Przelewy do Polski 4.7000 0.00% 

Przelewy do Wielkiej Brytanii 4.8450 -0.21% 

Przelewy do Polski 4.7000 0.00% 

Przelewy do Wielkiej Brytanii 4.8450 -0.21% 

Biskup Durham Justin Welby nowym abp. Canterbury

Biskup Durham Justin Welby

Anglikański biskup Durham Justin Welby został wyznaczony na nowego abp. Canterbury. Jego kandydaturę przedstawioną urzędowi brytyjskiego premiera przez specjalną komisję (Crown Nominations Commission) ostatecznie zaakceptowała królowa Elżbieta II.

"Moja nominacja jest zdumiewająca i ekscytująca" - powiedział Welby na konferencji prasowej. "Nigdy się jej nie spodziewałem i ostatnie kilka tygodni było dla mnie bardzo dziwnym doświadczeniem" - dodał.

Według mediów Welby jest przeciwnikiem małżeństw osób tej samej płci, które chce zalegalizować obecna konserwatywno-liberalna koalicja rządząca w W. Brytanii, choć w sprawach społecznych nie jest uważany za równie konserwatywnego hierarchę, co jego główny kontrkandydat abp Yorku John Sentamu.

Anglikanie są głęboko podzieleni w kwestii małżeństw homoseksualnych, a także w kwestii wyświęcania kobiet na biskupów, co Welby - jak powiedział na konferencji prasowej -  popiera. Innym problemem jest spadek powołań i malejąca liczba wiernych regularnie uczestniczących w nabożeństwach.

Welby będzie 105. duchowym zwierzchnikiem Kościoła Anglii i 77-milionowej społeczności anglikańskiej na świecie. Zostaje następcą abp. Rowana Williamsa, który z końcem br., po 10 latach pełnienia funkcji, odchodzi do pracy na Uniwersytecie Cambridge, gdzie obejmie prestiżowe stanowisko w Magdalene College.

Kariera 56-letniego Welby'ego jest błyskawiczna. Funkcję biskupa sprawuje on zaledwie od roku.

Welby jest absolwentem ekskluzywnej szkoły dla chłopców - Eton, tej samej, do której chodził David Cameron, burmistrz Londynu Boris Johnson i książę William. Na duchownego został wyświęcony dopiero w 1992 roku, w wieku 36 lat, po 5-letnich studiach teologicznych.

Przedtem przez 11 lat pracował w przemyśle naftowym, w firmach Elf Aquitaine w Paryżu oraz Enterprise Oil, którą przejął koncern Royal Dutch Shell. W obu firmach zaszedł wysoko. Był też członkiem prywatnego klubu Pall Mall w Londynie. Studiował w Cambridge. Jest żonaty, ma pięcioro dzieci.

Jego matka była prywatną sekretarką Winstona Churchilla, a o ojcu mówi się, że zajmował się przemytem alkoholu do USA w końcowym okresie prohibicji. Rodzice rozwiedli się, gdy miał dwa lata.

Zasiadając z urzędu w Izbie Lordów, Welby dzięki znajomości praktyk biznesu gromił "grzechy" globalnych banków inwestycyjnych i lichwiarzy żerujących na ludzkim nieszczęściu. Rozumie, jak funkcjonuje londyńskie City i jak żyją ludzie ze społecznego marginesu, z którymi zetknął się jako dziekan diecezji w Liverpoolu, co daje mu niepowtarzalną perspektywę oglądu zagadnień społecznych i etycznych.

Mimo wyniesienia go do najwyższej godności w Kościele anglikańskim, Welby nadal zamierza udzielać się w parlamentarnej komisji prowadzącej dochodzenie ws. etycznych aspektów bankowości.

"Welby wnosi nie tylko etyczną perspektywę. Ma ekspercką wiedzę o instrumentach pochodnych i rozgraniczeniu bankowości detalicznej od inwestycyjnej" - powiedział o nim Lord McFall zasiadający wraz z nim w parlamentarnej komisji ds. standardów bankowości.

Swemu sceptycznemu stosunkowi do bankowości i świata biznesu Welby dał wyraz w publikacji "Czy korporacje mogą zgrzeszyć" z 1990 r. Argumentował w niej, że budowa Wieży Babel jest biblijnym odpowiednikiem korporacyjnych ekscesów. Sądzi też, że udziałowcy firm winnych przestępczych nadużyć powinni otrzymywać niższą dywidendę.

Skoro korporacji jako osób prawnych nie można ukarać więzieniem, proponował w swej pracy, by sąd mógł nakazać im wyszczególnienie wszystkich nadużyć na firmowym nagłówku papieru listowego przez kilka lat.

Za wielki atut Welby'ego uważane są jego umiejętności negocjacyjne. (PAP)

Aktualności 

Orientacyjny kurs dla transakcji
powyżej 10 000 GBP

Do Polski4.7500 

Do W. Brytanii4.7990 

Negocjacje możliwe już
od 2000 GBP


Kontakt do Dealera 

Wysyłasz do Niemiec, Holandii, Włoch czy Norwegii?