Przelewy do Polski 4.6900 0.21% 

Przelewy do Wielkiej Brytanii 4.8390 0.21% 

Przelewy do Polski 4.6900 0.21% 

Przelewy do Wielkiej Brytanii 4.8390 0.21% 

Czy wiesz co jesz?

Jak się okazuje zatajanie prawdziwej receptury danych produktów to czynność, która nie jest obca wielu producentom. Można powiedzieć, że oszukiwanie konsumentów to powszechne zjawisko gdyż podróbki jedzenia stanowią problem od ponad 100 lat. W zaopatrzeniu gastronomicznym przedłużanie ważności produktów, zastępowanie tradycyjnych składników tanimi odpowiednikami bądź wypełniaczami to codzienność.
 
Tanie produkty żywnościowe z całego świata można znaleźć pod przebraniem żywności wysokiej jakości. Szacuje się, że Brytyjczycy tracą około 7 miliardów funtów na produkty żywnościowe z wyższej półki, które znaleźć można w sklepach na głównych ulicach i restauracjach w Wielkiej Brytanii. Te rzekomo drogie i wykwintne towary nie klasyfikują się do rarytasów, ale do taniej żywności.

Przyjrzymy się kilku przykładom skandali żywnościowych w historii Wielkiej Brytanii. Zacznijmy od 1993 roku, kiedy to grzybowe babeczki z serii Linda McCartney były rzekomo wyprodukowane dla wegetarianów, jednak w ich składzie było mięso. Dostawca Ross Young został ukarany grzywną w wysokości 2,250 tys. funtów podczas inspekcji przeprowadzonej przez urzędnika ds. norm handlowych. Kolejno w 2003 roku salami importowane z Belgi i Włoch zawierało koninę. Ponad to importowany kurczak był faszerowany wodą, chemikaliami oraz aromatami. W 2007 roku nawet w  luksusowym domie towarowym  Harrods można było znaleźć w sprzedaży dzikiego łososia żyjącego w środowisku naturalnym pod postacią łososia z hodowli konwencjonalnej. Steki sprzedawane przez restaurację Hungry Horse oraz lokale JD Wetherspoons zawierały gen garbatego bydła domowego Zebu, a uchodziły za brytyjską wołowinę. Mięso bydła skrzyżowanego genetycznie zawierające gen Zebu z Brazylii jest tańsze niż brytyjska wołowina, krytycy dodają, iż importowane mięso jest o wiele twardsze. W 2011 roku jedna z brytyjskich firm Stark Naked Foods, została ukarana grzywną w wysokości 23,500 tys. funtów za uznanie tańszego sosu pesto jako koneser. Stark Naked Foods we własnej obronie utrzymywała, iż pesto zostało zrobione z oliwy z oliwek z pierwszego tłoczenia oraz Grana Padano, sera włoskiego produkowanego z mleka krowiego, a w rzeczywistości do wytworzenia przysmaku z Italii użyto oleju słonecznikowego i taniego sera litewskiego. Duże ilości taniego miodu są importowana do Europy z Chin, miód ten używany jest jako substytut do tworzenia wszelkiego rodzaju podróbek. W niektórych przypadkach miód tak naprawdę w ogóle nie jest miodem, ale syropem kukurydzianym bądź cukrem. Sklepy mięsne i wiodące restauracje mają w sprzedaży mięso konwencjonalne, jednak sprzedają je jako organiczne za cenę wyższą od normalnej. Jednak że oszustwa nie kończą się na wyrobach mięsnych, niektóre smażalnie ryb zostały oskarżone za serwowanie dorsza w panierce pod postacią pangi (Shark Catfish), która sprzedawana jest za mniej niż połowę ceny prawdziwego dorsza na rynku hurtowym. Wszelkie puby i restauracje tak naprawdę oferują swoim klientom produkty z pobliskich supermarketów i hurtowni.

Patrolowanie przedsiębiorstw produkujących żywność i restauracji to praca dla urzędników ds. norm handlowych, jednak przeznaczanie pieniędzy na takie usługi zostało znacznie ograniczone w ciągu ostatnich dwóch lat, doprowadza to do tego, że urzędnicy nie są w stanie przeprowadzić bardziej rutynowego pobierania próbek niż w przeszłości.
 
W czasach recesji Brytyjczycy poszukują okazji szukając miejsc gdzie mogą dostać coś za niską cenę. Tam gdzie cena produktów jest zaskakująco niska względem cen u konkurenta to znaczy, że producenci raczej nie przebierają w środkach, nie mają skrupułów co do wytwarzania podróbek. Nawet jeśli gra toczy się o kilka funtów, chytry producent jest w stanie zrobić wszystko aby pozbyć się swoich wyrobów. Bez wątpienia stawia to wyzwanie dla łowców skandali, którzy chociaż w jakimś stopniu uchronią nas od spożywania podróbek.

Opracowanie: Kornelia Toczyska

Aktualności 

Orientacyjny kurs dla transakcji
powyżej 10 000 GBP

Do Polski4.7638 

Do W. Brytanii4.7931 

Negocjacje możliwe już
od 2000 GBP


Kontakt do Dealera 

Wysyłasz do Niemiec, Holandii, Włoch czy Norwegii?