Przelewy do Polski 4.6900 -0.21% 

Przelewy do Wielkiej Brytanii 4.8350 -0.21% 

Przelewy do Polski 4.6900 -0.21% 

Przelewy do Wielkiej Brytanii 4.8350 -0.21% 

Czarny scenariusz dla Wielkiej Brytanii

Z najnowszego raportu Population Reference Bureau wynika, że do 2050 roku populacja na Wyspie ma wzrosnąć do niemalże 80 milionów. Po opublikowaniu wstępnych statystyk zaczął się snuć obraz Wielkiej Brytanii. Jakiej wizji państwa możemy się spodziewać za niespełna cztery dekady? Zobaczmy jak będzie wyglądać Wielka Brytania z perspektywy nie tylko ludzi uczonych.  

Na pierwszy plan wysuwa się kwestia masowej imigracji. Będąc w 2050 roku, cofamy się cztery dekady i wyciągamy wnioski z otwartych granic dla imigrantów. Populacja wzrasta, zwłaszcza w zamożnej południowo-wschodniej części Wielkiej Brytanii. Każdego roku miejski obszar Wielkiej Brytanii staje się coraz bardziej ciaśniejszy, coraz bardziej zatłoczony.  Trzeba podkreślić fakt, iż w Wielkiej Brytanii wraz z migracją następuje wzrost liczby urodzeń, co przekłada się, że Wyspa osiąga najwyższy wskaźnik liczby ludności w Europie, przez co system zdrowotny, szkolnictwa oraz transport zostaje nadmiernie obciążony.

I oto mamy 2050 rok, widok z lotu ptaka na Wyspę pokazuje, że dotychczasowe pasy zieleni w południowej i centralnej części Anglii zamieniły się w domy mieszkalne, na które jest ogromne zapotrzebowanie. Jest zaledwie 6 rano, a ulice są już w pełni zatłoczone. Sznury elektrycznych samochodów czekających, aby skorzystać z pobocznego elektrycznego akumulatora ciągną się kilometrami.  Nikt nie wydaje się być zły czy zniecierpliwiony, ludzie są jedynie zmęczeni. Wielu ludzi wciąż jeździ samochodem na benzynę kąpiąc się w gęstej mgle spalin. Transport publiczny mógł być alternatywą w 2012 roku, kiedy to podróżujący mogli liczyć, chociaż na miejsce stojące. Jednak w 2050 roku korzystanie z komunikacji miejskiej można porównać do podróży do piekła, gdzie w rzeczywistości nie ma nawet jak oddychać, a ciągłe opóźnienia i stanie w korku równa się ogromnej stracie czasu i zdrowia, które jest przecież najcenniejsze.   

Widzimy światło słoneczne, które ledwo, co przebija się przez smog, rojne ulice z szarymi ludźmi idącymi z trudem do miejskiego centrum obsługi klienta. Nad naszymi głowami niezliczona ilość samolotów - hałas silników. A na ziemi multum niewsypanych Brytyjczyków, którzy wstali wcześniej, aby nie ugrzęznąć w korku ulicznym, pomimo dostępnych 8 pasów ruchu. Przed szpitalami tworzące się kolejki, zbiorowiska rodziców i dzieci nietracących nadziei, aby zostać przyjętym do lekarza. Czekając do lekarza specjalisty czekamy, co najmniej jeden miesiąc, oczywiście, jeśli jesteśmy zamożni możemy pozwolić sobie na skorzystanie z prywatnych przychodni. Uczelnie są przepełnione, jedna grupa liczy ponad 50 studentów, warunki nauczania w tak dużych grupach są mało efektywne. W konsekwencji jest coraz mniej ludzi wykształconych, co rzutuje się słabszym rozwojem państwa. W 2030 roku ostatni stadion zostaje sprzedany firmie deweloperskiej, która zamienia stadion na budynki mieszkalne. Wielka Brytania już nie plasuje się na pierwszych miejscach w ilości zdobytych medali na Igrzyskach Olimpijskich, a angielscy piłkarze nie kwalifikują się nawet do Pucharu Światowego.
 
Rosnąca liczba ludności nie przyniosła wymarzonego rozwoju państwa i zwiększenia zatrudnienia wręcz przeciwnie, mamy bezrobocie na skale światową. Przyznawane zasiłki stanowią więcej niż 15% produktu krajowego brutto. Rząd jest zmuszony do podniesienia podatków w zależności od dochodów, w rezultacie szerzy się unikanie ich płacenia. Na domiar tego szerzy się przestępczość, rozpowszechnienie wojny gangów staje się normą. Nic w tym dziwnego, że więzienia również pękają w szwach.  
W Wielkiej Brytanii panuje chaos, przypisany jej czarny scenariusz mrozi krew w żyłach. Oczywiście można by zakładać, iż jest to wyolbrzymiony obraz państwa, jednak należy mieć tą świadomość, że w owym raporcie jest ziarenko prawdy, jaki los może czeka jak dotąd mlekiem i miodem płynąca Wyspę.

Opracowanie: Kornelia Toczyska

Aktualności 

Orientacyjny kurs dla transakcji
powyżej 10 000 GBP

Do Polski4.7300 

Do W. Brytanii4.7790 

Negocjacje możliwe już
od 2000 GBP


Kontakt do Dealera 

Wysyłasz do Niemiec, Holandii, Włoch czy Norwegii?