Przelewy do Polski 4.6600 -1.27% 

Przelewy do Wielkiej Brytanii 4.8150 -1.11% 

Przelewy do Polski 4.6600 -1.27% 

Przelewy do Wielkiej Brytanii 4.8150 -1.11% 

Wi-Fi w pociągach za darmo

Od 1977 roku Brytyjska sieć kolejowa jest obsługiwana przez prywatnych właścicieli, pomimo tego Kanclerz Skarbu, George Osborne rozważa przekazanie części budżetu na 2013 rok na polepszenie usług oferowanych przez owe firmy, mowa o szerokopasmowym Internecie i zasięgu GSM.

Środki finansowe mają być wykorzystane na instalacje specjalnego urządzenie w firmach kolejowych, które nie korzystają z usługi bezprzewodowego dostępu do Internetu WiFi.

Wagony jako że są zbudowane głównie z metalu, mają tendencję do absorbowania zasięgu sygnału, jednak ten może być wzmocniony poprzez instalację repeaterów, nazywanych również wzmacniakami lub regeneratorami, to właśnie one maja być zamontowane w wagonach, aby wzmocnić sygnał. Rzecznik ministerstwa kultury, mediów i sportu odmawia skomentowania planów.

Wszyscy jednak zastanawiają się dlaczego pomoc jest wymierzona w prywatny sektor kolejowy, aniżeli w towarzystwa lotnicze. Odpowiedź może być prosta, w samolotach zabrania się korzystania z urządzeń mobilnych, jednak można by przecież ulepszyć inne strony usług działających na pokładzie samolotów.

Obecnie na terenie Anglii, Szkocji i Walii przewozy pasażerskie koleją są świadczone przez 25 firm, 12 z nich wciąż nie ma w swojej ofercie usługi Wi-Fi, według ATOC (Association of Train Operating Companies), zrzeszenia przewoźników kolejowych. Na przykład, Heathrow Express umożliwia dostęp do Wi-Fi wszystkim pasażerom, jednak Gatwick Express nie. Wiele osób podróżujących oburza się w sytuacjach kiedy są zmuszeni słuchać rozmowy osoby korzystającej z telefonu komórkowego, internetowe połączenia  zdecydowanie w mniejszym stopniu zakłócą spokój.

National Express zarejestrował trzykrotny wzrost przewozów po tym jak wprowadził Wi-Fi za darmo, przejmując w konsekwencji linię obsługiwaną przez Great North Eastern Railway, która pobierała opłatę za korzystanie z internetu w wysokości 4,95 funtów za godzinę. W momencie wprowadzenia darmowego Wi-Fi w 2008 roku, liczba pasażerów korzystających z linii wzrosła z 30 tys. do 100 tys. przez okres jednego miesiąca.

Darmowy dostęp do bezprzewodowej sieci internetowej z pewnością zwiększy produktywność narodu, gdyż osoby dojeżdżające na uczelnie czy też do pracy będą mogły swobodnie nadrobić postanowione sobie zadania uczelniane i zawodowe, do których internet jest niezbędny. Czas podróży upłynie w mgnieniu oka, dla niektórych osób Wi-Fi w pociągach jest wymarzonym rozwiązaniem,  jednak czy nie warto po prostu choć na kilka minut czy godzin oderwać wzrok od monitora, i cieszyć się mijanym krajobrazem.

Opracowanie: Kornelia Toczyska

Aktualności 

Orientacyjny kurs dla transakcji
powyżej 10 000 GBP

Do Polski4.7150 

Do W. Brytanii4.7590 

Negocjacje możliwe już
od 2000 GBP


Kontakt do Dealera 

Wysyłasz do Niemiec, Holandii, Włoch czy Norwegii?