Przelewy do Polski 4.6600 -1.27% 

Przelewy do Wielkiej Brytanii 4.8150 -1.11% 

Przelewy do Polski 4.6600 -1.27% 

Przelewy do Wielkiej Brytanii 4.8150 -1.11% 

Miliband: W. Brytania bezrefleksyjnie zmierza ku wyjściu z UE

W.Brytania z zamkniętymi oczyma zmierza ku wyjściu z Unii Europejskiej, co zaszkodzi jej gospodarce oraz pozbawi ją wpływu i głosu na arenie międzynarodowej - przestrzegł w poniedziałek lider opozycyjnej Partii Pracy Ed Miliband.

W przemówieniu z okazji dorocznych obrad największej organizacji pracodawców CBI, Miliband zaznaczył zarazem, że zwolennicy obecności Wielkiej Brytanii w UE, do których sam się zaliczył, nie mogą przymykać oczu na braki UE i muszą dążyć do ich usunięcia budując "sojusze na rzecz zmian".

Ich najważniejszymi elementami powinny być: plan tworzenia miejsc pracy i wzrostu, reforma unijnego budżetu, zakończenie budowy wspólnego rynku i usprawnienie wolnorynkowej konkurencji.

"Przez 30 lat członkostwo W. Brytanii w UE wydawało się przesądzone. Teraz nie jest. Sceptycyzm opinii publicznej wobec UE rośnie od pewnego czasu. Odpowiedzią nie jest głośniejsze wypowiadanie starych argumentów za członkostwem, lecz znalezienie nowych sposobów ich wyrazu" - zaznaczył.

Lider opozycji zwrócił uwagę na znaczenie wspólnego rynku dla brytyjskiego handlu. Wyjście W. Brytanii oznaczałoby według niego, że Europa zasiadłaby przy stole negocjacyjnym z USA i Chinami, a Londyn znalazłby się na sali dla publiczności.

"Stalibyśmy się krajem konkurującym z innymi niskimi płacami i niskimi kwalifikacjami siły roboczej" - argumentował.

Partia Pracy głosowała niedawno w Izbie Gmin wraz z eurosceptykami z Partii Konserwatywnej nad poprawką domagającą się od premiera Davida Camerona ostrzejszego stanowiska ws. redukcji budżetu na lata 2014-20, co naraziło ją na zarzut politycznego oportunizmu.

Laburzyści zmieniają swój stosunek do UE od pewnego czasu wyciągając polityczne wnioski z tego, że kryzys w strefie euro zmienił nastawienie brytyjskiej opinii do dalszej europejskiej integracji. W odróżnieniu od torysów, nie biorą jednak pod uwagę rozpisania referendum na temat członkostwa w UE w najbliższej kadencji parlamentu. (PAP)

Aktualności 

Orientacyjny kurs dla transakcji
powyżej 10 000 GBP

Do Polski4.7150 

Do W. Brytanii4.7590 

Negocjacje możliwe już
od 2000 GBP


Kontakt do Dealera 

Wysyłasz do Niemiec, Holandii, Włoch czy Norwegii?