Przelewy do Polski 4.7200 -0.21% 

Przelewy do Wielkiej Brytanii 4.8690 0.00% 

Przelewy do Polski 4.7200 -0.21% 

Przelewy do Wielkiej Brytanii 4.8690 0.00% 

Darmowe śniadania w brytyjskich szkołach

Nie ma żadnych wątpliwości, że brak śniadania w menu dziecka wpływa wymiernie na proces uczenia się. Niestety coraz więcej dzieci w Wielkiej Brytanii jest pozbawiona tego najistotniejszego posiłku w ciągu dnia.

Śniadanie stanowi najważniejszy posiłek w ciągu dnia. Mówi się, że bez niego nasz organizm nie funkcjonuje prawidłowo. A co się dzieje w sytuacji jeśli już nawet jako dziecko nie dostarczamy naszemu organizmowi potrzebnych składników do rozwoju? Nie ma żadnych wątpliwości, że brak śniadania w menu dziecka wpływa wymiernie na proces uczenia się. Niestety coraz więcej dzieci w Wielkiej Brytanii jest pozbawiona tego najistotniejszego posiłku w ciągu dnia.
 
Carmel McConnell, założyciel fundacji Magic Breakfast, powiedział, że rosnąca bieda doprowadza do tego, że problem głodnych dzieci osiągnął krytyczny poziom, a nauczyciele donoszą, że w związku z sytuacją rośnie liczba dzieci, która ma problem z koncentracją w nauce. Jedną z reakcji na istniejący problem, jest inicjatywa Borisa Johnsona, burmistrza Londynu, który rozpoczął program warty 650,000 funtów aby zapewnić darmowe śniadania w najuboższych dzielnicach Londynu.

Trzy letni projekt będzie pilotażem, ma ułatwić wprowadzenie darmowych śniadań w szkołach, których przynajmniej połowa uczniów się do tego klasyfikuje. Zwolennicy darmowych śniadań w szkole utrzymują, iż wpłynie to z korzyścią na koncentrację, zaangażowanie w zajęciach, zachowanie, będzie zalążkiem zdrowych nawyków żywnościowych, ponad to relacje między rodzicami a szkołą nie będą zaostrzone. Boris Johnson jako patron fundacji Mayor's Fund for London utrzymuje, że pożywne śniadanie to pierwszy krok aby dziecko miało zapewnione warunki do zdobywania wiedzy.  Spożywanie odpowiedniego posiłku zwiększy efekty nauki, jednak niestety niektóre dzieci są pozbawione szansy na tak ważny  posiłek dnia.
 
McConnell jest przychylnie nastawiony do kroków burmistrza Londynu, jednak dodał, iż dotyczy to tylko ułamka szkół będących w potrzebie. Jeśli chodzi o statystyki, projekt ma być wdrożony w 50 szkołach, jednak co najmniej 400 szkół się kwalifikuje. 140 placówek czeka na wsparcie ze strony fundacji Magic Breakfast, z czego aż 70 znajduje się w Londynie.

Osobny projekt darmowych śniadań w został wdrożony 8 stycznia 2013 roku w szkole podstawowej Blackpool, zapewniając 12 tys. dzieciom darmowe śniadania. Koniec końców projekt ma obejmować także szkoły średnie i zapewniać darmowe obiady. Darmowe śniadania mają być dostępne dla wszystkich dzieci bez względu na ich status społeczny. Nie ma miejsca na dyskryminacje, każde dziecko rozpocznie dzień jedząc śniadanie, tym samym skupi się tylko i wyłącznie na nauce, a głód odejdzie w zapomnienie. Szef Narodowego Stowarzyszenia Nauczycieli Steve Iredale, powiedział, że projekt w  Blackpool zmagający się z problem głodnych dzieci powinien stać się tematem przewodnim omawianym przez rząd centralny i rząd lokalny, wtedy z pewnością sytuacja ma szanse na poprawę. 

Dzieci są przyszłością narodu, dlatego też istotne jest to aby inwestować  w nie od najmłodszych lat. Istniejące fundacje charytatywne, sponsorzy zmieniają życie ubogich dzieci, dając im szanse na rozwój, a to z kolei z pewnością wpłynie korzystnie na  przyszłość kraju.

Opracowanie: Kornelia Toczyska

Aktualności 

Orientacyjny kurs dla transakcji
powyżej 10 000 GBP

Do Polski4.7800 

Do W. Brytanii4.8270 

Negocjacje możliwe już
od 2000 GBP


Kontakt do Dealera 

Wysyłasz do Niemiec, Holandii, Włoch czy Norwegii?