Przelewy do Polski 4.7500 0.00% 

Przelewy do Wielkiej Brytanii 4.9390 0.49% 

Przelewy do Polski 4.7500 0.00% 

Przelewy do Wielkiej Brytanii 4.9390 0.49% 

Uciekające talenty z Wielkiej Brytanii - Wielka Brytania traci młodych zdolnych

Wielka Brytania traci coraz więcej młodych talentów, ponieważ tysiące tych najbardziej uzdolnionych absolwentów szkół wyższych podejmuje pracę za granicą. W zeszłym roku prawie 5,200 absolwentów podjęło pracę poza granicami Wielkiej Brytanii, między innymi w środkowej Europie, na Dalekim Wschodzie czy w Ameryce Północnej, są to kraje które oferują intratne stanowiska dla najbardziej utalentowanych co w konsekwencji może rujnować brytyjską gospodarkę.

Kończąc studia każdy absolwent chce znaleźć pracę związaną z kierunkiem, jednak nawarstwia się problem związany ze znalezieniem wymarzonej pracy. Absolwenci nie do końca są zadowoleni z warunków finansowych umowy, dlatego też chętnie rozglądają się za pracą poza granicami kraju, są ciekawi świata, i żywią nadzieję, że poradzą sobie w każdym zakątku gdzie będą mogli cieszyć się nie tylko z lepszych zarobków, ale i nowego nieznanego dotąd otoczenia.

W 2011 roku jeden na dziesięć brytyjskich absolwentów uniwersytetów takich jak Cambridge, Durham, Exeter czy Oxford rozpoczęło pracę za granicą. Wskaźnik ten wzrósł do 12% wśród studentów z uniwersytetu St. Andrews. Eksperci twierdzą, że w niektórych przypadkach wiodące międzynarodowe korporacje zachęcały studentów z najwyższej pułki do podjęcia pracy w ich instytucjach podczas corocznych targów pracy. Inni studenci kurczowo trzymają się pracy w firmach międzynarodowych z siedzibą w Wielkiej Brytanii tylko i wyłącznie aby w przyszłości dostać szanse na etat za granicą.

Na przestrzeni ostatnich 20 lat głównie pracownicy kierowniczego szczebla, naukowcy, wykładowcy akademiccy, lekarze opuścili Wielką Brytanię w celu podjęcia pracy za granicą. Wiele brytyjskich firm ma problem z zatrudnieniem fachowców z umysłem ścisłym głównie w dziedzinie nauki, inżynierii czy matematyki. Można mieć pretensję do świeżo co upieczonych absolwentów, zdobyli wiedzę w kraju ojczystym a teraz chcą go opuścić. Jednak czy to wina absolwentów? Gdzie tkwi problem? Można by rzec, że ta sytuacja jest nie do pomyślenia, lecz na domysły może już być za późno. Trzeba zacząć działać, należy poczynić radykalne kroki by zatrzymać tych którzy myślą o rozpoczęciu życia zawodowego poza Wyspą, zagwarantować im godne warunki pracy gdzie mogli by poszerzać horyzonty.


Wszędzie dobrze tam gdzie nas nie ma, wyobrażamy sobie, że życie w innych krajach jest łatwiejsze, że klimat jest bardziej przychylny dla naszego zdrowia i w konsekwencji osiągniemy więcej będąc dobrą marką za granicą. Sytuacja w Wielkiej Brytanii jest odzwierciedleniem sytuacji w wielu państwach na całym świecie. Każdy stara się znaleźć miejsce na tej ziemi aby zaspokoić nie tylko podstawowe potrzeby do egzystencji, szukamy czegoś więcej, szukamy tego co najlepszego dla nas, otoczenia gdzie możemy zdobywać doświadczenie i przyjaciół na całe życie.  Wielka Brytania może rzeczywiście traci ojczyste talenty jednak zdobywa te przyjezdne, które wypełniają stanowiska. Reasumując można stwierdzić, że na świecie panuje wymiana absolwentów, którzy tak naprawdę napędzają gospodarkę danego kraju.


Jeśli dostaniemy pracę za granicą, która rzeczywiście w porównaniu z ofertą pracy w ojczystym kraju ma korzystniejsze warunki warto spróbować, tym bardziej jeśli jesteśmy niezależnymi osobami, które na przykład nie mają rodziny na utrzymaniu. W tym wypadku należy brać życie takim jakie jest, wziąć pod uwagę poświęcenie, spakować walizki i po prostu znaleźć się na drodze do kariery.

Opracowanie: Kornelia Toczyska

Aktualności 

Orientacyjny kurs dla transakcji
powyżej 10 000 GBP

Do Polski4.8500 

Do W. Brytanii4.8990 

Negocjacje możliwe już
od 2000 GBP


Kontakt do Dealera 

Wysyłasz do Niemiec, Holandii, Włoch czy Norwegii?