Przelewy do Polski 4.7200 -0.21% 

Przelewy do Wielkiej Brytanii 4.8690 0.00% 

Przelewy do Polski 4.7200 -0.21% 

Przelewy do Wielkiej Brytanii 4.8690 0.00% 

God Save the Queen w programie nauczania

Obywatel jest wizytówką państwa, dlatego też powinien być zobowiązany do znajomości hymnu narodowego. Gdy przychodzi czas wydarzeń światowych, w których wymagane jest odśpiewanie hymnu narodowego, wiele uczestników milczy. Czy milczenie świadczy o tym, iż dany uczestnik nuci słowa hymnu w duszy, czy może oznacza to po prostu brak znajomości słów? Jeśli reprezentuje się swój kraj, to odruchem bezwarunkowym powinna być chęć śpiewania hymnu narodowego. W ostatnim czasie wydarzenia sportowe, mianowicie Igrzyska Olimpijskie zwróciły uwagę na problem, z którym borykają się Brytyjczycy.

Minionego lata podczas Igrzysk Olimpijskich niektórzy sportowcy stali się obiektem krytyki, ponieważ nie śpiewali hymnu narodowego. W konsekwencji, aby zapobiec powtórzenia się owej sytuacji Roy Hodgson, menadżer West Bromwich Albion, wydał polecenie piłkarzom, aby ci nauczyli się słów hymnu narodowego na zbliżające się rozgrywki EURO 2012. Jednak, gdy wydarzenia światowe stają się jedynie rozrywką i źródłem zastrzyku finansowego należy przypomnieć tym, którzy zatracili wartości patriotyczne, i starać się ich nakłonić, aby kierowali się głosem serca i byli dumni ze swojego narodu.  

W szkołach wszystkie dzieci powinny być uczone słów hymnu narodowego God Save the Queen, nauka ta powinna stać się częścią programu nauczania powiedział Nicholas Soames – wnuk Winstona Churchilla. Michael Gove upiera się, że decyzja o nauczaniu hymnu narodowego zależy od szkół. Tego samego zdania jest Elizabeth Truss,  członek departamentu edukacji, która utrzymuje, że jest to kwestia indywidualna, każda szkoła ma prawo decydować czy uczniowie w ich szkołach mają rozpocząć naukę hymnu narodowego. Trudno pogodzić zaistniałą różnice zdań, gdy na domiar tego upór lewicowych dyrektorów szkół jest tak silny, iż nie chcą oni zmienić zdania i utrudniają wdrożenie zmian ku nauce hymnu.

Nauka hymnu narodowego powinna stać się częścią programu nauczania w szkołach. Dzieci powinny go śpiewać na początku zajęć, podczas ważnych wydarzeń w życiu szkoły czy chociażby na rozpoczęcie i zakończenie roku szkolnego. Jeśli dzieci nie mogą liczyć na rodziców, którzy pokażą im patriotyczna ścieżkę, którą należy podążać, to szkoła staje się miejscem, z którego dzieci mogą czerpać mądrości. Soames mówi, że nauka słów hymnu narodowego jest istotną kwestią bycia Brytyjczykiem, a jeśli rząd brytyjski zachęca do poczucia się obywatelem w obecnie zróżnicowanym społeczeństwie to należy wprowadzić zajęcia szkolne nauki hymnu. To hańba dla narodu, jeśli obywatele nie znają słów hymnu. Jest to zdumiewiające, że dzieci w szkołach uczą się historii kraju, rząd dużo mówi o obywatelstwie, a ma zupełnie ambiwalentną postawę wobec nauki hymnu narodowego.

W dzisiejszych czasach zapewne nie tylko Brytyjczycy należą do osób, które mają problem ze znajomością hymnu narodowego. Patrząc na sytuację w Wielkiej Brytanii, trzeba zastanowić się, jakie jest nasze podejście do reprezentowania naszego państwa, czy podczas jakiejkolwiek uroczystości dołączamy do grupy osób śpiewających hymn narodowy, czy może wstydzimy się owej czynności albo po prostu nie znamy słów. Powinniśmy emanować dumą, bo przecież jesteśmy częścią państwa, które należy wspierać chociażby będąc patriotą i kultywować historię. A znajomość hymnu to podstawa dla każdego obywatela niezależnie czy należymy do grupy osób publicznych czy jesteśmy ludźmi, którzy nie są znani w świecie.

Opracowanie: Kornelia Toczyska

Aktualności 

Orientacyjny kurs dla transakcji
powyżej 10 000 GBP

Do Polski4.7800 

Do W. Brytanii4.8270 

Negocjacje możliwe już
od 2000 GBP


Kontakt do Dealera 

Wysyłasz do Niemiec, Holandii, Włoch czy Norwegii?