Przelewy do Polski 4.7200 -0.21% 

Przelewy do Wielkiej Brytanii 4.8690 0.00% 

Przelewy do Polski 4.7200 -0.21% 

Przelewy do Wielkiej Brytanii 4.8690 0.00% 

Niemiecki prezydent chce zatrzymać Wielką Brytanię w UE

Joachim Gauck

Jako silne mocarstwo, Wielka Brytania stanowi ochronę Unii Europejskiej, dlatego też rozważanie premiera Wysp Brytyjskich Davida Camerona o odstąpieniu z niej wzbudziło wiele obaw. Między innymi ze strony prezydenta Niemiec Joachima Gaucka.

Wielką Brytanię z pewnością można nazwać jednym z „najsilniejszych ogniw” Unii Europejskiej. Jako silne mocarstwo, Wielka Brytania stanowi ochronę Unii Europejskiej, dlatego też rozważanie premiera Wysp Brytyjskich Davida Camerona o odstąpieniu z niej wzbudziło wiele obaw. Między innymi ze strony prezydenta Niemiec Joachima Gauck’ a, który podczas przemowy dotyczącej losów Unii Europejskiej w Berlinie dnia 22 lutego 2013 roku powiedział: „Drodzy Anglicy, Szkoci, Walijczycy, obywatele Irlandii Północnej chcemy abyście zostali na „pokładzie” Unii Europejskiej. Potrzebujemy waszego doświadczenia jako że jesteście najstarszą parlamentarną demokracją, potrzebujemy waszych tradycji, waszego roztropnego patrzenia na świat, waszej odwagi.”

Język angielski powinien być językiem Unii Europejskiej, twierdzi Gauck, jest to swego rodzaju apel do Wielkiej Brytanii, aby ta nie odchodziła z Unii. Gauck dodaje, że współcześnie język angielski nosi miano 'lingua franca', który odnosi się do szeroko używanego języka, będąc środkiem komunikacji między różnojęzycznymi grupami ludzi. Podkreśla, że młode osoby dorastają w świecie gdzie język angielski jest najpowszechniejszym językiem świata. Według Gauck’a jednym z istotniejszych problemów jaki wchodzi w grę w budowaniu bardziej zintegrowanej Unii Europejskiej jest nieodpowiednia komunikacja między jej krajami członkowskimi. Pod Unią Europejską kryje się przede wszystkim wielojęzyczność. Trzeba zachęcać kraje wspólnoty do wzmocnienia wspólnej więzi ponieważ potrzebuje ona wspólnego języka oraz zachęty wielojęzyczności. Wierzy się, że oba te aspekty mogą iść w parze.

Gauck odnosząc się do oświadczenia Davida Camerona, który rozważa odejście z Unii Europejskiej, przyznaje, że Wielka Brytania odgrywa istotną rolę w Unii Europejskiej, nawiązuje do poczucia odpowiedzialności historycznej Wielkiej Brytanii i podkreśla, że kraj ten nadał  kształt Europie walcząc przeciwko nazistowskim Niemcom.  Gauck przedstawia Wielką Brytanię w samych superlatywach, i tak na przykład podkreśla, że Wyspy Brytyjskie jako że były dobrze rozwinięte już podczas II Wojny światowej ocaliły naszą Europę dlatego też Unia Europejska nie może istnieć bez niej (Wielkiej Brytanii). Tylko z nią możemy zmagać się z przyszłością.

Zobaczmy jakie mają odczucia Brytyjczycy odnośnie Wielkiej Brytanii w Unii Europejskiej. Wstąpienie Wielkiej Brytanii do Unii Europejskiej w 1973 roku jest uważane za słuszne przez 50% zbadanych Brytyjczyków, 20% Brytyjczyków waha się czy była to dobra decyzja, natomiast 30% Brytyjczyków nie zgadza się, że był to dobry pomysł. Jeśli chodzi o to czy Wielka Brytania czerpie korzyści z członkostwa Unii Europejskiej liczby przedstawiają się następująco, około 45% Brytyjczyków zgadza się z tą kwestią, 20% Brytyjczyków nie jest pewnych, a 35% Brytyjczyków nie zgadza się z tym.  W przypadku przeważania pozytywnych aspektów płynących z członkostwa Unii Europejskiej nad negatywnymi  39% Brytyjczyków zgadza się z tym, 22% nie jest pewnych, a 39% nie zgadza się.

Decyzję Camerona o odejściu z Unii Europejskiej można nazwać grą polityczną, która ma utwierdzić rząd brytyjski, że bez Wielkiej Brytanii Unia Europejska nie będzie prosperować tak dobrze.

Opracowanie: Kornelia Toczyska

Aktualności 

Orientacyjny kurs dla transakcji
powyżej 10 000 GBP

Do Polski4.7800 

Do W. Brytanii4.8270 

Negocjacje możliwe już
od 2000 GBP


Kontakt do Dealera 

Wysyłasz do Niemiec, Holandii, Włoch czy Norwegii?