Przelewy do Polski 4.7500 0.00% 

Przelewy do Wielkiej Brytanii 4.9390 0.49% 

Przelewy do Polski 4.7500 0.00% 

Przelewy do Wielkiej Brytanii 4.9390 0.49% 

Społeczna izolacja osób w podeszłym wieku

Setki tysięcy ludzi w podeszłym wieku w Wielkiej Brytanii żyje w zupełnej izolacji, osoby te rzadko widują się z bliskimi czy z sąsiadami, a jedyną osobą z którą nawiązują regularny kontakt jest ekspedientka w sklepie, czy listonosz.

Aby poprawić ten problem trzeba najpierw zdobyć podstawową wiedzę na ten temat. Już wkrótce dowiemy się, które miejsca na Wyspie zmagają się z rosnącym problemem społecznym związanym z samotnością osób w podeszłym wieku.  Dzisiaj możemy snuć hipotezy dotyczące problemu, i zastanawiać się czy wskazanie takich miejsc przyczyni się do lepszej opieki nad osobami starszymi, które przeżywają społeczną izolację.

Według badań przepracowanych w ostatnich latach przez think tank Demos, niezależny, niedziałający dla zysku ośrodek zajmujący się badaniami i analizami dotyczącymi spraw publicznych, Brytyjczycy czują się bardziej samotni niż osoby starsze z innych państw europejskich takich jak Holandia, Niemcy czy Szwecja. Co trzeci emerytowany widuje się z bliskimi bądź sąsiadami raz na miesiąc. Natomiast badania przeprowadzone w 2011  przez Centre for Social Justice donoszą, że 370 tysięcy Brytyjczyków w podeszłym wieku w ogóle nie spotykają się z innymi ludźmi. Niektórzy przyznają, że jedyną osobą  z którą regularnie rozmawiają jest sprzedawca.

Tymczasem sekretarz zdrowia Jeremy Hunt ogłosił, że  zostanie przekazanych 20 milionów funtów aby ludzie starsi nie czuli się samotni w te zimowe miesiące. Projekt wsparcia osób starszych koniec końców ma zachęcić osoby młodsze to charytatywnej pomocy. Co więcej Hunt dąży aby lokalne władze zbadały obszary gdzie starsi ludzi cierpią najbardziej z samotności, dodaje również, że poprzez udzielanie pomocy osobom w podeszłym wieku Wielka Brytania stanie się jednym z najlepszych państw do życia dla ludzi starszych.

W wyniku samotności ludzie są bardziej narażeni na atak serca, zator czy demencję, są mniej chętni na uprawianie sportów, i uciekają się do alkoholu. Jednak nie tylko zdrowie się pogarsza, ludzie starsi tracą pewności siebie, stają się oziębli, zamknięci w sobie w wyniku czego trudno  z nim dojść do porozumienia. Trzeba temu zapobiec, ale co tak naprawdę można zrobić dla osób starszych? Czy dotrzymywanie im towarzystwa  mogło by zdopingować ich do otwarcia się na innych, z pewnością osoby młodsze czerpały by korzyści z już zdobytego doświadczenia osób starszych. Jeśli chodzi o przeprowadzkę do rodziny wyklucza to przysłowie, które brzmi, że starych drzew się nie przesadza, i chociaż starsza osoba może znaleźć własny kąt u bliskich woli swoje długoletnie zamieszkanie gdzie ma już zakorzenione przyzwyczajenie. Czy w tym wypadku to czas na poświęcenie przecież nie można mieć wszystkiego.

    
Każdy kiedyś będzie w podeszłym wieku, czy obecnie kiedy jesteśmy młodzi nie warto się zastanowić nad mijanymi codziennie starszymi osobami, i chociaż uśmiechnąć się do nich, dla nas to może oznaczać jedynie uśmiech, dla nich może być to znak, że nie są uważani za niewidzialnych na tej ziemi. Traktujmy osoby starsze w taki sposób w jaki my chcielibyśmy być traktowani w przyszłości. Trzeba pamiętać o osobach w podeszłym wieku i dbać o ich dobro, nie można skupiać się jedynie na ludziach młodych, którzy są przyszłością narodu bo przecież właśnie osoby po 60 przyczyniły się do rozwoju państwa w którym żyjemy, powinniśmy być im wdzięczni.

Opracowanie: Kornelia Toczyska

Aktualności 

Orientacyjny kurs dla transakcji
powyżej 10 000 GBP

Do Polski4.8500 

Do W. Brytanii4.8990 

Negocjacje możliwe już
od 2000 GBP


Kontakt do Dealera 

Wysyłasz do Niemiec, Holandii, Włoch czy Norwegii?