarzystwo, a poprzez bycie premierem była u boku samych mężczyzn. Dzięki politycznym stosunkom z przywódcami zmieniła bieg historii.
 
Według Thatcher, thatcheryzm nie był nigdy wyłącznie indywidualny. Zdecydowanie czuła, że społeczeństwo nie może istnieć niezależnie od osób, które je stworzyło. Jeśli nie pełni się obowiązków wszystko idzie w złym kierunku. Od swego ojca odziedziczyła zdolności przywódcze, finansową roztropność, uczciwą konkurencję, oraz nauczyła się, że istotny jest balans ryzyka i korzyści. Na postawie tych postulatów działała na scenie politycznej.

Thatcher przekonała się, że socjalizm niszczy Wielką Brytanię. Inflacja, nacjonalizacja, oraz związki zawodowe podkopują dobrą koniunkturę i wolność. Thatcher reprezentowała staromodny wzór rządu brytyjskiego. Nie była zwolenniczką reform konstytucyjnych, chciała powrócić do sytuacji w której parlament ustanawia prawo, które jest przestrzegane, nakłada niskie podatki, aby pozwolić obywatelom na spokojne życie.
 
Radykalne podejście do życia społecznego Margaret Thatcher wzbudza wiele kontrowersji. Nie można jej zabrać tego czego dokonała dla życia Brytyjczyków. Warto choć przez chwilę zastanowić się co by było gdyby nie pojawiła się ona w świecie polityki. Czy Wielka Brytania była by światową potęgą?

Opracowanie: Kornelia Toczyska

Aktualności 

Orientacyjny kurs dla transakcji
powyżej 10 000 GBP

Do Polski4.7150 

Do W. Brytanii4.7590 

Negocjacje możliwe już
od 2000 GBP


Kontakt do Dealera 

Wysyłasz do Niemiec, Holandii, Włoch czy Norwegii?