Przelewy do Polski 4.8100 -0.41% 

Przelewy do Wielkiej Brytanii 4.9580 0.00% 

Przelewy do Polski 4.8100 -0.41% 

Przelewy do Wielkiej Brytanii 4.9580 0.00% 

Społeczna izolacja osób w podeszłym wieku

Setki tysięcy ludzi w podeszłym wieku w Wielkiej Brytanii żyje w zupełnej izolacji, osoby te rzadko widują się z bliskimi czy z sąsiadami, a jedyną osobą z którą nawiązują regularny kontakt jest ekspedientka w sklepie, czy listonosz.

Aby poprawić ten problem trzeba najpierw zdobyć podstawową wiedzę na ten temat. Już wkrótce dowiemy się, które miejsca na Wyspie zmagają się z rosnącym problemem społecznym związanym z samotnością osób w podeszłym wieku.  Dzisiaj możemy snuć hipotezy dotyczące problemu, i zastanawiać się czy wskazanie takich miejsc przyczyni się do lepszej opieki nad osobami starszymi, które przeżywają społeczną izolację.

Według badań przepracowanych w ostatnich latach przez think tank Demos, niezależny, niedziałający dla zysku ośrodek zajmujący się badaniami i analizami dotyczącymi spraw publicznych, Brytyjczycy czują się bardziej samotni niż osoby starsze z innych państw europejskich takich jak Holandia, Niemcy czy Szwecja. Co trzeci emerytowany widuje się z bliskimi bądź sąsiadami raz na miesiąc. Natomiast badania przeprowadzone w 2011  przez Centre for Social Justice donoszą, że 370 tysięcy Brytyjczyków w podeszłym wieku w ogóle nie spotykają się z innymi ludźmi. Niektórzy przyznają, że jedyną osobą  z którą regularnie rozmawiają jest sprzedawca.

Tymczasem sekretarz zdrowia Jeremy Hunt ogłosił, że  zostanie przekazanych 20 milionów funtów aby ludzie starsi nie czuli się samotni w te zimowe miesiące. Projekt wsparcia osób starszych koniec końców ma zachęcić osoby młodsze to charytatywnej pomocy. Co więcej Hunt dąży aby lokalne władze zbadały obszary gdzie starsi ludzi cierpią najbardziej z samotności, dodaje również, że poprzez udzielanie pomocy osobom w podeszłym wieku Wielka Brytania stanie się jednym z najlepszych państw do życia dla ludzi starszych.

W wyniku samotności ludzie są bardziej narażeni na atak serca, zator czy demencję, są mniej chętni na uprawianie sportów, i uciekają się do alkoholu. Jednak nie tylko zdrowie się pogarsza, ludzie starsi tracą pewności siebie, stają się oziębli, zamknięci w sobie w wyniku czego trudno  z nim dojść do porozumienia. Trzeba temu zapobiec, ale co tak naprawdę można zrobić dla osób starszych? Czy dotrzymywanie im towarzystwa  mogło by zdopingować ich do otwarcia się na innych, z pewnością osoby młodsze czerpały by korzyści z już zdobytego doświadczenia osób starszych. Jeśli chodzi o przeprowadzkę do rodziny wyklucza to przysłowie, które brzmi, że starych drzew się nie przesadza, i chociaż starsza osoba może znaleźć własny kąt u bliskich woli swoje długoletnie zamieszkanie gdzie ma już zakorzenione przyzwyczajenie. Czy w tym wypadku to czas na poświęcenie przecież nie można mieć wszystkiego.

    
Każdy kiedyś będzie w podeszłym wieku, czy obecnie kiedy jesteśmy młodzi nie warto się zastanowić nad mijanymi codziennie starszymi osobami, i chociaż uśmiechnąć się do nich, dla nas to może oznaczać jedynie uśmiech, dla nich może być to znak, że nie są uważani za niewidzialnych na tej ziemi. Traktujmy osoby starsze w taki sposób w jaki my chcielibyśmy być traktowani w przyszłości. Trzeba pamiętać o osobach w podeszłym wieku i dbać o ich dobro, nie można skupiać się jedynie na ludziach młodych, którzy są przyszłością narodu bo przecież właśnie osoby po 60 przyczyniły się do rozwoju państwa w którym żyjemy, powinniśmy być im wdzięczni.

Opracowanie: Kornelia Toczyska

Aktualności 

Orientacyjny kurs dla transakcji
powyżej 10 000 GBP

Do Polski4.8623 

Do W. Brytanii4.8919 

Negocjacje możliwe już
od 2000 GBP


Kontakt do Dealera 

GG_logo