Przelewy do Polski 4.7500 0.00% 

Przelewy do Wielkiej Brytanii 4.9390 0.49% 

Przelewy do Polski 4.7500 0.00% 

Przelewy do Wielkiej Brytanii 4.9390 0.49% 

Nielegalni kierowcy na brytyjskich drogach

Według Ministerstwa Transportu szacuje się, że tylko 4 tys. spośród 15 tys. samochodów na zagranicznych tablicach rejestracyjnych bez ważnego przeglądu zostało złapanych na drogach Wielkiej Brytanii. Dodajmy, że żaden z kierowców nie został ścigany sądownie za przewinienie.

Kierowcy zagraniczni raczej nie zważają na obowiązuje prawa w Wielkiej Brytanii, jeżdżą pojazdami zarejestrowanymi w ich ojczyźnie jednak świadomie zapominają o rejestracji na Wyspach. Wydaje im się, że są niewidzialni. Można powiedzieć, że adrenalina czy zostaną złapani im odpowiada, a kiedy zostaną schwyceni są przekonani prawie w stu procentach, iż nikt nie będzie się fatygował aby ich karać, bo wiąże się to z dość skomplikowaną procedurą.  Obcokrajowcy może i szukają sposobu aby zaoszczędzić, jednak jest to nieco nieuprzejme dla Brytyjczyków, którzy przecież goszczą ich w swoim kraju.

Według Ministerstwa Transportu szacuje się, że tylko 4 tys. spośród 15 tys. samochodów na zagranicznych tablicach rejestracyjnych bez ważnego przeglądu zostało złapanych na drogach Wielkiej Brytanii. Dodajmy, że żaden z kierowców nie został ścigany sądownie za przewinienie. Poseł Stephen Barclay, który wydobył na światło dzienne liczbę nielegalnych kierowców domaga się aby posłowie wzięli się za kierowców zagranicznych, którzy narażają życie wielu brytyjskich kierowców i przechodniów.

W świetle prawa samochody zarejestrowane za granicą mogą być używane na czas określony  tj. max do 6 miesięcy. Jednakże jak tylko minie określony czas, kierowcy muszą uiścić opłatę rejestracyjna DVLA, która jest ważna jedynie przez 12 miesięcy, podatek drogowy, a gdy ich samochód ma więcej niż trzy lata właściciele samochodu są zobowiązani nabyć odpłatną plakietkę MOT. Niestety Barclay szacuje, że około 15 tys. właścicieli samochodów zarejestrowanych za granicą świadomie łamie zasady. Po przeprowadzeniu kalkulacji, nielegalne podróżowanie obarcza brytyjskich podatników o 3 miliony funtów rocznie, jest to suma, która w rzeczywistości nie wpływa do budżetu państwa, co osłabia jego gospodarkę.

Barclay mówi, że ściganie nielegalnych kierowców jest kwestią mającą na uwadze zarówno bezpieczeństwo jaki i sprawiedliwość. Plakietka MOT na starszym samochodzie daje gwarancje, że dany samochód nadaje się do jazdy, jednak wiele państw, zwłaszcza te na wschodzie Europy przestrzegają mniej rygorystycznych zasad. W Wielkiej Brytanii nie ma wyjątków, i tak na przykład jeśli samochody z krajów wschodniej Europy mają być używane przez dłuższy czas na drogach na Wyspach właściciele muszą zastosować się do takich samych standardów jakie tyczą się Brytyjczyków, a wszystko po to aby zwiększyć ochronę dla siebie, jak i innych użytkowników ruchu drogowego.  

Jeśli zdarzy się wypadek, samochód zarejestrowany jedynie za granicą jest trudniejszy do znalezienia. W takiej sytuacji sprawca wypadku może zbiec z miejsca incydentu, i obyć się bez kary.  Nie ma żadnej centralnej bazy zapisującej szczegóły dotyczące pojazdów zagranicznych, kiedy przekraczają brytyjską granicę a kiedy ją opuszczają. Barclay wnioskuje, iż potrzebne są radykalne działania wymierzone w nielegalne pojazdy zagraniczne. I chociaż obecny system ma niedociągnięcia, będzie on domagał się zmian w parlamencie.

Azyl dla obcokrajowców w którym czują się bezkarni może niedługo się skończyć. Nastanie czas kiedy to każdy kierowca będzie miał obowiązek udowodnić, że jego pojazd nie jest używany na drogach Wysp Brytyjskich powyżej 6 miesięcy, w przeciwnym razie będzie podlegał odpowiedniemu egzekwowaniu. Na pewno znajdą się osoby, którym sumienie nie da spokoju i koniec końców uiszczą opłatę za wszelkie potrzebne dokumenty. Jednak zostaną tacy z którymi walka dopiero się zacznie.

Opracowanie: Kornelia Toczyska

Aktualności 

Orientacyjny kurs dla transakcji
powyżej 10 000 GBP

Do Polski4.8500 

Do W. Brytanii4.8990 

Negocjacje możliwe już
od 2000 GBP


Kontakt do Dealera 

Wysyłasz do Niemiec, Holandii, Włoch czy Norwegii?