Przelewy do Polski 4.7500 0.00% 

Przelewy do Wielkiej Brytanii 4.9390 0.49% 

Przelewy do Polski 4.7500 0.00% 

Przelewy do Wielkiej Brytanii 4.9390 0.49% 

Afera podsłuchowa: zarzuty korupcji wobec 5 osób

Rebekah Brooks

B. doradca ds. mediów premiera Davida Camerona, Andy Coulson i była "królowa angielskich tabloidów" Rebekah Brooks zostaną oskarżeni o korupcję. Coulson był też naczelnym tabloidu "News of the World" (NotW) będącego w centrum afery podsłuchowej.

Brytyjska prokuratura poinformowała we wtorek, że w związku z tą aferą zarzuty "dokonywania nielegalnych płatności" lub ich przyjmowania postawione zostaną łącznie pięciu osobom.

Obok Coulsona i Brooks są to reporterzy "The Sun", John Kay, "NotW", Clive Goodman oraz cywilna pracownica resortu obrony, Bettina Barber.

Brooks pełniła funkcję redaktor naczelnej "News of the World" (2000-03) i "The Sun" (2003-09), a ostatnio naczelnej dyrektor News International - brytyjskiej filii koncernu mediów Ruperta Murdocha.

Coulson i Goodman zostaną oskarżeni o przekupstwo funkcjonariuszy publicznych w celu zdobycia książki z numerami telefonicznymi Pałacu Buckingham zawierającej numery kontaktowe pracowników i członków rodziny królewskiej. Brooks oraz Kay - o przekupstwo Barber, zaś Barber o przyjęcie korzyści majątkowej w zamian za informacje publikowane w "Sunie" w latach 2004-11 na sumę ok. 100 tys. funtów.

Brooks i Coulson już wcześniej zostali formalnie oskarżeni w związku z aferą podsłuchową. Prokuratura postawiła Brooks zarzut próby ingerencji w policyjne dochodzenie. Coulson został oskarżony w Szkocji o składanie fałszywych wyjaśnień przed sądem.

W okresie, gdy Brooks redagowała "NotW" doszło do głośnego skandalu z włamaniem przez hakera na zlecenie tabloidu do skrzynki telefonicznej niepełnoletniej ofiary zabójstwa Milly Dowler, a w czasie, gdy gazetę redagował Coulson (2003-07), dziennikarz i haker zostali skazani wyrokiem sądowym za włamanie do skrzynki współpracownika księcia Williama.

W latach 2007-10 Coulson był doradcą ds. mediów ówczesnego lidera opozycji Davida Camerona, a po jego wyborczym zwycięstwie w maju 2010 r. został dyrektorem ds. komunikacji w jego urzędzie na Downing Street. Do dymisji podał się z początkiem 2011 r. Cameron nazwał Coulsona swoim przyjacielem. Przyjaźnił się też z Brooks.

"NotW" nie ukazuje się od lipca 2011 r. W aferze podsłuchowej toczą się trzy różne policyjne śledztwa, a etyczne aspekty postępowania mediów i kontakty między medialnym biznesem a politykami bada komisja lorda Levesona. Afera podsłuchowa jest dla brytyjskiego establishmentu wstrząsem. (PAP)

Aktualności 

Orientacyjny kurs dla transakcji
powyżej 10 000 GBP

Do Polski4.8500 

Do W. Brytanii4.8990 

Negocjacje możliwe już
od 2000 GBP


Kontakt do Dealera 

Wysyłasz do Niemiec, Holandii, Włoch czy Norwegii?