Przelewy do Polski 4.7500 0.00% 

Przelewy do Wielkiej Brytanii 4.9390 0.49% 

Przelewy do Polski 4.7500 0.00% 

Przelewy do Wielkiej Brytanii 4.9390 0.49% 

Plany emerytalne Brytyjczyków

Z powodu sytuacji gospodarczej Wielkiej Brytanii odczuwający brak gotówki Brytyjczycy rozważają swoje plany emerytalne. Jak pokazują badania przeprowadzone w 12 krajach Europy mieszkańcy Wysp Brytyjskich najchętniej spieniężyli by swoje majątki w celu zwiększenia swoich zasobów finansowych na emeryturze.

Z pewnością każdy z nas chce cieszyć się z przyzwoitej emerytury, dzięki której starość będzie o wiele łatwiejsza. Niestety aby do niej doczekać należy przepracować wyznaczoną przez rząd ilość lat. Jedna na dziesięć osób w podeszłym wieku jest zmuszona do sprzedania domu aby wiązać koniec z końcem na emeryturze. Sprzedaż to nie jedyne wyjście aby zaoszczędzić na przyszłą emeryturę, osoby starsze rozważają także zamianę domu na mniejszy, a nawet wynajem pokoju czy poddasza. Dodajmy, że około milion Brytyjczyków na emeryturze wciąż pracuje, jest to najwyższy wskaźnik w historii kraju. Od wielu lat  armia tak zwanych szarych pracowników tzn. osób podejmujących pracę na emeryturze wzrasta od 100 tys. do 270 tys. dziennie.  

Przed 2007 rokiem średni wiek w jakim ludzie odchodzili na emeryturę wynosił 60 lat, natomiast na przestrzeni lat wiek ten wydłużył się do 65 lat. Obecnie, mężczyźni otrzymują emeryturę w wieku 65 lat, a kobiety muszą czekać aż ukończą 61 lat i 3 miesiące. Jednakże trzeba dodać, iż wiek emerytalny nieustannie rośnie, i już przed 2020 rokiem zarówno mężczyźni jak i kobiety  otrzymają emerytury w wieku 66 lat, w kolejnych latach, mianowicie przed 2028 roku wiek emerytalny będzie wynosił 67 lat. Z biegiem czasu wiek ten będzie się wydłużał, a podniesienie wieku emerytalnego będzie prawdopodobnie powiązane z rosnącą średnią długością życia.

Ekspert ds. zdrowia krytykuje plany George’a Osborn’a, który chce podnieść wiek przejścia na emeryturę. Swój sprzeciw uzasadnia faktem, że podniesienie wieku emerytalnego zmusi ludzi chorych do kontynuacji pracy. Prof. sir Michael Marmot z University College London wskazał, iż średni wiek mężczyzn w jakim dopisuje im zdrowie to 64 lata,  a jeśli chodzi o kobiety to 65 lat. W późniejszych latach już przed ukończeniem 68 lat, ponad 60% populacji na Wyspie ma problemy zdrowotne, które utrudniają dalszą pracę. Podwyższenie wieku emerytalnego powinno być oparte na podstawie zdrowia ludzi aniżeli średniej długości życia. Ponad to dostrzega się 16 letnią różnicę w średniej długości życia w zależności od statusu społecznego. Jeśli wiek przejścia na emeryturę rośnie to w konsekwencji osoby z niższego pułapu społecznego  będą przez krótszy czas pobierać emeryturę w przeciwieństwie do osób z wyższego pułapu społecznego.

Państwowy system emerytalny nie zadawala Brytyjczyków, dla nich w grę wchodzą bardziej radykalne kroki między innymi sprzedaż „murów”, czy też praca na emeryturze. Jednak zastanówmy się czy takie podejście w zupełności sprosta naszym, może czasami zbyt wygórowanym oczekiwaniom finansowym,  nie lepiej po prostu dać temu spokój i udać się do zacisznego miejsca w domu np. relaksować się na bujanym fotelu przy filiżance herbaty, i wracać tylko myślami do dni kiedy pracowaliśmy ciesząc się spokojem duszy. Pamiętajmy, że na wszystko jest czas, i na pracę i na odpoczynek, a pieniądze to nie najważniejsza rzecz na świecie, i choć ułatwiają one życie to na zdrowiu i spokoju najbardziej powinno nam zależeć.

Opracowanie: Kornelia Toczyska

Aktualności 

Orientacyjny kurs dla transakcji
powyżej 10 000 GBP

Do Polski4.8500 

Do W. Brytanii4.8990 

Negocjacje możliwe już
od 2000 GBP


Kontakt do Dealera 

Wysyłasz do Niemiec, Holandii, Włoch czy Norwegii?