Przelewy do Polski 4.6800 0.43% 

Przelewy do Wielkiej Brytanii 4.8290 0.29% 

Przelewy do Polski 4.6800 0.43% 

Przelewy do Wielkiej Brytanii 4.8290 0.29% 

Oszczędności w opiece nad dziećmi

Według Stacey Stothard, menadżer Skipton Building Society, rodziny bardziej niż kiedykolwiek czują ucisk finansowy i byłoby im naprawdę ciężko pogodzić gospodarowanie przychodu z aranżacją opieki nad dziećmi. Chętni dziadkowie w przeciwieństwie do zatrudnionych  opiekunek rozpieszczają młodocianych zapewniając im przekąski, rozrywkę, a rodzicom poczucie, iż nie zostaną obciążeni dodatkowymi kosztami, kiedy przykładowo będą musieli zostać dłużej w pracy.

Współcześni dziadkowie są bez wątpienia darem niebios dla pracujących matek i ojców. Pomimo osiągnięcia wieku emerytalnego, który w gruncie rzeczy oznacza czas na odprężenie na długo wyczekiwanej emeryturze, dziadkowie rozpoczynają „pracę” dla ich własnych dzieci, aby te miały możliwość zarobienia na życie. Jednak rodzice nie tylko liczą na korzyści finansowe, ale przede wszystkim na fakt, iż ich pociechy są w rękach kochających bliskich im osób.

Zanim dziecko rozpocznie edukację szkolną, będzie ponad 5,610 tys. godzin pod opieką dziadków. Dobroduszni dziadkowie zajmujący się wnukami niwelują koszty związane z opieką nad dziećmi o 4,300 tys. funtów rocznie – gdyby nie dziadkowie pieniądze te zostałyby wydane na profesjonalną opiekę - żłobek bądź opiekunkę. Średnia oszczędność w ciągu czterech przedszkolnych lat wynosi 21,654.60 tys. funtów. Badania przeprowadzone na 1,298 tys. rodzicach pokazały, że jeden na czterech rodziców przyznaje, że bez darmowej opieki nad pociechami ze strony dziadków nie byłaby w stanie utrzymać się na obecnej posadzie w pracy. Rodzice bardzo cenią sobie pomoc dziadków, około połowa z nich utrzymuje, iż nie opłacałoby się im pracować gdyby nie pomoc ze strony członków rodziny w podeszłym wieku.
   
Według Stacey Stothard, menadżer Skipton Building Society, rodziny bardziej niż kiedykolwiek czują ucisk finansowy i byłoby im naprawdę ciężko pogodzić gospodarowanie przychodu z aranżacją opieki nad dziećmi. Chętni dziadkowie w przeciwieństwie do zatrudnionych  opiekunek rozpieszczają młodocianych zapewniając im przekąski, rozrywkę, a rodzicom poczucie, iż nie zostaną obciążeni dodatkowymi kosztami, kiedy przykładowo będą musieli zostać dłużej w pracy. Dziadkowie, którzy opiekują się wnukami w domu  podopiecznych, posłużą również pomocą związaną z prowadzeniem domu - wypełnią podstawowe obowiązki domowe czy będą obecni przy odbiorze listu czy paczki pocztowej.

Dziadkowie prosperują wolnym czasem, są bardziej elastyczni, tym samym stanowią oparcie w sytuacjach awaryjnych, w których zapewne trudno by było znaleźć opiekunkę. Jednak poświęcane godziny, dni i w konsekwencji lata oraz korzyść finansowa jaką otrzymują rodzice, poczuwa ich do obowiązku rekompensaty względem dziadków. Bo przecież ci także mogą zmagać się z niską emeryturą i tym samym niepewnością finansową. Dlatego też wiele osób w podeszłym wieku mimo to, że chciałaby służyć pomocą w opiece nad wnukami, chce również znaleźć jakąś dorywcza płatną pracę. Nic w tym dziwnego, że często bywa, iż dwa pokolenia czują potrzebę przeprowadzenia rozmowy aby znaleźć korzystne rozwiązanie dla dwóch stron.

Pracujący rodzice zapewne mogą często mieć wyrzuty, że polegają w znacznym stopniu na ich własnych rodzicach, mogą martwić się, że potencjalne osoby w podeszłym wieku  mogą po prostu nie mieć sił na zmaganie się z energetycznymi młodymi duszami. W konsekwencji niestety są zmuszeni wysłać dziecko do żłobka, zatrudnić osobę z obcego środowiska bądź zrezygnować z pracy i na własną rękę wychowywać dziecko. Zastanówmy się przy tym nad jedną kwestią, chyba najistotniejszą. Skoro decydujemy się na dzieci, powinniśmy być świadomi kosztów jakie wiążą się z ich wychowaniem. Dziadkowie oczywiście mogą nam pomóc, ale czy obarczać ich pełną odpowiedzialnością i zabierać im ich czas wolny na który czekali kilka dekad ?

Opracowanie: Kornelia Toczyska

Aktualności 

Orientacyjny kurs dla transakcji
powyżej 10 000 GBP

Do Polski4.7557 

Do W. Brytanii4.7850 

Negocjacje możliwe już
od 2000 GBP


Kontakt do Dealera 

Wysyłasz do Niemiec, Holandii, Włoch czy Norwegii?